Araş. Gör. Mehmet KARA

Also available in: English, العربية

1993 yılında Antalya da doğdu. İlk ve orta okul eğitimlerini Antalya da Başöğretmen Atatürk İlköğretim Okulunda tamamladı. Daha sonra Antalya Teknik ve Anadolu Meslek lisesinde Teknik liseden Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Görüntü ve Ses Sistemleri bölümünden 2011 yılın da mezun oldu. Lise eğitimi bittikten sonra Akdeniz Üniversitesinde Biyomedikal Cihaz Teknolojisi alanına 2011 yılında giriş yaptı. Bölümden 2013 yılında mezun oldu. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile 2013 yılın da Yakın Doğu Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü kazanarak mühendislik eğitimine başladı. Mühendislik Fakültesinde fark derslerini alarak 2016 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine 2016 yılında Yakın Doğu Üniversitesin de Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde başladı. Şuan eğitimine devam etmekte.

Araştırma alanları;
Elektrik ve elektronik alanında, akıllı ev teknolojisi ( ev içerisinde ki hırsız ve gaz kaçaklarını algılayarak ilk yardım ekipleri ile telefon üzerinden ve ya sms ile iletişime geçme), yenilenebilir enerji kaynakları ile liman bölgesinin otomatik trafik sinyalizasyonu ve aydınlatma sistemlerinin kontrolü feribot trafiği için otomatik kontrol projelerini prototip olarak hayata geçirdi.

Yüksek lisans eğitim sürecinde ise araştırma alanını Matlab kullanarak Yapay Sinir Ağları, Görüntü İşleme ve Pattern Recognition olarak değiştirdi. Bu alan üzerinde Neural Network kullanarak güneş panellerinden gelecek zamanlara ait enerji tahmini, Yüz resimlerinden cinsiyet tahmini gibi projeler yaptı. Şu an ise göz resimleri üzerinden hastalık tespiti üzerine çalışmakta.