Dr. Öztan TUĞUN

Also available in: English, العربية

13.12.1944, Poli-Baf doğumlu olan Dr. Öztan Tuğun evli ve üç çocuk babasıdır. İlk ve orta eğitimini Poli Hürriyet Orta Okulunda, lise eğitimini Lefkoşa Erkek Lisesinde tamamladı. 1963tarihinde yüksek tahsil için gittiği Türkiye’den, Kıbrıs hadiseleri başlayınca 1964 tarihinde, vatan savunması için tahsilini yarım bırakarak mücahit olarak Erenköy’e çıktı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden 1974 yılında Yüksek Mimar unvanıyla mezun oldu. 2014 yılında Yakın Doğu Üniversitesinde “Çekirdek Köyleri Eko Turizme Kazandırmak için Sürdürülebilirlik Kavramı Çerçevesinde Bir Model“adlı doktora çalışmasını tamamladı.

İskân Bakanlığına bağlı Şehir Planlama Dairesinde: GüneyKıbrıstan gelecek olan göçmenlerin iskânı için mevcut köylerin ev tamiri- temizliği, mefruşatlandırılması ve mezarlık yeri tespiti, göçmenlere ev ve arazi dağıtımı, mevcut yerleşimlerin imar çalışmaları, prefabrik yapı üretimi çalışmaları, Girne yat Limanı düzenleme çalışmaları, Yukarı Girne, eski doku koruma çalışmalarında bulundu.

1980- 1995 yılları arasında serbest olarak mimarlık mesleğini icra etmenin yanında, Kıbrıs Türk Turizm İşletmeleri (KTTİ), Genel Müdürlüğün de Emlak-Teknik Müdürü olarak görev yaptı. Bu görevinin yanında Dorana Otel Müdürlüğü’ne, Pazarlama Müdürlüğü’ne ve Satın alma Müdürlüğüne de kısa aralarla vekalet etti. Mare Monte Hotel Müdür Yardımcısı, Girne Yat Limanı (Girne Marina) Müdürü görevlerini de üstlendi. Salamis Bay Conti Otel Teknik Koordinatörü ve Teknik Danışmanı görevini de ifa ettikten sonra 1995 yılında Kıbrıs Türk Turizm İşletmelerinden ayrıldı. Bu sürede Kıbrıs Türk Turizm İşletmeleri’nin bünyesinde bulunan Mağusa Bölgesindeki Salamis, Mimoza, Sea-Side, Boğaz, Park, ve Rebecca Otellerinin, Girne bölgesindeki Rocks, Liman Casino, Dorana, Mare Monte, Socrates, Anadol, Bristol ve diğer küçük otellerle restoran ve otel apartmanlarının, ayrıca Girne Yat Limanı dahil olmak üzere Liman içerisindeki tüm restoran ve otel apartmanların, Güzelyurt Bölgesindeki Gemikonağı Golf Sahasını bakım onarım yenileme ve geliştirme projelerinin hazırlanması ve uygulanması çalışmalarını teknik kadrolarla gerçekleştirdi. Bunun yanında kiraya verilen tesislerin yıllık sözleşmelerini hazırladı ve yürürlüğe girmesini sağladı. Şimdiki Girne Yat Limanının (Marinanın) iskelet şemasını ve tüzüğünü hazırladı.

Turizm üst düzey yöneticilerinin üye olabildiği “Skallİnternational”ın her yıl dünyanın bir başka kentinde gerçekleştirdiği kongrelere katıldı. Granada (İspanya), Bangkok (Thailand) Rio de Janeiro’da (Brezililya) katıldığı kongrelerden bazılarıdır.

Akademik Tecrübe: 1995 yılından itibaren Uluslararası Amerikan Üniversitesi (Mimarlık Bölümü Başkanlığına Vekalet, senato üyeliği), Girne Amerikan Üniversitesi ,Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Lefke Avrupa Üniversitesi’nde tam ve yarım zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. Halen Yakın Doğu Üniversitesinde görev yapmaktadır. İngilizce ve az rumca bilir.

Üyelikler: Mimarlar Odası, Mimar Mühendis Odaları Birliği, Şehir Kulübü, Veteran Tenis Kulübü, Uluslararası Girne Skal Kulübü.

İlgi Duyduğu Alanlar: Tenis, masa tenisi, balık avlama, avlanma, yürüme, yüzme, bahçe işleri.

Yayınlar:
Tuğun, Ö., Karaman, A. (2014). Çekirdek Köylerin Eko Turizme Kazandırılması İçin Sürdürülebilirlik Çerçevesinde Bir Model. Megaron; 9(4): 321 – 337.

Bildiriler:

  • Tuğun, Ö. ve diğerleri (2013). Eko Köy Tanımı ve Örneklemeleri. 1. Ulusual Eko Turizm, Eko Üretim ve Eko Köy: Bağlıköy Örneği. Lefke Avrupa Üniversitesi, Lefke.
  • Tuğun, Ö. ve diğerleri (2013). Eko Köy Planlaması. 1. Ulusual Eko Turizm, Eko Üretim ve Eko Köy: Bağlıköy Örneği. Lefke Avrupa Üniversitesi, Lefke.
  • Tuğun, Ö. ve diğerleri (2013). Eko Köy Planlamasına Bir Mimari Planlama Bakışı İle Yaklaşım. 1. Ulusual Eko Turizm, Eko Üretim ve Eko Köy: Bağlıköy Örneği. Lefke Avrupa Üniversitesi, Lefke.
  • Tuğun, Ö. ve diğerleri (2013). Eko Köy Turizminde Bina ve Hizmetlerin Sertifikalandırılması. 1. Ulusual Eko Turizm, Eko Üretim ve Eko Köy: Bağlıköy Örneği. Lefke Avrupa Üniversitesi, Lefke.
  • Tuğun, Ö., Özer H. (2008). Büyükkonuk Köyü’nün Eko Köy Turizmi Açısından İncelenmesi. Büyükkonuk Eko Köy Festivali, Büyükkonuk.