Haberler

Also available in: English

Bilgisayar Enformasyon Sistemleri Araştırma ve Teknoloji Merkezi yapmış olduğu çalışmaları Yakın Doğu Üniversite’si web sitesinde ve ulusal gazetelerde duyuru olarak yayınlamaktadır. Son bir yıl içerisinde yayınlanmış olan duyurular aşağıda verilmiştir:
 
3 Mayıs 2016 – Bilişim ve Sağlık konuşuldu
Bilgisayar Enformatik Bölümü ile Center of Excellence’e bağlı Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Araştırma Merkezi işbirliğinde organize edilen "Bilişim Etkinlikleri" kapsamında "Bilişim ve Sağlık" irdelendi.

4 Nisan 2016 – YDÜ ile Bilişim Derneği İşbirliği Protokolü Yaptı
Yakın Doğu Üniversitesi sanayi ile akademik camianın ortaklaşa çalışmalar yapması için işbirliklerine gidiyor.YDÜ Bilgisayar Enformatik Bölümü ile KKTC Bilişim Derneği arasında işbirliği protokolü imzalandı.

19 Haziran 2016 – YDÜ Bilgisayar Enformatik Bölümü’nden İngilizce Kitap Lambert Akademik Yayıncılık tarafından basıldı.
Yakın Doğu Üniversitesi, Bilgisayar Enformatik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nadire Çavuş ile bölüm öğretim görevlisi Sahar Shokouhi Tabrizi’nin birlikte yazdıkları “SOFTWARE STANDARDS IN DEVELOPING VIRTUAL LABORATORIES: For Engineering Education” isimli kitapları İngilizce olarak Almanya’da basıldı.

17 Mart 2016 -Yakın Doğu Üniversitesi, Bilgisayar Enformatik Bölümü Yüksek Lisans Programının Bilimsel Başarısı
Yakın Doğu Üniversitesi, Bilgisayar Enformatik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nadire Çavuş bilimsel çalışmalar kapsamında yüksek lisans öğrencisi Mustafa Asaad Alani ile birlikte yazdığı “Cloud Computing & Its Adoption: Firm Adoptation” isimli kitap Lap Lambert Academic Publishing isimli yayınevi tarafından Almanya’da İngilizce olarak basıldı.

23 Ocak 2016 – Prof. Dr. Doğan İbrahim’in Chipkit Teknik Kitabı Newnes Yayınevi Tarafından Basıldı.
Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Bilgisayar Enformatik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Doğan İbrahim’in PIC32 Microcontrollers and the Digilent chipKIT: Introductory to Advanced projects isimli yeni teknik kitabı İngilizce olarak Newnes yayınevi tarafından basıldı.

24 Kasım 2016 – Yakın Doğu Üniversitesi, Bilgisayar Enformatik Bölümü’nün Yeni Bir Başarısı
Yakın Doğu Üniversitesi, Bilgisayar Enformatik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nadire Çavuş’un master öğrencisi Raghad Baker Sadiqile birlikte yazmış olduğu “Mobile Technologies&English Language (Mobil Teknolojileri ve İngilizce)” isimli kitabı Scholars Press Yayınevi’nde ingilizce olarak basıldı.

21 Kasım 2014 – Prof. Dr. Doğan İbrahim’in “Raspberry Pi” Üzerine Yeni Teknik Kitabı Basıldı
Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Enformatik Sistemleri öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan İbrahim’in Raspberry Pi bilgisayarı üzerine yazmış olduğu ve özellikle Master ve Doktora seviyesinde olan yeni teknik kitabı Raspberry Pi Advanced Programming, Hollanda’nın Elektor yayınevi tarafından basıldı.

24 Ekim 2014- KKTC’ye Uygulanan Ambargolar Bilim İle Kırılıyor: YDÜ Başı Çekiyor
Yakın Doğu Üniversitesi dünya bilmine katkı koymaya gün be gün devam ediyor. Yakın Doğu Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Bilgisayar Enformatik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nadire Çavuş ve Bilgisayar ve Ögretim Teknolojileri Eğitimi öğretim üyesi Dr. Erinç Erçağ, bilime bir katkı daha koydular.

