Prof. Dr. Nevbahar TURGAN

24.05.1961’de Ankara’da doğdum, İzmir Özel Amerikan Lisesi (1979) ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden (1986) mezun olduktan sonra aynı üniversitede Tıbbi Biyokimya uzmanlık eğitimimi tamamladım (1991). Aynı kurumda 1998’de doçent, 2004’de profesör oldum. 2017 başında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden emekli olup Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalında tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmaya başladım.

WASPaLM (World Association of Societies of Pathology and Laboratory Medicine) ve EMBO (European Molecular Biology Organisation) gibi uluslararası saygın bilimsel kuruluşlardan kazandığım burslarla Almanya Düsseldorf Heinrich Heine Üniversitesi Diyabet Araştırma Merkezi ve aynı üniversitenin Klinik Kimya Departmanının yanısıra, İsveç Lund Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Kimya Departmanlarında araştırmalarda bulundum.

Bilimsel çalışmalarım klinik biyokimyada ateroskleroz ve diyabetik komplikasyonların patogenezi, temel biyokimyada kanser kök hücreleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu alanlarda SCI ve SCI expanded kapsamındaki tıbbi dergilerde yayınlanmış 50 civarında orijinal araştırma makalem, 200 civarında ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş sözlü ve poster bildirim bulunmaktadır.

Alanımın temel textbooklarından biri olan Harper’in Biyokimyası adlı kitabın29. Baskısının çeviri editörlüğünü yaptım ( 2015, Nobel Tıp Kitabevleri) ve aynı kitapta toplam 14 bölümün çevirisini tamamladım. Ayrıca alanımla ilgili ders kitaplarında ve çeşitli tıbbi yayınlarda bölümler yazdım.

İyi derecede İngilizce ve İtalyanca, orta derecede Fransızca biliyorum.