Prof. Dr. Fahreddin SADIKOĞLU

Also available in: English, العربية

Sadıkoğlu 30 Eylül 1947’de Nahçıvan Özerk Azerbaycan Cumhuriyeti’nde doğdu. Babası bir okulda bir Rus öğretmeniydi ve annesi bir okul öncesi müdürü idi. Sadıkoğlu, ilk ve orta öğrenimini Nahçıvan’da tamamladı. Daha sonra 1965’te Azebaijan Devlet Endüstrileri ve Petrol Üniversitesi (Eski Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi) Bilgi Ölçme ve Bilgisayar Teknolojileri Bölümüne kaydoldu.

1970 yılında bu bölümden mezun oldu ve Azebaijan Devlet Endüstrisi ve Petrol Üniversitesi Sinyal İşleme Laboratuvarı’nda araştırma asistanı olarak çalışmaya başladı ve iki yıl sonra doktora çalışmalarına başladı. Bilgi edinme, aktarma ve işleme üzerine doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Doç. Dr. Sadıkoğlu, 1986 yılında Moskova’da Doçentlik bölümünü tamamladı. 1986-1988 yılları arasında Azerbaycan’da Azebaijan Devlet Endüstrisi ve Petrol Üniversitesi’nde Doçent ve Araştırma Proje Yöneticisi olarak çalıştı.

1987-1988 yılları arasında Ukrayna’nın Kiev Devlet Üniversitesi’nde ve daha sonra Fransız Paul Valery Üniversitesi’nde (Montpellier) Fransızca dil eğitimi aldı. 1988-1994 yılları arasında Cezayir Sidi Bel Abbas ve Bumerdes Üniversitelerinde ders verdi. Sinyal Sistemi Araştırma Laboratuvarı müdürü. Batı Cezayir’deki Sovyet uzmanları misyonunun başıydı. 1993 yılında profesörlüğünü aldı. 1995 yılından beri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu Üniversitesi’nde çalışmaktadır. 1998 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, 2000 yılında Mühendislik Fakültesi Dekanı olarak görev yapmıştır. 2001 yılında Başkan Yardımcısı olarak atandı.

2004 yılına kadar kuruluşundan itibaren Uygulamalı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Direktörü olarak görev yapmıştır. Ödül ve ödülleri vardır ve birçok uluslararası kuruluşun üyesidir. 60’tan fazla makale yayınladı ve sinyal işleme, sinyal iletimi ve sayısal istihbarat alanlarında 5 uluslararası kabul görmüş patent aldı. Sadıkoğlu, Türkçe, Rusça, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Öğretim Dersleri: Kablosuz İletişim Sistemleri, Sayısal İşaret İşleme, Kriptografi ve Kodlama Teorisi, Sinyal ve Sistemler, Telekomünikasyon, Kontrol Sistemleri. Evli ve üç çocuk babasıdır