Bölüm Başkan Mesajı

Sosyal Hizmet Hakkında:

Sanayileşme, küreselleşme, teknoloji devrimi hayat düzeninde değişimler meydana getirmiş, toplumlarda yeni değerler ve farklılıklar ortaya çıkarmıştır. Toplumsal yaşamın bu denli karmaşıklaşması sonucu sorunlar çeşitlenmiş ve insanların sorunlarla başedebilme becerisi yetersiz kalabilmektedir. İşte tam burada harekete geçen meslek grubu sosyal hizmet uzmanlarıdır. Sosyal hizmet uzmanlarının görevi, insanların problemlerini çözmelerine ve kaynaklara ulaşmalarına yardımcı olmaktır.

Sosyal hizmet uzmanları genellikle çocuklara, gençlere, kadın ve aileye, yaşlıya, engelliye, suçluya değişik şekillerde hizmetler vermektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kreş ve gündüz bakımevleri, Çocuk Yuvaları, Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri, Özel Eğitim Kuruluşları, Aile Danışma Merkezleri, Hastaneler, Özel Eğitim Kuruluşları, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Cezaevleri, Aile Mahkemesi, Sosyal Güvenlik Kurumu, Sivil Toplum Örgütleri vs… Sosyal hizmet uzmanlarının çalıştıkları kurum ve kuruluşlardır.

Yakın Doğu Üniversitesinde Sosyal Hizmet:

Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Türkçe Lisans programı olarak iktisadi İdari Bilimler Fakültesinde yer almakta ve eğitim süresi dört yıllık olup son iki yarı yılında öğrencilerin stajına yer verlimektedir. Öğrencilere nitelikli bir staj ve eğitim sunmak hedefler ve amaçlar arasındadır. Sosyal Hizmet Bölümü olarak evrensel bakış açısı çerçevesinde, din, dil, millet, ırk ayrımı yapmadan çözüm üretebilen uzmanlar yetiştirmek hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bu amaçlar ise siz değerli öğrencilerimizin ve öğrenci adaylarımızın katkıları ile gerçekleşecektir.

Bizler Yakın Doğu Üniversitesi ailesi olarak siz değerli Sosyal Çalışmacı olmak yolunda adım atacak kıymetli öğrencileri ailemize dahil etmekteden ve birlikte yeni başarılara imza atmaktan gurur duyacağız.

Öğrt. Gör. Menil ÇELEBİ
Sosyal Hizmet Bölüm Koordinatörü