Yrd. Doç. Dr. Havva Aslangazi UZUNAHMET

Also available in: English, العربية

6 Nisan 1976 tarihinde Kıbrıs, Lefkoşa’da doğdu. İlkokul öğrenimini Yılmazköy İlkokulu’nda, ortaokul ve lise eğitimini 20 Temmuz Lisesi’nde tamamladı. 1993 yılında Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’ne girdi ve 1997 yılında lisans eğitiminden mezun oldu. Aynı üniversiteden, pedagoji sertifikası almıştır. Bir yıllık İngilizce hazırlık okuduktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı’nda başladığı yüksek lisans eğitimini 2000 yılında tamamladı.

2001 yılında Marmara Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Türk Sanatı Ana Bilim Dalı’nda doktora programına başladı. Doktora eğitimini 2007 yılında tamamladı. Ayrıca 2002 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Tarihi ve Kuramı Ana Bilim Dalı doktora programını kazandı, dersleri ve yeterlilik aşamalarını tamamladı. Bu dönemde diğer üniversiteden “doktor (PhD)” ünvanını almış olduğundan dolayı, Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki doktora tezini farklı bilimsel çalışmalarda kullanmayı tercih etti.

1998-2002 yılları arasında İstanbul’da çeşitli ilköğretim okulu ve liselerde İngilizce öğretmenliği yaptı. 2004 yılından itibaren Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde sanat ve mimarlık tarihi, iç mimarlık ve mobilya tarihi gibi dersler vermeye devam etmektedir. 2010 yılından beri Yakın Doğu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, yönetim kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir. Ulusal hakemli dergilerde yayınlanan dört makalesi bulunmaktadır. Çeşitli uluslararası veya ulusal konferanslarda bildiri sunmuş, bunların bir kısmı yayınlanmıştır.

Çeşitli ulusal sergi, seminer ve uluslararası konferanslarda organize üyesi olarak görev yaptı. Üç yüksek lisans tezini yönetmektedir.