Fuarlar

ITB Berlin

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East Unıversity) Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel’in destekleriyle bir ilke daha imza atarak Yakın Doğu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu öğrencileri Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen ve dünyanın en önemli turizm ve seyahat fuarları arasında yer alanITB Berlin fuarına katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu öğrencilerinin katıldığı ITB Berlin fuarı 187 ülke, 10 bin 644 katılımcı, 113 bin turizm profeyoneli ile dünyanın en fazla ziyaret edilen turizm fuarıdır. Yakın Doğu Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okul müdürü Prof.Dr.Tülen Saner, öğretim görevlileri ve öğrenciler fuarın birinci gününü olan ve sadece turizm profesyönellerinin ziyaretine açık olan ilk günde fuarı ziyaret ettiler.

Dünyanın her yerinden gelen tur operatörlerinin çalışma sistemlerini gözlemleme fırsatını yakalayan Yakın Doğu Üniversitesi Turizm öğrencileri ayrıca turizm sektöründe şirketler arası yapılan işbirliği anlaşmaları ve pazarlıklarına şahit oludular. Fuar süresince turizmin en son trendleri ve problemleri konusunda düzenlenen seminerlere katılan Yakın Doğu Üniversitesi öğrencileri dünya turiziminde gelinen son aşama konusunda geniş bilgi sahibi olmuşlarıdır.

Yakın Doğu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu öğrencileri tarafından ITB Berlin fuarına yapılan üç günlük ziyaret esnasında Yakın Doğu Üniversitesi öğrencilerinin akademik çalışmalar vasıtası ile üniversite ortamında elde etmiş oldukları bilgilerini profesyonel bir ortamda deneyimleme fırsatı buldular. Bu tür fuarlar geleceğin turizm sektörünün yöneticileri olan öğrencilerin vizyon kazanması ve ileriye yönelik yaratıcı fikirler elde etmesi, genelde dünya, özelde Kıbrıs turizm sektörüne katkı koymak amacı ile büyük bir önem taşımaktadır.

World Travel Market (WTM 2013)

Dünya’nın 2. büyük turizm fuarı olarak kabul edilen WTM (World Travel Market), Excel Fuar Merkezi’nde dünya turizm sektörü’nün önde gelen temsilcilerini ağırladı. Yakın Doğu Üniversitesi 4-7 Kasım 2013 tarihlerinde düzenlenen WTM’e, Turizm Araştırma Merkezi Başkanı ve Turizm ve Otel İşletmeciliği Y.O. müdürü Prof. Dr. Tülen Saner, öğrencileri ve öğretim görevlilerinden oluşan bir grup ile katıldı.

WTM fuarına katılan öğrenciler WTM ve UNWTO’ın (Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü) düzenlediği Turizm Bakanları zirvesine ve ayrıca fuar süresi boyunca sektörün önde gelen temsilcilerinin seminerlerine katılma şansını yakaladılar. Böylesi bir tecrübenin geleceğin turizimcileri olan Yakın Doğu Üniversitesi ( Near East Nicosia Cyprus) Turizm ve Otel İşletmeciliği Y.O öğrencilerinin yaratılıcıklarını geliştirebilmeleri ve vizyon kazanmaları açısından çok önemli fırsat yakalamışlardır.