Yakın Doğu Üniversitesi Camii

Yakın Doğu Üniversitesi Camii

Projelendirme çalışmalarına 2012 yılının ilk aylarında başlanan Yakın Doğu Üniversitesi Camii uzun yıllar önce üniversitemizin master planına dahil edilerek kampüsümüzün güney-batı bölgesine konumlandırılmıştır. Gökteki ay gibi parlayan üniversitemiz fakültelerine hakim, 30 dekarlık alan üzerinde bir yıldız gibi ışıldayacak olan Yakın Doğu Üniversitesi Camii inşasına başlanmış bulunulmaktadır.

Toplam 10,000 kişinin aynı anda ibadet edebileceği Kıbrıs’ın en yüksek kapasiteli camii ünvanına sahip olacak yapının kapalı alanı 4200 metre karedir. 27 metre çap ve 27 metre yükseklikle Kıbrıs’ın en büyük cüsseli ana kubbeyi daha küçük çaplarda 33 adet kubbe çevrelemektedir. Üçer şerefeli 72 metre yüksekliğinde dört minare ve ikişer şerefeli 54 metre yüksekliğinde iki minare olmak üzere toplam altı minaresi ile devasa bir ibadetgah planlanmıştır. Büyük bir avlu ortasındaki şadırvanı çevreleyen 21 adet kubbesi ile bir bütün olarak Osmanlı mimarisinin Yakın Doğu felsefesi ile bütünleşmiş, mükemmel bir tasarım üretilmiştir.

Üniversitemizin tüm projelerini tasarlayıp hayata geçiren, kendi yetiştirdiğimiz mimar ve mühendislerden oluşmuş NEU-Design Mimarlık ve Mühendislik bürosunun eseri olan bu projenin dış yüzeyleri ülkemizin yerel beyaz taşı ile kaplanıp tüm cam yüzeylere tarihimizi yansıtan vitray desenler ve tüm kubbelerin iç yüzeylerine Güzel sanatlar Fakültemiz tarafından kültürümüzü simgeleyen motifler resmedilecektir.