Prof. Dr. Seyedhossein HOSSEINI

Also available in: English, العربية

Seyed Hossein Hosseini (M’93) 1953’te Marand, İran’da doğdu. 1976 yılında Tebriz, Tebriz, İran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden birinci sınıf onur derecesi ile yüksek lisans derecesini aldı. DEA ve Doktora dereceleri, 1978 yılında birinci sınıf onur ile Enstitü Ulusal Polytechnique Lorraine (Nancy,Fransa) Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden alındı.

1982 yılında, Elektrik Mühendisliği Bölümünde Yardımcı Doçent olarak Tebriz Üniversitesi’ne katıldı. Eylül 1990’dan Eylül 1991’e kadar, Avustralya, Brisbane, Queensland Üniversitesi ile Misafir Öğretim Üyesi oldu. 1990-1995 yılları arasında Tebriz Üniversitesi’nde Doçent oldu.

1995 yılından beri Tebriz Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde tam bir Profesör olarak görev yapmaktadır. Eylül 1996’dan Eylül 1997’ye kadar, Kanada, Ontario, Western Ontario Üniversitesi ile Misafir Öğretim Üyesi oldu. Ocak 2017’den bu yana Kuzey Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi ile profesördür. 700’den fazla dergi and konferans makalesinin yazarıdır. Aralık 2017’de Thomson Reuters tarafından duyurulduğunda, Dünyanın En Etkileyici Bilimsel Akıllarından biri oldu – Dünyanın En Yüksek % 1 Bilimcisi. Araştırma alanları arasında güç elektroniği, yenilenebilir enerji kaynaklarında güç elektroniği uygulamaları, güç kalitesi sorunları, harmonikler ve VAR kompanzasyon sistemleri, elektrikli demiryolu sistemleri ve FACTS cihazları yer almaktadır.