Kültür, Sanat ve Sosyal Yaşam, El sanatları, Gelenek, Görenek ve Adetler

Also available in: English, العربية

Kuzey Kıbrıs’ın toplum hayatı gelenek, görenek, adetleri ve sosyal yaşantıları doğal güzellikleri gibi çok renklidir. Düğün, sünnet, bayram, gibi sosyal törenleri, aile ilişkileri ve ailelerin bir araya gelip çeşitli etkinliklerde bulunması çok önemlidir. Toplumsal dayanışma duygusu çok yüksektir. Kıbrıs Türk Toplumunun karakteristik özelliklerinin başında “Konuk Ağırlama” gelir ki bu, tüm dünyada bilinen geleneksel Türk Konukseverliğinin ta kendisidir. Misafirlerin en kıdemlisi ve yaşlısı en saygın kişi olup tüm toplumun değer verdiği bir şekilde ağırlanır. Kahve ikram kültürü çok gelişmiştir. Tanımadığınız bir ortama girdiğinizde bile mutlaka bir kahve ikram edilir. Ikram ve konukseverlik Kuzey Kıbrısta günlük hayatın en belirgin özelliğidir.

Mevsiminde, limon, mandalina gibi turunçgillerden özenle hazırlanan buz gibi şerbetler, yazın sıcak günlerinde evlerin balkonunda, verandasında veya bahçesinde misafirlere ikram edilir. Macunlar da misafirlere yapılan ikramın başında gelir. Dikkat gerektiren bir şekilde hazırlanmış birbirinden güzel ve lezzetteki macunların ikramı, sunumu özel bir seremoniyi gerektirir. Ceviz macunu, tercih edilen en kıymetli ikramdır. Küçük bir kapta, küçük çatallarla ve bir bardak suyla ikram edilir.

Ceviz, karpuz, bergamut, incir, kabak, ayva macunları, portakal reçeli, hurma macunu, üzüm reçeli, alıç reçeli, turunç macunu, çilek reçeli, erik reçeli, armut kompostosu, şeftali kompostosu, harup pekmezi, elma kompostosu, her evde bulunan ve misafirlere severek ikram edilen leziz tatlı çeşitleridir.

Tarihin çok eski yıllarına uzanan değişik kültürlerin etkisiyle Kıbrıs yemekleri bu kültürlerin mozayiğini yansıtır. Kıbrıs’lılar kendilerine özgü, lezzetli yemekler yaratmayı başarmışlardır. Yemeğin pişirilmesi ve sunumu Kıbrıs İnsanı için çok önemlidir. Bu bir kültürdür ve kendine has karakterini yansıtır. Mesela “ Mulihiya” gerek hazırlanışı gerek sunumu ile Kıbrıslıların bir milli yemeği olmuştur. Mulihiya bitkileri özenle seçilir, taze veya kurusundan parça etli, veya parça tavuklu mulihiya yemeği yapılır. Kıbrıs halkının damak zevkine hitap eder. Kuzey Kıbrıs’a tanıyanlar, bu damak zevkini ve yemeklerin tadını da iyi bilirler. Patatesin ise bu kadar lezzetli olduğunu ancak burada anlarsınız. Ayrıca fırın kebabı, ikram edilen yemeklerin başında gelir. Hemen hemen her evin bahçesinin bir köşesinde bir fırın vardır. Büyüklüğüne göre bu fırında köy ekmeği, fırın kebabı, çeşitli hamur işleri pişirilir. Ayrıca fırın kebabı ikram eden her lokantanın mutlaka bir fırını vardır. Çeşitli zamanlarda aileler kilometrelerce uzaklıktaki bir lokantaya bu fırın kebabının lezzetini tatmak için giderler.

Şeftali kebabı, şiş kebabı, küp kebabı, köfte, fırın kebabı, et ve tavuk döner, mulihiya, bamya, tavuk makarna, herse, yalancı dolma, et dolması, kabak çiçeği dolması, ıspanak, patlıcan ve patates musakkası, kuru fasulye, pırasa, taze fasulye, kolokas, izgara ve kebablar, hamur işleri, balık çeşitleri, çorbalar ve özellikle onlarca çeşidi olan “mezeleri” Kıbrıs mutfağının zengin menüsünü oluşturur. “Şeftali kebabı”halkın şeftaliyle şekil olarak değil ama yumuşaklık ve lezzet güzelliği nedeniyle benzerlik kurmuş olduğu çok güzel lezzetli “özel bir kebabtır.” Humus, cacık, tahin, beyin salatası, turşu çeşitleri, patates salatası, samarella, yoğurt salatası, pastırma , bakla, dil, salatası, kızarmış hellim, çakızdez ve siyah zeytin, ahtabot, kalamar, gabbar ve kereviz turşusu, kereviz, cehennem topuzu, enginar, çiçek lahanası, kişniş (koliandro) gibi birbirinden lezzetli bütün bu mezeleri ve kebabları, kıbrıs’ın güzel yerli şarabı, meyve suları, brandisi, zivaniyası ve rakısıyla pek güzel gider.