M/Y Teal

Yakın Doğu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu Uygulama Gemisi olan M/Y TEAL,1955 yılında Liverpool/İngiltere’de inşa edilmiştir. İnşa edildiği yıldan1962 yılına kadar HMS TEAL adıyla İngiliz Donanmasında mayın tarama gemisi olarak hizmet verdikten sonra, Avustralya Donanmasına devredilmiştir. 1978 yılına kadar Avustralya Deniz Kuvvetleri’nde mayın tarama gemisi olarak hizmet vermiştir. Tadilat gören M/Y TEAL önce açık deniz trol gemisine ,1980’li yılların ortalarında ise yolcu kamaraları, salon ve dalgıç donanımlarının eklenmesi ile bugünkü haline getirilmiştir.Yolcu gemisi olarak da kullanılan M/Y TEAL, önce Avustralya ‘nın doğu kıyısındaki Great Barrier Reef ,daha sonraları Orta Amerika’da Karabian denizi ile tropikal adaları arasında deniz ve sualtı sporları turizmine yönelik hizmet vermiştir.

M/Y TEAL, adını yeşil başlı bir ördekten almaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi, kurucu rektörümüz Sn. Suat İ.Günsel hocamızın önderliğinde, olağanüstü vizyonları ile Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu uygulama gemisi olan M/Y TEAL ülkemize kazandırılmıştır. Bundan dolayı da Kıbrıs’ta Uygulama gemisine sahip tek üniversite olma özelliği taşımaktayız.

“M/Y TEAL,Eğitim ve Araştırma Gemisi “, 46.6 metre uzunluğunda, 8.5 metre genişliğinde, 546 grostonluk bir gemidir. Denizcilik fakültesinin Güverte ( Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ) Bölümü, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü ve Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü öğrencilerinin eğitiminde, uygulama ve araştırmalarına uygun hale getirilen M/Y TEAL, aynı zamanda bir Laboratuvar olarak da kullanılabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Yakın Doğu Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu öğrencilerinin de eş zamanlı olarak gemide uygulamalı dersler yapması olanakları yaratılmıştır. Gemimiz, her türlü su sporlarını yapmak için gerekli olan araç ve gereçle donatılmıştır. Bundan dolayı da üniversitemiz ve kardeş üniversitelerimiz araştırmacıları her türlü oşinografik, meteorolojik ve hidrolojik araştırmalar yanında sahasında uzman yerli ve yabancı sualtı, arkeoloji araştırmacılarına da hizmet etmektedir. Çevre ve deniz kirliliği, kıta sahanlığı, batimetrik çalışmalar ve denize akan tatlı su kaynakları gibi araştırmalara sahne olan M/Y TEAL, gelişen teknolojiye de ayak uydurabilecek niteliklere sahiptir.

Detroit-Diesel marka, 1350 BHP, şanzımanlı ve iki zamanlı, iki ana makineye ve dokuz adet yardımcı makineye sahip olan M/Y TEAL Eğitim ve Araştırma Gemimizde ayrıca 60KVA ile 100 KVA kapasiteli üç tane de jeneratör bulunmaktadır.

Zamanında mayın arama- tarama gemisi olarak kullanılan M/Y TEAL ahşap bir yapıya sahiptir ve elli yatak kapasitelidir. Girne limanında bulunan M/Y TEAL Eğitim ve Araştırma gemimizde kendi fakültemizin mezunu bir kaptan yönetiminde beş sürekli personel günün 24 saatinde gemide görev yapmaktadırlar.

  M/Y TEAL Near East

 • Bayrak: KKTC
 • Bağlama Limanı: G.Mağusa
 • Çağrı İşareti: 5B7040
 • Türü: Eğitim Gemisi
 • Boy(LOA):46.6m.
 • Boy(LBP):42.67m.
 • Genişlik:8.50m.
 • Draft:3.52m.
 • Net Tonaj:182
 • Gross Tonaj:546
 • Makine Gücü: Detroit Diesel,1350Hp
 • Pervane Sayısı:2
 • Sürat:12 knots

İnşa Malzemesi: Duraluminyum posta üzerine meşe ahşap karulle kaplama karina ahşap üzerine fibergllas.

Yaşam Mahalleri: Kuzine, bar-restaurant, salon, sundeck,13 lüks yolcu kamarası, toplam 50 yatak kapasitesi, armatör kamarası, köprü üstü ve harita kamarası.

Spor Tekneleri: 3 adet speedboat

Su Sporları Donatımı: 20 adet dalgıç donanımı 9 takım wetsuit, 2 adet air-compressor, sea banana, waterski, windsurf, paraşüt, kano

Köprü Üstü Donanımları: Echosounder(graff), 2 VHF-DSC, 2 radar, otopilot, MF-R/T, GPS Plotter, satellite navigator, ECDIS, digital echounder, folyo harita