Yük. Mimar Ayşe GERTİK

Also available in: English, العربية

18 Aralık tarihinde Lefkoşa’da doğdu. İlköğretimini Dikmen İlk Okulu’nda, Ortaokul eğitimini Bayraktar Ortaokulu’nda ve lise eğitimini Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi Yapı Ressamlığı Bölümünde tamamlamıştır. 2002 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümüne girdi ve 2008 yılında lisans eğitiminden mezun oldu. 2009 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Ana Bilim Dalı, Mimarlık Fakültesi’nde yüksek lisan programına başlamıştır.

Aynı zamanda fakültede Araştırma Görevlisi olarak görev almıştır. 2011 yılında ‘Biomimesis Anlayışı ve Bu Bağlamda Günümüz Kuzey Kıbrıs Mimarisine Eleştirel Bir Bakış’ başlıklı tez ile yüksek lisans programını tamamladıktan sonra yarı dönem yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev aldıktan sonra tam zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etmektedir. Aynı bölümde Doktora Programına başlamış olup, doktora programına ait derslerini tamamladıktan sonra doktora tezini yürütmektedir. Doktora tezi, tasarım, mimarlık, kent ve çevre kapsamındadır. 2016-2017 Güz Döneminde Girne Üniversitesi Mimarlık Bölümünde yarı zamanlı görev almıştır.

2009 yılından itibaren Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, mimarlık ve iç Mimarlık Bölümünde ağırlıklı olarak tasarım dersleri vermeye devam etmektedir. Teorik çalışmaların yanı sıra, uygulama projelerinde yer almaktadır. Ulusal ve Uluslararası Konferanslara katılmış, bildiri sunmuştur. Mimarlık Fakültesi kapsamında yapılan sergilere ve farklı üniversitelerle ortak yapılan Workshoplarda görev almıştır. 2013 yılından itibaren mimarlık fakültesinde Transfer üyesi olarak görev almaktadır.