Öğr. Gör. Aykut YASAKCI

8 Şubat 1971’de Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da doğdu. Ailenin tek çocuğudur. Babası esnaf, annesi ise evhanımıdır. İlk, orta ve lise eğitimini başkent Lefkoşa’da aldı. Atatürk İlkokulundaki ilk öğrenimin ardından, Kıbrıs’ta ilk kez 20 Temmuz Fen Lisesi’nde açılan “Entegre Fen Sınıfı” öğrencilerinden oldu. 3 yıl orta ve 3 yil da lise eğitiminin ardından, 1983 yılında girdiği 20 Temmuz Fen Lisesi’nden 1989 yılında mezun oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin ilk öğrencilerinden ve 1994 yılındaki ilk mezunlarından oldu. Yüksek öğrenimini Yakın Doğu Üniversitesi’nin Bilgisayar Enformatik Bölümü’nden mezun olarak tamamladı. Yakın Doğu Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi’nin kurucuları arasında yer aldı. Yüksek Lisans’ını yine Yakın Doğu Üniversitesi’nin İşletme Bölümü’nde MSc. (Master of Science) alarak tamamladı.

Altı yıl (1990 – 1996) üniversite Bilgi İşlem Merkezinde hızmette bulunduktan sonra, aldığı Pedagojik Formasyon Eğitimi’nin ardından, yedi yıl (1996 – 2003) Yakın Doğu Koleji’nde bilgisayar öğretmenliği ve Bilgisayar Bölüm Başkanlığı yaptı. Yakın Doğu Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu birçok Bilgisayar Kursu’nda koordinatör ve eğitmen olarak görev aldı.

Yine Yakın Doğu Üniversitesi’nin sonuçlandırmakla üstlendiği, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki birçok seçimde, Lefkoşa merkez ofiste yetkili personel olarak görev aldı. Vatani görevini Kıbrıs’ın sahil kenti olan Girne’de, Deniz Çavuş olarak Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda tamamladı. Vatani görevin ardından, Yakın Doğu Üniversitesi ailesine, bu kez İletişim ve Hukuk Fakülteleri’ne Öğretim Görevlisi olarak yeniden katıldı.

Ocak 2009 – Aralık 2012 tarihleri arasında, Eğitim AsBaşkanı ve Yürütme Kurulu Üyesi olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Avcılık Federasyonu’nda görev aldı. Federasyon çatısı altında, “Avcılık Eğitim”lerini ve programını hazırlayıp başlatan ilk kişi oldu.

Yine Yakın Doğu Üniversitesi’nde, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı’nda başladığı Doktora Programı’nda “tez” aşamasında bulunmaktadır. Editörlüğünü danışman hocası Hüseyin Uzunboylu’nun yaptığı ve altı arkadaşı ile birlikte 2011 yılında yazdığı, ECDL (European Computer Driving Licence – Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası) tabanlı “Bilişim Teknolojileri” kitabı ile eğitim dünyasına katkıda bulundu. Türkiyede Pegem Akademi Yayınları tarafından basılan Bilişim Teknolojileri kitabı, 2012 yılında ikinci baskısını, 2013 yılında üçüncü baskısını ve 2017 yılında da genişletilmiş dördüncü baskısını yaptı.

Aykut Yasakcı, evli ve iki erkek çocuk babasıdır.