YDÜ Camii

Also available in: English, العربية

Proje: NEU-DESIGN
Bina Adı: Yakın Doğu Üniversitesi Camii
Kullanım Amaçı: İbadet
Yapı Türü: Betonarme ve çelik konstrüksiyon
Brüt Alan: Kapalı alan 4800 m², Açık avlu 2100 m²
Malzeme: Dışta, sıva ve işlenmiş Tremeşe taşı ile kaplama
İçte, sıva.
İnşaat Süresi: 54 Ay

Projelendirme çalışmalarına 2012 yılının ilk aylarında başlanıp, TC Başbakan
Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay, TC Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, KKTC Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber başta olmak üzere birçok devlet büyüğünün katıldığı muhteşem bir törenle 27 Eylül 2013 tarihinde temeli atılan Yakın Doğu Üniversitesi Camii, dünyada modern bir üniversite kampüsünde inşa edilen, özellikleri ve niteliği bakımından, en büyük ibadet mekanı olarak bir ilktir.

Tamamen üniversitemizin kendi mimar ve mühendisleri tarafından, Osmanlı Mimarisinden esinlenerek ancak Yakın Doğu felsefesi ile bütünleştirilerek tasarlanıp projelendirilmiştir.

Yakın Doğu Üniversitesi Camii, kampüsümüze hakim bir noktada, 4800 m² kapalı alanı, 2100 m² avlu alanına sahip olacak şekilde, 30 dekarlık bir arazi üzerinde konumlandırılmış olup, fiziki yapısı itibarı ile, çok uzaklardan, komşu topraklardan bile gösterişli, büyük bir anıt olarak algılanacaktır.

Kıbrıs’ın en yüksek kapasiteli camii olarak, ayni anda yaklaşık 10,000 kişinin ibadet edebileceği büyüklükte olacaktır.

Üçer şerefeli 72 metre yüksekliğinde dört minare ve ikişer şerefeli 54 metre yüksekliğinde iki minaresi ile, toplam altı minareli bir cami olarak “Kıbrıs’ta en yüksek minareli ibadetgah’’ ünvanına sahip olacaktır.

Yakın Doğu Üniversitesi Camii, 27 metre çap ve 27 metre yükseklikle Kıbrıs’ın en görkemli ve en yüksek kubbesine de sahip olacak ve ana kubbeyi daha küçük çapta 33 adet kubbe taşıyacaktır.

Avluyu oluşturan 21 adet kubbe ve ortadaki şadırvan ile, tipik Osmanlı Mimarisine uyumlu kılınmıştır.

Dış yüzeyler ülkemizin kendine özgü beyaz taşı ile usta ellerde işlenerek kaplanacak ve tüm cam yüzeyler, tarihimizin kutsal hatıratını yansıtan vitray desenlerle donatılacaktır.

Tüm kubbelerin iç yüzeylerine, üniversitemizin Güzel Sanatlar Fakültesi hoca ve öğrencilerinin özgün çalışmasıyla, kültürümüzü simgeleyen motifler resmedilecektir.

27 milyon dolara mal olacak bu kutsal mabedin inşaatının tamamlanma süresi 54 ay olarak belirlenmiştir.

Mimar Sinan’ın çağdaş torunları olarak ekibimiz, projeye birtakım kutsal gizemler katmıştır; üniversitemiz için dokuz rakamı çok önemlidir. Özel günlerimizin tümüne yakını hep dokuzlu tarihlerde olmuştur. Dokuz rakamının Arapça’daki vav harfine benzerliği, İslam dinindeki anlamlı yeri ve matematikte çok özel bir sayı oluşu nedeni ile, projedeki bütün boyutlar dokuz ve dokuzun katları olarak ölçülendirilmiştir.