Doç. Dr. Cenk CONKBAYIR

Also available in: English, العربية

4 Nisan 1976 Kıbrıs’ta Lefkoşanın arabahmet mahallesinde doğdu. Babası Lefkoşa da gazete bayiliği yapmakta ve annesi ev hanımıydı. İlkokulu Lefkoşa’da Gelibolu ilkokulunda tamamladı. 1993 yılında Türk Maarif Kolejinden mezun oldu. Ayni yıl Tıp Fakültesini kazandı. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1999 yılında mezun olduktan sonra Kardiyoloji ihtisasına Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde başladı. Kardiyoloji uzmanlığını 2004 yılında aldıktan sonra ayni yıl Girişimsel Kardiyoloji ve Elektrofizyoloji alanında Ankara üniversitesinde görev aldı.

2005 yılında Kıbrısa dönünceLefkoşa Devlet Hastanesi, Girne Akçiçek ve Cengiz Topel Hastanelerinde çalıştı. 2008 yılında Lefkoşa Devlet Hastanesinde görevlendirildi. İstanbulda Siyami Ersek hastanesinde , Polonya da Silesian kalp merkezinde ve Amerika Birleşik Devletlerinde burslu olarak Cleveland Clinic’te görev aldı. KKTC de bir çok yeniliğe imza attı. KKTC’de ilk kez radiyal arterden PCI – koroner stent uygulaması (02 Temmuz 2008) KKTC’de ilk kez FFR ( fraksiyone flow reserve) uygulaması (02 Temmuz 2008) KKTC’de ilk kez renal artere stent uygulaması (03 Temmuz 2008) KKTC’de ilk kez bilateral selektif karotis anjiogram (16 Temmuz 2008) KKTC’de ilk kez Türkiyeden ekip gelmeden başarılı koroner stent uygulaması (06 Haziran 2009) KKTC’de , FESC ( Fellow of European Society of Cardiology) ünvanı alan ilk Kıbrıslı Türk Kardiyoloji Uzmanı ( Mayıs 2009 ) KKTC’de ilk kez Rescue PCI uygulaması ( 15 Mayıs 2010) . Birçok yurtdışı ve yurtiçi kongreye katılmış olup ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makale ve poster bildirileri vardır.

Halen Yakın Doğu Üniversitesi ve Lefkoşa Devlet Hastanesinde Kardiyoloji uzmanı olarak görev yapmakta olan Dr. Cenk Conkbayır , evli ve 1 çocuk babasıdır.