Doç. Dr. Burak GÖKBULUT

Also available in: English

1980 yılında Gazi Mağusa’da doğdu. 1987’de başladığı Köprülü İlkokulu’ndaki eğitimini 1992 yılında bitirerek; Polat Paşa Lisesinde ortaöğrenimine başladı. 1997 yılında Polat Paşa Lisesi’nden mezun olduktan sonra Mağusa’da bulunan DAÜ, Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazandı. Dört yıllık lisans eğitiminden sonra 2001 yılında Türkiye’ye giderek; Ege Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı, Türk Halk Bilimi bilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

2003 yılında “Kıbrıs Türk Halk Fıkraları ve Mizah Teorileri” isimli çalışmasıyla yüksek lisansını tamamlayarak; aynı bilim dalında doktora eğitimine başladı. 2010 yılında “Kıbrıs Türk Halk Masalları ile Uygur Türk Halk Masallarının Karşılaştırılması (İnceleme-Metinler)” isimli teziyle doktora eğitimini tamamladı.

2008-2009 ve 2009-2010 yıllarında (4 yarıyıl) YDÜ-Türkçe Öğretmenliği Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra 16.08.2010–16.08.2011 tarihleri arasında vatani görevini tamamlayarak 2011 güz döneminde YDÜ-Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Bugün aynı fakültede öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmekte ve YDÜ-Türkçe Hazırlık Okulunda dersler vermektedir.

Çalışma alanları arasında halk bilimi, edebiyat, Türkoloji, kültür ve eğitim bulunmaktadır. Web of Science, Scopus, EBSCO vs. indekslerde taranan çeşitli dergilerde birçok yayını bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli kongre ve konferanslarda alanıyla ilgili birçok bildiri de sunmuştur. Evli ve bir çocuk babası olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.