Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri

Saç bakımı ve güzellik hizmetleri bölümü 2015-2016 akademik yılında İletişim fakültesi bünyesinde YÖK ve YÖDAK onaylı olarak kurulmuştur. Bu programın eğitim süresi 2 yıldır ve eğitim dili türkçedir.

Programın amacı; sektörün ihtiyaçlarına göre, çağdaş teknolojiyi kullanarak nitelikli meslek elemanları yetiştirmektir.

Programda; cilt bakımı, saç eğitimi, makyaj, vücut bakımı, masaj, epilasyon, depilasyon gibi teori ve uygulama ağırlıklı alan derslerinin yanında anatomi ve fizyoloji, işletme yönetimi, insan ilişkileri ve iletişim, diksiyon ve hitabet gibi dersler okutulmaktadır. Bunun dışında öğrencilerimizin bu alanda beceri eğitimlerini sağlamaları amacıyla staj uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca öğrencilerimize, sektördeki farklı firmaların düzenlediği yurt içi ve yurt dışı seminerlere katılarak kendilerini geliştirme imkanı sunulmuştur.

Saç bakımı ve güzellik hizmetleri bölümünden mezun olan öğrencilerimiz, güzellik salonlarında, bayan ve erkek kuaför salonlarında, televizyon, sinema ve tiyatro sektöründe, kozmetik sektöründe ve spa merkezlerinde görev alabilirler. Ayrıca özel ve kamu kuruluşlarında çalışabilirler.

Yeşim Üstün Aksoy
Bölüm Koordinatörü

Tanımı
Şaç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri alanı altında yeralan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen bir bölümdür. Bu alanda verilen eğitimde Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri sektörüne eleman yetiştirilir.

Amacı
Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri alanı altında yeralan dallarda, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Vizyonu

  • Günümüzde sağlık, sanat ve bilimi, güzellik ve bakım ile birleştirebilen nitelikli elemanlar yetiştirmek.
  • Kişilerin güzelliğine sağlık, sanat ve bilimle yön verebilen nitelikle elemanlar yetiştirmek.
  • Kişiye özel saç, cilt ve vücut bakımlarını bilgi, tecrübe ve beceriyle uygulayabilecek nitelikli elemanlar yetiştirmek.

Misyonu

  • Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri alanında meslek sahibi olacak kişilere becerilerini sağlıklı, sanat ve bilimle birleştirebilecekleri bilgi ve tecrübeyi kazandırmak.