14 – 20 Mart Beyin Farkındalığı Haftası
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2016, 15:13
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 15:16
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi 14- 20 Mart 2016 Beyin Farkındalık Haftası Nedeniyle, Günümüzde Her Yaştan Kişinin Yakınması Olan Unutkanlık, Bağlı Olduğu Nedenler ve Erken Tanının Önemi Konularında Halkı Bilinçlendirmek ve Farkındalık Yaratmak Amacıyla açıklamalarda bulundu.

Unutkanlığınız Masum mu?
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunan YDÜ  Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Amber Eker Bakkaloğlu, her yıl Mart ayında kutlanan ‘Beyin Farkındalık Haftası’nda, her yaştan bireyi, vücudun bu en gizemli organının fonksiyonları ve hastalıkları ile ilgili bilinçlendirmek için çeşitli aktiviteler yapılmaktadır.  Bizler de bu yıl ‘Unutkanlığınız masum mu?’ sloganı ile yola çıktık.  Unutkanlık her yaştan kişinin sık bir yakınmasıdır.  Bu yakınmaların büyük bir kısmını tedavi edilebilir vitamin eksiklikleri, hormonal bozukluklar ve depresyon gibi sebepler oluşturmaktadır.

En Çok Endişe Duyduğumuz Unutkanlık Kaynağı Alzheimer
Her toplumda olduğu gibi toplumumuzda da unutkanlıktan yakınan kişiler en çok Alzheimer hastalığından endişe etmektedir.  Alzheimer hastalığı en sık demans (halk arasında bunama) nedenidir ve sıklığı yaşlanan toplumlarla birlikte yıllar içinde artmaktadır. 65 yaş üstü her 8 kişiden birinde, 85 yaş üzerindeki kişilerde ise her iki kişiden birinde görülmektedir. Tüm dünya genelinde şu anda 20 milyon Alzheimer hastası olduğu belirtilmektedir.  Her 20 yılda rakamın ikiye katlanarak 2050 yılında 80 milyona ulaşacağı düşünülmektedir.  Bugün ülkemizde 3000 Alzheimer hastası olduğu tahmin edilmektedir.

Erken Tanı Hastalık Seyrini Olumlu Yönde Etkiler
Tedavi edilebilir unutkanlık nedenlerinin saptanması ayrıca diğer demans nedenlerinin erken tanısının yapılması, hastalık seyrini olumlu yönde etkilemektedir.  Erken tanıya giden yol hastalıkların halk tarafından tanınması ile başlar.  Demans, genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan ve çoğu kez yavaşça ilerleyen, beynin bilgi, davranış ve gündelik yaşamı sürdürme konularında gösterdiği yetersizliktir.  Kişinin günlük yaşamının etkilenmesi tanımız için önemlidir.  Demans sadece hafıza problemi değildir.  Hafıza kaybı yanında, örneğin giyinme, düzgün bir biçimde yemek yeme, alet kullanma gibi kazanılmış becerileri gerçekleştirmekte güçlük çekilmesi, kişilik-davranış değişiklikleri, dili kullanmada ve konuşulanları anlamada bozukluk, yol bulamama, aritmetik yapamama, içe kapanma, canlı hayaller görme gibi belirtiler demansın habercisi olabilir.  Ancak akılda bulundurulmalıdır ki her unutkanlık demans değildir. Ayrıca Alzheimer hastalığı dışında da demans nedenleri vardır.  Tanı aşamasında hasta ile birlikte mutlaka onu iyi gözlemleyen yakını ile görüşme yapılmalıdır. Daha sonra hafızanın, işlem yeteneğinin, şekilleri kopyalama becerisinin ve daha birçok beyin işlevinin kontrol edildiği nöropsikolojik testler uygulanır.  Unutkanlık testleri dediğimiz bu testler hastalarımızın tanısında ve takibinde oldukça değerlidir.