18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Töreni Yakın Doğu Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 25 Mart 2016, 09:50
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 14:54

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih, Sınıf, Sosyal Bilgiler ve Türkçe Öğretmenliği Bölümleri ile Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından ortaklaşa hazırlanan 18 Mart Çanakkale Zaferini Kutlama ve Şehitlerini Anma günü YDÜ Büyük Kütüphane Salon 3`te düzenlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 18 Mart Çanakkale Zaferini Kutlama ve Şehitlerini Anma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başladı.

Fen-Edebiyat Fakültesi,Tarih ve Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul konuşmasında Çanakkale zaferinin önemine değinerek I. Dünya Savaşı`nda ayrı bire yere sahip olan Çanakkale cephesinde canlarını ortaya koyan şehitlerimizin birçok bedel ödeyerek destan yazdıklarını ifade etti. Ayrıca Çanakkale zaferinin savaşa katılan toplumların ve tarihin seyrini değiştirdiğine de vurgu yaptı.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarıyla devam eden tören, Atatürk Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencileri tarafından hazırlanan slayt gösterisiyle devam etti.

Ardından Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden Fatma Yıldız “Çanakkale Şehitlerine” ve Mehtap Akbulut`un kendisinin yazıp seslendirdiği “Gün Acı” şiirlerini seslendirdiler.

Daha sonra program, Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Behçet Öznacar`ın konuşmasıyla devam etti.


Öznacar ,Çanakkale Savaşı`nın önemini “Birinci Dünya Harbi’nin gelişimi içinde yer alan Çanakkale muharebeleri bu harbin yalnız bir parçası değil, başlı başına muazzam bir olay ve dünya tarihinin dönüm noktalarından biri ve belki de en önemlisidir.” dedi.

Tarih Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden Zeynep Uyar “Zafer” Türküsü adlı şiiri, Türkçe Öğretmenliği öğrencilerinden Melike Dayan “Bayrak” ve Nurşah Iltar ise “Bu Vatan Kimin?” adlı şiirlerini seslendirdiler.

Program Müzik Öğretmenliği ve Türkçe Öğretmenliği bölümü öğrencilerinin birlikte hazırladığı türküler eşliğindeki müzik dinletisi ile son buldu.