Kuzey Kıbrıs (Genel)

Also available in: English, العربية

Coğrafî bakımdan Kuzey Kıbrıs’ı, Beşparmak dağları ikiye ayırmaktadır. Güneyde Gazimağusa’dan Lefkoşa’ya kadar Meserya ovası, Lefkoşa’dan Lefke’ye kadar ise verimli Güzelyurt Ovası uzanmaktadır. Kuzeyde ise Beşparmakların eteklerinde zengin kıyı şeridinde birbirinden güzel koylar ve dağ eteklerinde bahçeler bulunmaktadır.

Lefkoşa KKTC’nin başkenti konumundadır. Gazimağusa, İskele, Girne ve Güzelyurt diğer önemli kentleridir. Kuzey Kıbrıs topraklarının % 57’si tarım arazisidir. Ülkede turunçgiller, arpa, buğday, zeytin, zeytinyağı, patates, harup, havuç gibi meyve ve sebzeler yetiştirilmektedir. Yeterli olmayan su kaynakları modern sulama sistemleriyle en uygun bir şekilde kullanılmaktadır.

Ada’da küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar da yetiştirilmektedir. Et, süt, peynir ve yoğurt ürünleri çok kalitelidir. Özellikle ”Hellim Peyniri“ çok meşhurdur. Ayrıca ağaçlandırma çalışmaları yapılarak adanın yeşil bitki örtüsü korunmaktadır. Uzun baharı nedeniyle arıcılık gelişmiştir.

Sanayi bakımından ise adalarda yapılan küçük ölçekte sanayi işletmelerine Kıbrıs’ta da rastlanmaktadır. Gıda, inşaat ve giyimde önemli ilerlemeler vardır. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler şeklinde kurulmuş olan sanayisi, Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne’de Organize Sanayi Bölgeleri ile Gazimağusa’da kurulan Serbest Liman da faaliyet göstermektedir. Elektrik enerjisi üretimi Kalecik ve Teknecik santrallarında yapılmakta ve ülke ihtiyacını karşılamaktadır.

Kıbrıs’ta Akdeniz iklimi yaşanır. Yazlar uzun ve kurak, kışlar ise kısa ve yağmurludur. Yıllık ortalama sıcaklık 19ºC’ dir (66ºF). Yaz ortalaması 40ºC (105ºF) civarındadır. Deniz suyu ortalaması 21ºC’ dir (75 Fº). Kışları hava çok soğuk geçmez, yumuşaktır ve yıllık ortalama 500 mm yağmur düşmektedir. En güzel ve uzun mevsimi ise bahar aylarıdır.

Yaprağını dökmeyen, Çam, Turunç, Harup, Servi, Zeytin gibi ağaçların yanı sıra makilik, yaprağını döken ağaçlar, bodur ağaçlar ve çalılıklarla değişik endemik çiçek türleri Kıbrıs’ın genel bitki örtüsünü oluşturur.

Akdeniz iklimi, Kıbrıs’ın doğal zenginliğinin meydana gelmesini sağlamıştır. En yaygın orman ağaç türler Çam, Servi, Meşe ve Okaliptüs’tür. Kuzey Kıbrıs’ta doğal yetişen pek çok çeşit çiçekli bitkiler, orkideler ile Kıbrıs’ta yetişen 19 endemik bitki türü bulunmaktadır.

Gerek ada’da yaşayan, gerekse göçmen kuşları barındırması nedeniyle Kuzey Kıbrıs zengin hayvan türüne de sahip bir ülkedir. Bu nedenle ada da avcılık oldukça gelişmiştir. Kuzey Kıbrıs’ın, Afrika ve Avrupa arasında ki, kuşların göç yolları üzerinde olması ve coğrafik konumu nedeniyle konaklama ve yumurtlama merkezidir. Martılara enderde olsa rastlamak mümkündür.