1 Haziran 2014 – KKTC’den bilime katkı devam ediyor
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Bilgisayar Enformatik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nadire Çavuş’un “Selecting a Learning Management System (LMS) in Developing Countries: Instructors’ Evaluation (Gelişmekte Olan Ülkelerde Ögretim Yönetim Sistemlerinin Seçimi: Öğretmenlerin Değerlendirmesi)” isimli makalesi Sosyal Bilimler İndeksi (SSCI) kapsamında taranan ve dünyanın en prestijli dergilerinden olan Interactive Learning Environment’te yayınlandı.

28 Şubat 2014 – Prof.Dr. Doğan İbrahim’in Kitabı Dünyaca Ünlü Newnes Yayınevi Tarafından Basılıyor
Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Enformatik Bölümünden Prof Dr Doğan İbrahim’in yeni teknik kitabı Advanced PIC Microcontroller Projects ın C: Basic to Advanced basıma verilmiştir.

15 Haziran 2014 – Yakın Doğu Üniversitesi’nin Parlayan Yıldızı: Bilgisayar Enformatik Bölümü
Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Enformatik Bölüm Başkanı Doç.Dr. Nadire Çavuş’un masteröğrencisi Zaid Dawad Al-Rustom ile birlikte yazmış olduğu “Learning Management Systems(Öğretim Yönetim Sistemleri)” isimli kitabı Almanya’da ingilizce basıldı. Lambert Academic Publishing Yayınevi, akademik kitap basımında dünyaca ünlü yayınevlerinden birisi olup, baskıya alnacak kitap seçiminde oldukça titiz olduğu bilinen yayınevi, belli sayıda bilimsel kitabı baskıya alarak alanyazına önemli katkı yapmaktadır.

23 Aralık 2013 – Kıbrıs’ın Dünyaya Açılan Kapısı:Yakın Doğu Üniversitesi
Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Enformatik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nadire Çavuş ve master öğrencisi Abdullah’un Younus “Mobile Devices and Mobile Applications (Mobil Cihazlar ve Mobil Uygulamalar)” adlı yeni kitabı geçtiğimiz günlerde Almanya’da yayınlandı.

6 Kasım 2013 – Prof. Dr. Doğan İbrahim’in 32 Bit İşlemciler Konulu Yeni Kitabı Çıktı
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Bilgisayar Enformatik Sistemleri (CIS) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan İbrahim’in 32 bit mikroişlemciler ve gömülü elektronik sistem tasarımı (Designing Embedded Systems With 32-Bit PIC Microcontrollers and MikroC) konulu yeni kitabının çıktığı bildirildi.  

10 Ekim 2013 – Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bilgisayar Enformatik Sistemleri (CIS) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan İbrahim’in PIC BASIC isimli teknik kitabı Çince’ye çevrildi
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bilgisayar Enformatik Sistemleri (CIS) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan İbrahim’in PIC BASIC isimli teknik kitabı Çin’ye çevrildi.  

30 Kasım 2012 – YDÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadire Çavuş’dan sosyal sorumluluk örneği
Yakın Doğu Üniversitesi, Bilgisayar Enformatik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nadire Çavuş, Doğu Akdeniz Doğa Koleji 9. ve 10. sınıf öğrencilerine seminer verdi.  

5 Haziran 2012 – YDÜ’den “Güvenli İnternet Kullanımı” paneli
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), Bilgisayar Enformatik Bölümü öğretim elemanları “İnternet Haftası” nedeniyle 20 Temmuz Fen Lisesi’nde düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, “Güvenli İnternet Kullanımı” ana temalı bir panel gerçekleştirdi.

5 Haziran 2012 – Prof. Dr. Doğan İbrahim’in Kitabı Kindle Ortamın aÇevrildi
Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Enformatik Bölümünden Prof. Dr. Doğan İbrahim’in ‘Designing Embedded Systems With 32-Bit Microcontrollers and mikroC’ (32-bit Mikrokongtrolörler ile gömülü sistem tasarımı ve mikroC) isimli ve Elsevier tarafından basılan kitabı oldukça popüler olup okuyuculara daha kolay erişebilmesi için elektronik ortama çevrilerek KINDLE okuyucusu ile uyumlu hale getirildi.

5 Haziran 2012 – Yakın Doğu Üniversitesi, 20 Temmuz sistem ve ofis yazılımlarını güncelledi.
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bilgisayar Enformatik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nadire Çavuş ve asistanları, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında geçtiğimiz gün 20 Temmuz sistem ve ofis yazılımlarını güncellediler.