Bölüm Başkan Mesajı

Bölüm Başkanı’nın Hoşgeldin Mesajı
Yakın Doğu Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölüm sayfasına hoş geldiniz. Bölümümüz Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde kurulan ilk bölümlerden biridir.

Öğrencilerimizi çağın gerektirdiği en üst düzeyde teknolojik bilgi ve beceri ile donatarak kendilerinde mevcut olan yeteneklerini geliştirip uluslarası alanda rekabet edecek düzeyde birer Mühendis olmalarını sağlamak en büyük hedefimizdir.

Yüksek kalitede düzenlenmiş eğitim programı ve öğretim kadrosu ile yetiştirdiğimiz mezunlarımızın dünyanın her bölgesinde önemli pozisyonlarda çalışıyor olması bizler için bir gürür kaynağıdır.

Bölümümüzde ayrıca Master ve Doktora Programları mevcuttur.

Prof. Dr. Bülent BİLGEHAN
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı
bulent.bilgehan@neu.edu.tr

Kuruluş
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 1990 yılında Prof. Dr. Şenol Bektaş tarafından kurulmuştur.İlk kuruluşunda 25 öğrenci ile eğitime başlamıştır.İlk kuruluşunda fakülte bünyesindeki Devre Teorisi, Elektronik, Elektriksel Ölçme, Mantık Devreleri, Bilgisayar Uygulamaları, Fizik ve Kimya Laboratuarları oluşturulmuştur.Günümüzde 499 öğrenciye ulaşan öğrenci sayısı ve bünyesine kattığı Yüksek Voltaj, Elektromekanik Enerji Dönüşümü, Güç Elektroniği, Güç Sistemleri Koruması, Programlanabilir Lojik Kontrolörler Telekomünikasyon, Uydu İletişimi, Mobil İletişim, Mikroişlemciler, Resim işleme ve akıllı sistemler laboratuarları ile yüksek kalitede eğitim vermenin mutluluğunu duymaktadır.

Tarihsel Sıralama ile Bölüm Başkanları:

1990-1997 Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ
1997-2001 Prof. Dr. Fahreddin SADIKOĞLU
2001-2009 Prof. Dr. Adnan KHASHMAN
2009-2011 Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ
2011-2013 Doç. Dr. Özgür Cemal ÖZERDEM
2013-2016 Yrd. Doç. Dr. Ali SERENER
2016- Prof. Dr. Şenol Bektaş

Güçlü Yönleri

* Akademik kadronun dinamik ve genç olması* Dünyada yayınlanan dergilerin bir kısmına online ulaşıyor olmamız* Güç sistemleri konusunda KKTC Üniversitelerinin ilgili bölümlerine olan kadro üstünlüğümüz ve bu konuda laboratuar avantajımız.* Artan yayın sayısı* Laboratuarların iyileştirilmesi için niyet ve çaba olması* Esnek yönetim.

Eğitim Bilgileri
Eğitim Programlari (Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora)
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Lisans Programı
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Doktora Programı

Eğitim Dili
İngilizce ve Türkçe Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans programları mevcuttur.

Yabancı Dil Hazırlık Programı
İngilizce lisans programına kayıt yapan öğrenciler bir yıl sure ile İngilizce hazırlık programını takip ederler.

Verilmek İstenen Ek Bilgiler
Bölümün 1997 den beri onaylı IEEE öğrenci kolu faaliyet göstermektedir.

İş Olanakları
Dünyanın bir çok ülkesinde mezunlarımız ilgili meslek dallarında çalışmaktadır. İlgili çalışma alanları; Güç sistemleri mühendisliği, İletişim sistemi mühendisliği ve endüstride kontrol sistemleri mühendisliği alanları sayılabilir.