Dr. Şemsettin CEVHEROĞLU

Also available in: English

01 Ocak 1956 yılında Yozgat Yerköy ilçesinde dünyaya geldim. İlk orta lise eğitimini burada tamamladım. Üniversite sınavında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesini kazandım. Eğitimime askeri öğrenci olarak devam ettim. 1978 yılında teğmen rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetlerine katıldım. GATA’daki stajyerlik eğitiminin ardından 1979 yılında Elazığ Asker Hastanesine Baş Eczacı olarak atandım. 1980 yılında Mimar Emel Cevheroğlu ile evlendim. 1981 yılı temmuz ayında oğlum dünyaya geldi. Evli olan Oğlum Orkun Cevheroğlu ODTÜ kimya bölümünden mezun olduktan sonra biyoteknoloji doktorasını tamamlamış olup bilimsel çalışmalarına devam etmektedir.

1983 yılında Ankara Milli Savunma Bakanlığına tayin oldum. Görevdeyken, uzmanlık sınavını kazandım ve 1985 yılında GATA Tıbbi Farmakoloji Anabilim dalında ihtisasa başladım. 1988 yılında farmakoloji uzmanı oldum. 1988-1990 yıllarında GATA Eczacılık Bilimleri Merkez Başkanlığında uzman olarak görev yaptım. 1990 yılında farmasotik teknoloji doktora sınavını kazanarak doktoraya başladım ve 1994’te doktoramı tamamladım. 1994-1996 yıllarında GATA Eczacılık Bilimleri Merkez Başkanlığında Uzman olarak görev yaptım.

1996 yılında TSK İlaç Fabrika Komutanlığına atandım ve görevimi 13 yıl sürdürdüm. Görevim esnasında değişik farmasotik formlarda ilaç, tıbbi malzeme, KBRN antidotları, gibi TSK’nin ihtiyacı olan ürünleri ürettim. NATO üyesi askeri eczacılar toplantılarına daimi üye olarak, Balkan Askeri Tıp Kongrelerine ve uzmanlık alanlarınla ilgili bilimsel aktivitelere katılarak, farklı fuar ve kongre organizasyonlarını da yaptım. Bu konularla ilgili çeşitli bilimsel yayınlarım bulunmaktadır. 2009 yılında TSK’den emekli oldum. Halen Ankara da yaşamaktayım ve çalışmalarıma devam etmekteyim.