Prof. Dr. Emine KOÇ

Also available in: English, العربية

Kilitkaya/Magosa’da doğdum. İlk eğitimimi Kilitkaya İlkokulunda, orta eğitimimi Lefkoşa Türk Kız Lisesinde tamamladım. 1970 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden mezun oldum. 1971 yılında Ankara Üniversitesi, Tıp Fakültesinde Doktora çalışmalarına başladım.

1977 yılında “ Atrial Basınç Değişikliklerini Fizyolojik Fonksiyonlar Üzerine Bazı Etkileri’ konulu tez ile doktoramı tamamladım ve ‘ Fizyoloji Bilim Doktoru’ oldum. 1983 yılında ‘Sıçan İzole Duodenumunun Kontraksiyon Mekanizması Üzerine Deneysel bir Araştırma’ konulu Doçentlik Tezi ile ‘Fizyoloji Doçenti’ unvanını aldım. 1989 yılında Fizyoloji Profesörü oldum.

Çalışma alanlarım, izole duodenum ve izole ileumda farklı modifiye ortamlarda çeşitli maddelerin kontraktiliteye etkileri, eser elementler, platelet active edici faktörün çeşitli fizyolojik parametrelere etkileri, anti-NGF, zinc, selenium, manganez ve cadmium gibi çeşitli maddelerin gastrointestinal düz kas kontraktilitesi üzerine etkili ve egzersiz çalışmaları ile ilgilidir. 2015 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden emekli oldum. 2015 yılından beri Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesinde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktayım.