Yrd. Doç. Dr. V. Hazal ÖZYURT

Dr. Vasfiye Hazal ÖZYURT, 1989 yılında Zonguldak’ta doğdu. 2011 yılında Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünü Bölüm 1. si olarak tamamladıktan sonra aynı yıl aynı bölümde Gıda Kimyası Bilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı ve TÜBİTAK Yüksek Lisans Başarı bursu (2210) almaya hak kazandı. Yüksek lisans eğitimi boyunca gıdaların korunması, raf ömrünün geliştirilmesi için gerekli uygulamalar konularında çeşitli çalışmalar yaptı. “Fındık zarı ve keçiboynuzu fenolik bileşiklerinin ve diyet lifinin ultrasonik ve klasik ekstraksiyon eldelerinin karşılaştırılması” konulu yüksek lisans tezini 2013 yılında başarı ile tamamladı. 2018 yılında Haziran ayında “Gıda model sistemlerinde proteinlerdeki nitrasyon ürünlerinin tayini için ileri kromatografik yöntemlerin uygulanması ve bu ürünlerin oluşumunun engellenmesi” başlıklı doktora tezini başarı ile savunmuş ve doktor ünvanını almaya hak kazanmıştır. Bu süreç boyunca, gıdalardaki sekonder metabolitlerin sağlık üzerine etkisi, gıda kimyasındaki temel analizler ve bu sekonder metabolitlerin kromatografik cihazlar ile tespit ve tayin edilmesi üzerine calismalar yapmıştır.

Yüksek lisansın bitmesiyle aynı yıl Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde Doktora eğitimine başladı. Doktora Eğitimi boyunca da TÜBİTAK Doktora başarı bursu (2211) almaya devam etti. Doktora eğitimi boyunca 2014 yılında 4 ay süreyle İspanya’nın Caceres kentinde bulunan “Universitad de Caceres” de Veterinerlik Fakültesi Besin Hijyeni bölümünde misafir öğrenci olarak diyabet hastalıklarında çay kateşinleri ve protein yapılar arasındaki etkileşimler üzerine çalıştı. 2017 yılında ise 6 ay süreliğine misafir araştırmacı olarak Almanya’nın Giessen kentinde “Justus-Liebig University” Kimya ve Biyoloji Fakültesi Gıda Kimyası bölümünde bulundu ve gıda ürünlerinde lezzet bileşenlerinin oluşumu üzerine proteinlerin etkisi üzerine çalıştı.

Çeşitli Tübitak 1001 projelerinde ve üniversiteler tarafından desteklenen bilimsel araştırma projelerinde araştırmacı olarak görev almaktadır. Ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde taranan yayınları, uluslararası yayınevleri tarafından basılmış kitap bölümleri, ulusal yayınevi tarafından basılmış kitabı ve ulusal patentleri bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında (Proceedings) basılan bildirileri bulunmaktadır.

2018 Eylül ayından itibaren Yakın Doğu Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünde Yrd. Doç. Dr olarak çalışmalarına devam etmektedir.