Fizyoloji Anabilim Dalı

Also available in: English

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılında ders verme etkinliğine başlayan Fizyoloji Anabilim Dalı, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalından Fakültemizde görevlendirilen Prof. Dr. Bahri EMRE (Anabilim Dalı Başkanı), Prof. Dr. Nesrin SULU, Prof. Dr. Vedat SAĞMANLIGİL, Prof. Dr. İlksin PİŞKİN, Prof. Dr. Meltem ŞİRELİ, Prof. Dr. Çiğdem ALTINSAAT, Doç. Dr. Hakan ÖZTÜRK ve Araştırma Görevlisi kadrosunun katkıları ile kurulmuştur. Anabilim Dalının ders verme etkinliği 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılında Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalından Fakültemizde görevlendirilen Prof. Dr. Nurten GALİP (Anabilim Dalı Başkanı), Prof. Dr. Fahrünisa CENGİZ, Prof. Dr. Cenk AYDIN ve Prof. Dr. Murat YALÇIN tarafından devam ettirilmiştir. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalından emekli olan Prof. Dr. Vedat SAĞMANLIGİL’in 22.09.2014 tarihinde tam zamanlı olarak göreve başlaması ile Anabilim Dalının ilk etap Öğretim Üyesi eksikliği giderilmiştir.

Yaşam bilimi olarak da adlandırılan Fizyoloji, organizmadaki canlılık olaylarını, canlıların mekanik, fiziksel ve biyokimyasal fonksiyonları ile sistemlerin işlevlerini inceleyen bir bilim dalıdır.

Fizyoloji Anabilim Dalında Fizyoloji I, Fizyoloji II, Egzersiz Fizyolojisi, ve Kanatlı Fizyolojisi başlıklı lisans dersleri teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir.