Prof. Dr. Ömer Memduh ESENDAL

1964 yılında Ankara’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi T.E.D. Ankara Koleji’nde tamamladım. 1981 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne girdim ve 1986 yılında mezun oldum. Aynı yıl içinde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda açılan Doktora ve Araştırma Görevlisi sınavlarını kazanarak 06.10.1986 tarihinde Doktora yapmaya ve 28.01.1987 tarihinde de Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladım. 7 Ocak – 8 Şubat 1990 tarihleri arasında 1 ay süre ile University of Edinburgh, Royal (Dick) School of Veterinary Studies’de Veteriner Epidemiyoloji konusunda çalışmalarda bulunmak üzere British Council aracılığı ile İskoçya’da görevlendirildim. Şubat ayı sonuna kadar da Ministry of Agriculture, Fisheries and Food (MAFF), Central Veterinary Laboratory, Weybridge’de (İngiltere) kanatlı Mycoplasma’larının laboratuar tanısı üzerinde çalışmalarda bulundum.

19.12.1991 tarihinde “Tavuklarda Mycoplasma gallisepticum’a karşı oluşan antikorların çeşitli serolojik yöntemlerle (lam aglutinasyon, hemaglutinasyon-inhibisyon, agar-jel presipitasyon, ELISA) saptanması ve sonuçlarının karşılaştırılması” konulu Doktora tezimi tamamlayarak Veteriner Hekimliği Doktoru ünvan ve yetkisini aldım. Nisan 1992 – Nisan 1993 tarihleri arasında vatani görevimi Veteriner Hekim Asteğmen olarak tamamladım. 02.10.1995 tarihinde Doçent oldum ve 09.01.1996 tarihinde Doçent kadrosuna atandım.

27.03.2001 tarihinde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda Profesör kadrosuna yükseltilerek atandım. Halen aynı Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak çalışmaktayım. Veteriner Hekimleri Mikrobiyoloji Derneği, Society for Veterinary Epidemiology and Preventive Medicine (SVEPM) İngiltere ve Türk BUİATRİ Derneği gibi çeşitli mesleki derneklerde üyeliklerim ve idari görevlerim bulunmaktadır. 2002-2005 yılları arasında TÜBİTAK’ta, Veteriner ve Hayvancılık Araştırma Grubu (VHAG) Yürütme Komitesi Üyesi olarak görev yaptım.

2002 yılından bu yana TÜBİTAK tarafından yayımlanmakta olan Turkish Journal of Veterinary and Animal Sciences dergisinde (Turk. J. Vet. Anim. Sci.) Editör olarak görev yapmaktayım. 2004 yılında Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği’nin (European Association of Establishments for Veterinary Education – EAEVE) Eksperler Grubu’na seçildim ve İtalya Bologna Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin Akreditasyon Sürecindeki Denetleme Heyetinde 28 Şubat – 5 Mart 2005 tarihleri arasında EAEVE Temel Bilimler Eksperi olarak görev aldım.

Socrates-Erasmus Öğretim Üyesi Hareketliliği Programı çerçevesinde 2006 ve 2008 yıllarında Bologna Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenci dersleri vermek üzere Misafir Öğretim Üyesi olarak görevlendirildim. Ankara Üniversitesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’da bulunan Yakın Doğu Üniversitesi arasında imzalanmış olan Bilimsel İşbirliği ve Akademik Danışmanlık Hizmeti Protokolü kapsamında Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne Kurucu Dekan olarak görevlendirildim ve 1 Ekim 2009 tarihi itibariyle bu görevime başladım.

Halen Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde Kurucu Dekan olarak görev yapmaktayım. İleri düzeyde İngilizce ve başlangıç düzeyinde de İtalyanca ve Fransızca bilmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.