Fotoğrafçılık ve Kameramanlık

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 10 tane ulusal televizyon kanalı karasal yayının yanı sıra, uydu üzerinden de yayınlarını dünyaya ulaştırmaktadırlar. KKTC’de TV kanallarının hemen hemen hepsinin başkent Lefkoşa’da bulunuyor olması YDÜ Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Önlisans Programı öğrencilerine sektörel deneyim sağlamaktadır. Öğrenim gördükleri süreçten başlayarak yarı zamanlı olarak çalışma imkânları sunmaktadır. Bölüm öğrencileri bu alanlarda rahatlıkla yer bulabilmektedirler.

Ülkemizdeki TV kanalları ve prodüksiyon şirketlerinin kadrolarını büyük oranda YDÜ İletişim Fakültesi mezunlarından oluşmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nde ise yaklaşık 300 tane TV kanalı uydu üzerinden yayınlarını dünyaya ulaştırmaktadırlar. Türkiye’de üretilen nitelikli TV dizileri özellikle son dönemlerde Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinde sektörel dış pazarın oluşumunu da beraberinde getirmiştir. Birçok dizi ve yerel yapım adı geçen bölgelerde geniş pazar bulabilmektedir. Bu üretken sektörde Fotoğrafçılık ve Kameramanlık vazgeçilmez meslekler birisi olarak yer almaktadır.

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Önlisans Programı’ndan mezun olacak öğrenciler, bu sektörde kolaylıkla iş imkânına sahip olabileceklerdir. Görsel iletişim çağında hareketli ve hareketsiz görüntü üretimi vazgeçilmez unsurlar olduklarından bu bölümün mezunları fotoğrafçı ve kameramanlık gibi asal pozisyonlarda kolaylıkla istihdam edilebilmektedir.