Yük. İç Mimar Hilmi OKUTAN

Also available in: English, العربية

25.07.1978 Lefkoşa’da doğdu. İlkokulu Şehit İlker Karter İlkokulunda okudu. Orta okulu Bekir Paşa Lisesin’de okudukdan sonra, Liseyi 20 Temmuz Fen Lisesinde bitirdi. 1995 Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı Bölümünü kazandı. 1999 mezun oldukdan sonra yine ayni üniversitede İç Mimalık ve Çevre Tasarımı Bölümünde yüksek lisans programına başladı

2003 yılına yüksek lisans programını tamamladıkdan sonra, çalışmak için İstanbul’a yerleşdi. 2005 yılına kadar çeşitli İç Mimarlık ve Dekorasyon firmalarnda çalışdı.2005 yılında Kıbrıs’a yerleşdi ve Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümünde çalışmaya başladı. Halen Yakın Doğu Üniversitesinde Full-Time öğretim görevlisi olarak görevini sürdürmekte ve doktora programına devam etmektedir. Halen ayni üniversitede eğitim vermekte, ayni zamanda idari görev olarak da 2006 yılından itibaren de İç Mimarlık Bölümünde Transfer Komisyonunda aktif görev almaktadır.

Temmuz-Ağustos 2010 tarihlerinde, UNDP’nin düzenlediği bir proje kapsamında, Kıbrıs adasının çeşitli noktalarında belirlenen Osmanlı yapıları tespit edilerek, röleveleri çıkarılıp, çizimleri yapılmış, yapılarla ilgili doküman araştırmalarının ardından bir dosya hazırlanarak proje finalize edilmiştir. Haziran 2017 yılında, “Konut Transformasyonu Bağlamında Lefke’deki Cmc Evlerinin Zaman İçerisindeki Dönüşümü” adlı makalenin yazarlarından biridir ve makale Journal of History and Art Culture adlı dergide yayımlanmıştır. Mayıs 2017 mülteci çocuklar yararına Arkın Grup başkanlığında Arts –Room’un düzenlediği karma sergiye katılmıştır. Bunun yanı sıra Fakülte bünyesinde yapılmış ve yapılmakta olan sergilerde de aktif olarak görev almaya devam etmektedir.