Prof. Harun ÖZER

Also available in: English

1933 yılında Kars-Sarıkamış’ta doğdu. İlk eğitimini Sarıkamış Gazi İlk Okul’unda tamamladı. Sarıkamış Ortaokulundan sonra 1949-1953 yılları arasında Erzurum Lisesi’nde (4 yıllık) orta eğitiminin 2. kısmını tamamladı. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Mimarlık Bölümünü bitirerek Yüksek Mimar olmaya hak kazandı. IMA Mimarlık Bürosu ve Y.Mimar Affan KIRIMLI Bürolarında mimar olarak çalıştı. “Sinan Mimarlık” Bürosunu kurdu. Serbest mimarlık yaptı.

1962-1964 yılları arasında Yıldız Yüksek Teknik Okulu, Mimarlık Bölümü’nde asistan olarak çalıştı. Askerliğinde M.S.B Genel Kurmay Başkanlığı İstihkam Sınıf Okulu’nda eğitim gördü. Aynı okulda Teknik Grup’ta Teknik Resim Öğretmenliği yaptı. 1966 yılında Yıldız Yüksek Teknik Okulu’nda tekrar asistanlık görevine başladı. 1968-1969 yıllarında Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

1970-1971 yıllarında Türkiye Mimarlar OdasıYönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 1974 yılında, 1189 sayılı İDMMA yasası uyarınca Doktora çalışmasına eşdeğer olan Yeterlik çalışma ve tezini vererek Yeterlikli Asistan oldu.

1981 yılında Doçentlik şartlarını yerine getirerek Doçentlik ünvanını kazandı. 1988 tarihinde prof’luğa yükseldi. 1983 yılından itibaren YTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde Yapı ve Bina Bilgisi Ana Bilim dallarında, Mimari Proje, Yapı Üretimi ve Bina Bilgisi dersleri, Fen Bilimleri Enstütü’sünde, Yapım ve Organizasyon dersi ile Lisans, doktora ve tez çalışmalarını yürüttü.

1994-95 yıllarında YDÜ Mimarlık Fakültesinde misafir öğretim üyesi olarak eğitime katkıda bulundu. 1995-2011 yılları arasında YDÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı olarak görevini yürütmektedir.

Bilimsel Çalışmaları:”Türkiye’nin Toplumsal Tarihi Akışı içinde Yüksek Öğrenim Gençliğinin Sosyal Yaşam Gereksinimlerinin Fiziki Tasarımlara Yansıması üzerine Araştırı ve Öneri ” , Ülkemizde Yüksek Öğrenim ÖğrenciYurtlarının Yapı Üretimi Açısından İncelenmesi ve Öğretimin Yeniden Organizasyonu İçin Öneri, Ülkemiz İçin Kampüs Yerleşme Biçimi Üzerine Bir Mimari Tasarım Denemesi ve Sonucu, Yapımın Tasarım Sürecinde Organizasyonun Önemi ve Planlama Teknikleri, Mimari Tasarım Alternatifleri İçinden En Uygununu Seçmede Kullanılacak Ölçütlerin Tesbiti İçin Bir Çalışma, Yapım ve Organizasyon ders notları,”Güney Antalya Turizm Projesi” Bölgesinde Gerçekleştirilen Tatil Köylerinin Mimari Tasarım Açısından İzlenimleri”, Mimari Eğitim Süreci İçerisinde Uygulamalı Bir Mimari Tasarım Çalışması Özeti Yapım ve Organizasyon, Yatırımlarda İş Programlaması İçin Bir Örnek Yayınlarda Toparladı.

Yurt içi ve yurt dışı birçok proje uygulaması yapmıştır. Proje çalışmalarında birincilikler alarak tasarladığı projeleri uygulama fırsatı buldu. İstanbul Atatürk öğrenci yurdu, Ankara Milli Kütüphanesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesi. Bunların yanında yuriçi ve yurtdışı birçok turistik tesislerin projelerini tasarlayarak uygulamalarını yaptı. Azerbaycan Bakü Avrupa Oteli- Side, Klup Aldiana Tatil Köyü, Paradays Apart Otel, Zigana Tatil Köyü gibi komplex binaların uygulamalı çalışmalarını yürüttü. Mimari alanda, eğitim çalışmaları yanında profesyonel tasarım ve uygulayıcı mimar olarak yerini aldı.

Prof. Harun Özer 2 çocuk babasıdır.