Tümer B. Garip

Also available in: English

Kıbrıslı bir anne babaya 1957 yılında Ankara’da doğdu. 1975 yılında Türk Maarif Koleji’nden mezun olup üniversite eğitimi için İngiltere’ye gitti. Sussex Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nden 1979 yılında Elektronik ve Bilgisayar bölümünden mezun oldu. Kıbrısa dönmeyip iş hayatına mühendis olarak İngilterede devam etti. Önceleri elektronik alanında mühendislik yapan Garip yükselen bilgisayar teknolojileriyle yazılım alanında çalışmaya başladı. Morning Lane şirketinin Teknik müdürü olarak bilgisayar – reklam -basım alanında çalıştı.

1991 yılında İstanbula yerleşti. 1991-1993 arasında STFA Holding Bilgi İşlem Müdür Yardımcılığı yaptı. 1994 yılında Helikopter İnteraktif Studios adlı bir ileri teknoloji şirketinin kurucu ortağı ve Yazılım Müdürü oldu . Türkiyenin ilk interaktif Tarih Dersi – Kurtuluş Savaşı yazılımını gerçekleştirdi. En İyi Multimedya Yazılım ödülüne layık görüldü. 1994-2000 yılları arasında ürettiği birçok interaktif çocuk oyunu ve interaktif kitaplar halen piyasada satılmaktadır.

2000-2004 yıllarında İngiltere’de Creative Technologies şirketinin Eğitim Müdürlüğünü yürüttü. AB Yatırım ajansı tarafından En başarılı Eğitimci ve Eğitim Kurumu ödülünü aldı. 2004 yılında Kıbrıs’a dönüş yaparak YDÜ’de Kütüphane müdürlüğüne atandı. YDÜ’de aynı zamanda Bilgi Yönetimi Yüksek Lisansı aldı.

2007-2013 arasında Inovasyon ve Bilişim Teknolojileri Başkanlığı yaptı.

Şu anda Kurucu Rektör Yardımcısı,YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyeliğ ve Büyük kütüphane Müdürlüğünü yürütmektedir.