Prof. Dr. Ahmet DENKER

Also available in: English

1973 yılında Robert Kolej’den mezun oldu. 1977 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Lisans derecesini (B.Sc.)aldı. Lisansüstü çalışmalarını İngiltere’de University of Sussex’de sürdürdü; 1978’ de Master (M. Sc.) derecesini, 1981’de Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında Mühendislik Doktoru (Ph.D.) ünvanını aldı. 1982 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ne Y. Doçent olarak atandı. 1986 yılında Doçent ünvanını aldı, 1992’de Profesör ünvanına layık bulundu ve 1997 yılına kadar Boğaziçi Üniversitesi’nde Profesör olarak görevini sürdürdü.1996-2003 yılları arasında Havelsan’da Genel Müdür olarak görev yapan Prof. Dr. Denker, Ankara Ünivesitesi’nde ve Kıbrıs’da öğretim üyeliği görevlerinde bulundu. 2010-2011 öğretim yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında öğretim üyeliğini sürdürmektedir.

Çalışmalarını, modelleme ve simülasyon, kontrol mühendisliği, robotik, yapay görme, bilgisayarlı grafik, sanal ve artırılmış gerçeklik ve sibergüvenlik alanlarında sürdüren Prof. Dr. Denker’in, İngilizce ve Türkçe dillerinde, bu konulara ilişkin kitap, makale, bildiri şeklinde yayımlanmış çalışmaları vardır.

Prof. Dr. Denker, Cambridge Üniversitesi (İngiltere), Open University (İngiltere), Keio Üniversitesi (Japonya), Doğu Akdeniz Üniversitesi (Kıbrıs)’da misafir öğretim üyesi, ECRI (ABD)’de misafir araştırmacı olarak bulunmuştur.

Denker, Türk Otomatik Kontrol Kurulu’nun kurucularındandır ve yönetim kurulu üyesidir, A.B.D. kökenli International Society of Electrical, Electronics Engineers ve Britanya kökenli International Society of Electrical Engineers’ in uluslararası üyesidir.

Prof. Dr. Ahmet Denker, İstanbul Bilgi Üniversitesi ‘nden izinli olarak 2018-2019 akademik yılı başından beri Mühendislik Fakültesi’nde dersler vermekte ve Mekatronik Mühendisligi Bölüm Başkanlıgı yapmaktadır.”