Yakın Doğu Üniversitesi Yeni Öğrencilerine Bilgilendirme Semineri Düzenlendi

Yakın Doğu Üniversitesi Yeni Öğrencilerine Bilgilendirme Semineri Düzenlendi

Yakın Doğu Üniversitesi ile Hayata Donanımlı ve Güvenli Başlangıç

Yakın Doğu Üniversitesi Oryantasyon Programı kapsamında, Öğrenci Dekanlığı tarafından organize edilen ve 23 Eylül 2014 tarihinde gerçekleşen ‘Üniversite Hayatına İlk Adım ve Kültür Şoku’ konulu iki oturumlu söyleşide Yakın Doğu Üniversitesi’ne yeni katılan yeni öğrencilere üniversite hayatında karşılaşabilecekleri sorunlar ve kültür şoku ile ilgili seminerler verildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İlk oturumda Öğrenci Dekanlığı, Dekan Vekili Öğrt. Gör. Dilan Çiftçi, öğrencilere Yakın Doğu Üniversitesi’nde ki kampüs yaşamı ve akademik sistem hakkında kısa bilgiler verdi. Konuşmanın büyük bir çoğunluğunda yen öğrencilerin Yakın Doğu Üniversitesi ile ilgili ilk izlenimleri ve üniversite ile ilgili sorularını yanıtlayan Dilan ÇİFTÇİ, öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun Oryantasyon Programı kapsamında gerçekleştirilen Karşılama, Kayıt İşlemleri ve Kültür Turlarından çok memnun kaldıklarını ve Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünün atmosferinde kendilerini güvende hissettiklerini söylediklerini belirtti.

Öğrencilerin her türlü fikir ve düşüncelerinin dinlenip, kayıt altına alındığı birinci oturumun hemen ardından ikinci oturuma başlandı. İkinci oturumda, Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı Başkanı, öğretim üyesi Doç. Dr. Gökmen Dağlı, öğrencilere üniversite hayatlarına ilk adım attıkları bu günlerde karşılaşabilecekleri sorunları ve kültür şokunu anlattı. Konuşma boyunca kendi öğrencilik yıllarından tecrübelerini de paylaşan Doç. Dr. Gökmen Dağlı, yeni öğrencilerin yoğun olarak hissettikleri duygularda yalnız olmadıklarının özellikle altını çizdi. Doç. Dr. Gökmen Dağlı konuşmasında üniversite hayatına ilk adımı atan yeni Yakın Doğu Üniversitesiüyelerinin daima akıllarında tutması gereken cümlenin ‘Ben yalnız değilim, benim gibi bu duyguları bütün yeni gelen arkadaşlarım hissediyor’ olduğunun önemini vurguladı.

Oturumun son bölümünde Atatürk Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmalık bölümü öğretim görevlisi, Uzm. Ayhan Çakıcı, yeni öğrencilerin öncelikle ‘önyargıdan uzak’ olmalarını istedi. Çakıcı üniversiteye uyum süresince problemler yaşayan öğrencilerin bu gibi durumlarda öğrencilerin Psikolojik Danışma Merkezine başvurmalarının önemini vurguladı. Öğrencilerin soruları ve hocaların cevaplarıyla iki oturumdan oluşan söyleşi sona erdi. Yeni öğrencilerin yoğun ilgisi ile karşılanan Oryantasyon Programı etkinlikleri 15 Ekim 2014 tarihine kadar devam edecektir.