Bölüm Başkan Mesajı

Also available in: English

Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümüne hoş geldiniz.

Bölümümüz, Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde ilk kurulan bölümlerden biri olup, öğrenci nüfusu en fazla olan bölümdür. 1992-1993 eğitim-öğretim yılında 38 öğrenci ile İngilizce lisans programıyla eğitime başlanan bölümümüzde bugün (2017-2018) itibarıyle 33 ülkeden 1287 öğrenciye hem İngilizce hem de Türkçe lisans bölümleriyle hizmet vermekteyiz. Bunun yanısıra lisansüstü seviyede; 109 yüksek lisans, 17 doktora öğrencisine eğitim ve araştırma olanağı sunmaktayız.

Bölümümüzü tercih ederek kaydını yaptıran her öğrencimize, güçlü ve uluslararası eğitim kadromuzla modern ve çağdaş eğitim olanaklarını sunmanın yanı sıra, her öğrenciye sürekli danışmanlık hizmetleri verilmek suretiyle, aile ortamı içerisinde ülkeye ve çevreye adaptasyon süreçlerini en kısa sürede tamamlamalarına yardımcı olmaktayız.

Öğrencilerimize çağın gereklerine uygun hazırlanmış bir ders programıyla, konforlu dersliklerde ve geniş laboratuvar olanaklarının sunulduğu bir ortamda en üst düzeyde kaliteli eğitim hizmeti vermekten gurur duyuyoruz.

Üniversite bünyesinde hem oran hem de sayı bakımından en fazla uluslararası öğrenciyi bünyesinde barındıran Bölüm olmamızın en büyük sebeplerinden biri her zaman kaliteye, kaliteli eğitime önem veriyor olmamızdır. Bu bağlamda Avrupanın önemli akreditasyon kurumlarından birisi olan ASIIN tarafından lisans programımız yanısıra yüksek lisans programımız da akredite olmuştur.

İlerleyen günlerde kalite anlayışımızı daha da ileriye taşımak adına hedeflerimiz arasında dünyaca saygın diğer akareditasyon kurumları tarafından da akredite olmak bulunuyor. Hedeflerimiz bunlarla da sınırlı olmayıp Bölümümüzdeki yayın kalitesi ve sayısını sürekli artırmak, dün olduğu gibi bugün de başta ; “su”, “çevre”, “deprem”, “eğitim”, “sağlık” ve “turizm” gibi ülkemizi ve dünyamızı ilgilendiren konularda uluslararası konferans, panel ve çalıştaylar düzenleyerek, sorunları masaya yatırmak suretiyle çözümler üretmeyi planlıyoruz.

Şu ana kadar vermiş olduğumuz 3300 civarındaki mezunumuz dünyanın dörtbir tarafında çok kısa süreler içerisinde önemli ve çok saygın iş yerlerinde çalışma olanağı bulmuştur. Bunun yanında birçok mezunumuzun böylesi önemli ve saygın kurumların yönetsel kadrolarında en üst seviyelere ulaşmış olmaları bizler adına ayrı bir sevinç ve gurur kaynağı olmaktadır. Bu gururun eksilmemesi için öğrenci odaklı verdiğimiz yüksek kaliteli eğitimi tüm ekibimle bir aile sıcaklığında sürdürmeye, bunu yaparken de özellikle yeni eğitim-öğretim yaşamına başlayan bölümlere örnek olmaya gayret göstereceğiz.

Son olarak, siz değerli öğrencilerimiz, tüm akademik ve idari personelimize koyduğumuz tüm hedeflere ulaşmada sizlere duyduğum inanç ve güveni bir kez daha tekrar eder, hepinize başarılı bir eğitim yılı dilerim.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Hüseyin GÖKÇEKUŞ
İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı

huseyin.gokcekus@neu.edu.tr