T.C. Başbakan Yardımcısı Atalay YDÜ’yü Anlattı

Also available in: English, العربية

TC Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir ATALAY’ın Konuşması

Atalay: YDÜ Adeta Bir Şehir
TC Başbakan Yardımcısı Prof.Dr. Beşir Atalay ise, İki önemli projenin temelini atmak üzere toplanıldığını dile getirerek, “Ben eski bir üniversite hocası olarak, üniversite ortamında daima farklı bir ortam duyuyorum. Bugün de bir kampüsteyiz. Burası adeta bir şehir. Yeni tesisleri ile daha da güçleniyor. KKTC için yüksek öğretimin değeri çok büyük… Buradaki, ana sektörlerden birisi” diye konuştu.

Atalay: KKTC Bir Eğitim Adası Haline Geldi
Atalay, “KKTC bir eğitim adası haline geldi. Özellikle bugün YÖK Başkan vekili ile görüşmüştüm. Bu yıl öğrenci sayısı 60 bine ulaşıyor. 43 binlerden 60 bine ulaşması çok önemli. Bu yıl 60 bini bulması adeta önemli bir milattır. 300 bin nüfuslu ülkede 60 bin üniversite öğrencisi büyük bir rakamdır. Sosyal ve ekonomik olarak KKTC için bu sektörü önemli görüyoruz. Yüksek öğretim Kurumu Başkanlığı olarak KKTC’dek üniversitelerin daha verimli gitmesi için her türlü katkıyı veriyoruz. Oransal olarak Türkiye’den öğrenciler yüksek olmasına rağmen, oransal olarak 3. ülkeden gelen öğrenciler de artış gösteriyor. Adanın geleceği için bunun önemini bir kez daha ifade etmek istiyorum. Üniversitelerin artışı kaliteyi etkilememeli” derken, “Kalite üniversite alanında en önemli yarış alanıdır. Başarıları, yazdıkları, eserleri, mezun olanların yarışları, o üniversitenin kalitesini gösteriyor. O akreditasyon sistemini en başta görüyorum ben.

Atalay: YDÜ Kıbrıs’ın En Büyük En Parlak Üniversitesi
Atalay, üniversite sayısı artarken, KKTC’de kaliteden katiyen ödün verilmemeli. O zaman esas, KKTC’de yüksek öğrenimin geleceği daha parlak olacaktır. Yakın Doğu Üniversitesi’ne geldiğimizde, kalite olarak KKTC’nin en parlak, en büyük üniversitesi… 21 bin öğrenciye ulaşmış, bu kadar fakültesi ile atılım yapan muhteşem bir kampüsü var… Şu anda Yakın Doğu Üniversitesi en büyük! Yeni eklemesi ile, Girne üniversitesi ile de çok ciddi bir açılım yapmış oluyor.” İfadelerini kullandı.

TC Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir ATALAY’ın YDÜ hakkındaki konuşması

TC Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir ATALAY’ın YDÜ Camii hakkındaki konuşması

TC Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir ATALAY’ın Girne Üniversitesi hakkındaki konuşması

TC Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir ATALAY’ın Veteriner Fakültesi Temel Atma Töreninde yaptığı konuşma