Prof. Dr. Sevinç YÜCECAN

Also available in: English

Prof. Dr. Sevinç YÜCECAN

Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Diyetetik Bölümünden 1967 yılında Diyetetik lisans diploması aldı ve aynı yıl Hacettepe Tıp Fakültesi’nde tedavici diyetisyen olarak çalışmaya başladı. Altı ay sonra Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Diyetetik Bölümüne asistan olarak atandı. Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalında 1973’ de doktor, 1979 da doçent , 1988’ de profesör oldu.

Profesör olduğu gün mezun olduğu ve 1968 yılından beri akademik çalışmalarını yürüttüğü Beslenme ve Diyetetik Bölümüne Başkan ve mezun olduğu okula Müdür olarak atandı ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Programının Yürütücüsü oldu. 1981-88 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Teknolojisi Yüksekokulunda Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Sevinç Yücecan; 1988 yılından beri üyesi olduğu Hacettepe Üniversitesi Senatosu tarafından 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Yönetim Kurulu ve Senato Eğitim Komisyonu üyeliğine seçildi. Bu görevleri 1994 yılına kadar devam etti.

1988-2006 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Yüksekokul Kurul ve Eğitim Komisyonu, 1994-2003 yılları arasında H.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu üyesi olarak çalıştı ve 1994-2006 yılları arasında Beslenme Bilimleri Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. H.Ü. Beslenme ve Diyetetik Bölümünde çalışmalarına devam ederken Hacettepe Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından Eylül 2007 tarihinden itibaren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu Üniversitesinde görevlendirildi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Kurucu Dekanı veBeslenme ve Diyetetik Bölümü Kurucu Başkanı olarak göreve başladı. Sn. Yücecan’ın Besin Kimyası adlı bir kitabı, bir çeviri editörlüğünü yaptığı kitabı, 130’ yi aşkın ulusal ve uluslar arası dergilerde yayınlanmış makalesi bulunmaktadır
Prof. Dr. Sevinç YÜCECAN
Kurucu Dekan