Amfiler

Also available in: English, العربية

Amfiler

Üçlü Amfiler
Üniversitemizde akademik birimlere hizmet vermek üzere, Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde bulunan salonlara ek olarak yapıldı. Pembe, Yeşil ve Lacivert renkleriyle isimlendirilen ve iklimlendirme sistemlerine sahip bu Amfiler son teknoloji ile donatılmıştır. Havalandırma, ısıtma ve soğutma donanımları sağlanarak öğrencilerin dört mevsim rahat ortamda eğitim görmeleri gerçekleştirilmiştir.

Amfiler

Mavi Salon
Denizcilik Fakültesinde bulunan “Mavi Salon”un 110 kişilik kapasitesi bulunmaktadır. Diğer salonlar gibi iklimlendirme sistemlerine sahip olup, son teknolojik imkanlarla donatılmıştır.

Amfiler

Turuncu Salon
İletişim Komleksi’nde bulunan “Turuncu Salon” 200 kişilik kapasiteye sahiptir; aynı zamanda teknik altyapısıyla (ışık, kamera, simültane tercüme, ses yalıtımı ve multivizyon) tam donanımlı seyircili çekim stüdyosu ve öğrencilerin ders aldıkları bir solondur.

Amfiler

Dörtlü Amfiler
Kütüphane kopleksi ile bütünleşik olarak planlanan, A, B, C Bloklarında yer alan, salonlardan oluşan ”Dörtlü Amfiler” en son teknolojiyle uygun teknik donanımla gerçekleşmiştir.

Amfiler

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Salon
YDÜ’nin bilimsel üretkenliğinin yanında sosyal ve kültürel yaşamındaki hareketliliği artıran, aynı zamanda KKTC’nin bilim, kültür ve sanat yaşamına büyük katkıda bulunan 700 kişilik Büyük Salon sahne olanakları yönünden konser, tiyatro, opera, sinema ve bale gösterilerine uygun olarak tasarlandı ve inşa edildi. Ayrıca çağın gerektirdiği bilgisayarlı ve elektronik cihazlarla donatılmış salonda yapılacak olan etkinlikler, salondaki teknik donanım sayesinde anında televizyon ekranına veya radyoya canlı olarak aktarılabilmektedir.

Emniyet ve katılımcıların güvenliğini en üst düzeyde tutmak amacı ile salonun alt yapısına döşenmiş olan yangın algılayıcı sistemler sayesinde ani bir yangın esnasında yangın tehlikesi otomatik olarak anında engellenebilmektedir. 7 adet giriş-çıkış, acil çıkış ve servis kapısı ile herhangi bir yangın başlangıcında da sahneyle seyirci bölümünü birbirinden ayırabilen ve emniyet açısından çok önemli olan çelik yangın perdeleri mevcuttur. Ayrıca bina, mekanik iklimlendirme sistemi sayesinde havalandırma, ısıtma ve soğutma donanımına sahiptir.

Salonda yer alan 163.85m2’lik sahne alanı içerisinde, dekor askı sistemleri, sema perdesi, kulis perdeleri, friz perdeleri ile Tiyatro için gerekli her türlü alt yapı ile 185 cm aşağıya inebilen bir orkestra çukuru mevcuttur. Bunun yanında Büyük Salon çok amaçlı tasarlanmış olup akustik hesapları ve tasarımı senfonik konserler ve oda müziğine uygun olarak yapılmıştır. Sahne içerisindeki mevcut ışıklandırma sistemleri, ses sistemleri, sofit boruları ve sahne dekorları sinemaskop gösterime uygun perde ve data projektör perdeleri için servo motorlu mobil sistemleri bir kumanda sistemine bağlı olup bilgisayar kontrollü olarak bir merkezden kontrollü olarak çalıştırılmaktadır. Ayrıca Büyük Salon’dan diğer salonlara canlı ses yayını yapılabilmektedir. Sahne arkasında ise sanatçılar için soyunma ve dinlenme odaları ile ofisler bulunmaktadır.

Salon I – Salon II – Salon III – Salon IV
Yakın Doğu Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi, şehrin gürültüsünden uzak, her türlü sosyal ve sportif olanağın yer aldığı bir ortamda, teknolojinin tüm yeniliklerini bir arada barındırma ayrıcalığına sahiptir. Kişi başına kongre giderini en azda tutabileceğiniz bir merkezde toplantı, seminer veya kongre düzenlemenin ayrıcalığını yaşayacaksınız. Merkezde Salonlar amfi şeklinde düzenlenmiş olup merkezi ısıtma – soğutma sistemi ile her türlü teknik altyapıya sahiptir. Ayrıca Merkez’in fuayelerinde 700 kişilik kokteyl olanağı bulunmaktadır. 4.444 m2 lik alana sahip olan sergi salonunda kongreler süresince stand kurma olanakları da mevcuttur.

Salonların Teknik Kapasitesi:
Salon I :Koltuk Sayısı 137 kişi
Salon II :Koltuk Sayısı 132 kişi
Salon III :Koltuk Sayısı 93 kişi
Salon IV :Koltuk Sayısı 93 kişi