Prof. Dr. Hasan BESİM

Also available in: English, العربية

10 Aralık 1966 tarihinde Lefkoşa’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Lefkoşa’da tamamladıktan sonra 1984 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanarak Ankara’ya gitti. 1984-1990 yılları arasında eğitimini tamamlayarak “Tıp Doktoru” ünvanı aldı. Aynı yıl girdiği TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) ile Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (ANEAH) Genel Cerrahi alanında uzmanlık eğitimine başladı ve 1991 ile 1995 yılları arasında ANEAH 6.Cerrahi Kliniği’nde Doç.Dr.Nusret Aras ve Doç.Dr.Atila Korkmaz’ın gözetiminde eğitimini tamamlayarak “Genel Cerrahi Uzmanı” ünvanı aldı. Eğitim aldığı kurumda kalarak eğitim kadrosuna dahil oldu ve ANEAH 6.Cerrahi Kliniği’nde 2003 yılına kadar Genel Cerrahi Uzmanı olarak Baş Asistan kadrosunda görev yaptı.

1996 yılında altı ay süreliğine University of Western Ontario, London, Canada, Multi Organ Transplant Center’de çalışmalarda bulundu. 1997 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen sınavda başarılı olarak Uzman Hekim kadrosunda çalışma hakkını almıştır. 2002 yılında dönemin Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı başkanlığında, 2.Türk-Irak Sağlık Haftası çerçevesinde düzenlenen Sağlık Ürünleri Fuarı’na katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere çeşitli uzmanlık alanlarına ait 5 Türk hekiminden biri olarak Irak’ı ziyaret etti ve Bağdat Üniversitesi Tıp Fakültesinde konferanslar verdi.

2003 yılında Üniversitelerarası Kurul Doçentlik Sınav Yönetmeliğinin gereklerini yerine getirerek ve 12 Mart 2003 tarihinde İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde yapılan sınavda başarılı olarak Genel Cerrahi dalında “Üniversite Doçenti” ünvanını aldı. Aynı yıl KKTC’de kısa dönem askerliğini yaptı ve ANEAH deki görevine üç yıl daha devam etti. 2006 yılında Ankara’daki görevinden ayrılarak KKTC’ne kesin dönüş yaptı ve KKTC Sağlık Bakanlığı bünyesinde Genel Cerrahi Doçenti olarak görev yaptı. 2009 yılında KKTC Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirmesi ile “İnsan Hücre, Doku ve Organlarının Bağışlanması, Tedarik Edilmesi, Test Edilmesi, İşlenmesi, Korunması, Saklanması ve Dağıtımına İlişkin Güvenlik ve Kalite Standartlarının Belirlenmesi” adlı çerçeve yasanın hazırlanması çalışmalarında görev aldı ve konu ile ilgili olarak 2010 yılı ocak ayında,Avrupa Birliği’nin konu ile ilgili uzmanları denetiminde Londra ve Manchester’de eğitim çalışmalarına katıldı.

2010 Temmuz ayında Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)Tıp Fakültesi Hastanesi Hastanesi’nin açılışı ile birlikte Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nın kuruluşunda görev aldı. 14 Mart 2011 tarihinde “Genel Cerrahi Profesörlüğü” ünvanını alan Dr.Hasan Besim halen Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktadır. Aynı zamanda YDÜ Tıp Fakültesi Etik Kurulu üyesidir. Eğitim ve çalışma hayatı süresince pek çok yurt içi ve yurt dışı makale yazmış ve kongre sunumları gerçekleştirmiştir. Ulusal ve Uluslar arası çeşitli kongrelerde eğitmenlik görevlerinin yanı sıra bilimsel kurul üyeliği, kongre sekreterliği ve kurs eğitmenliği görevlerinde bulunan Profesör Dr. Hasan Besim, 2006 yılından bu yana, Türk Cerrahi Derneği yayın organı olan Ulusal Cerrahi Dergisi yayın sekreterliğini yapmaktadır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.