Etkinlikler

13 Ekim Birleşmiş Milletler Dünya Afet Risklerini Önleme Günü resim sergisi açıldı

Etkinlikler

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi’nin Milli Eğitim Bakanlığı ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı işbirliğiyle “13 Ekim Birleşmiş Milletler Dünya Afet Risklerini Önleme Günü” kapsamında düzenlediği resim yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışı yapıldı.

YDÜ İletişim Fakültesi’nde düzenlenen ödül töreni sonrasında ise sergi açılışı yapıldı.

Sergi açılışına Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Başkanı ve Yüksek Öğretim, Planlama Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, Sivil Savunma Teşkilat Başkan Yardımcısı Ayhan Beler, Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Onursal Başkanı Türkay Akpınar, Sivil Savunma Uzmanı Önder Yalçın, Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi As Başkanı Doç. Dr. Ahmet Adlıer, Savunma Koordinatör Vekili Ali Gürtekin ve Yakın Doğu Üniversitesi Iletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gökçe K. Şekeroğlu, öğrenciler ve veliler katıldı.

5-8 ve 9-11 yaş grubu olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmada ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan resimler 3 hafta boyunca YDÜ İletişim Fakültesi giriş salonunda sergilenecek.

KKTC genelinde 38 ilkokul öğrencilerinin katılımıyla toplam 1808 adet resmin yarıştığı yarışmanın değerlendirmesi, 9 Ekim günü KKTC üniversite temsilcilerinden oluşan 7 kişilik seçici kurul tarafından yapıldı.

Ödül töreninin başında Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Başkanı ve Yüksek Öğretim, Planlama Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş açılış konuşmasını gerçekleştirirken, heyecan verici bir gün yaşadıklarını beliritrken, konuyla ilgili bilincin önemine dikkat çekti ve tüm katılımcılarla yarışmaya katkı koyanlara teşekkür etti.

Prof. Dr. Gökçekuş, Uluslararası Arama Kurtarma Konseyi’nin 2012 yılında 20 ülkeden 30 üniversite rektörünün katılımıyla kurulduğunu dile getirirken, amaçlarının farkındalık yaratmak olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Gökçekuş konuşmasının ardından yarışmaya en yoğun katılımı sağlayan Yakın Doğu İlkokulu, Yenierenköy İlkokulu ve TED Kuzey Kıbrıs Koleji’ne a plaketlerini takdim etti.

Yarışmada 1, 2 ve 3.’lik alan çocuklara ödül olarak tablet verilirken, mansiyon alanlara ise i-Pod hediye edildi.

Yarışmanın 5-8 Yaş Grubunda 1.’lik ödülü Yakın Doğu İlkokulu öğrencisi İbrahim Kayra Kaplan’a, 2.’lik ödülü Yakın Doğu İlkokulu öğrencisi Ahmet Davutoğlu’na; 3.’lük ödülü ise Yakın Doğu İlkokulu öğrencisi Afet Dağaşanlar’a Sivil Savunma Teşkilat Başkan Yardımcısı Ayhan Beler tarafından verildi.

Yarışmanın 5-8 Yaş Grubunda Yakın Doğu İlkokulu öğrencisi Hasan Akmandor ; Yakın Doğu İlkokulu öğrencisi Yağmur Akgör; Yeniboğaziçi İlkokulu öğrencisi Kumray Diran ve 9 Eylül İlkokulu öğrencisi Yulin Koçmarlı’ya mansiyon ödülü ise Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Onursal Başkanı Türkay Akpınar tarafından verildi.
Yarışmanın 9-11 Yaş Grubunun Birincilik-İkincilik ve Üçüncülük Ödülleri için ise sırasıyla Yeniboğaziçi İlkokulu öğrencisi Songül Vadeoğlu; 9 Eylül İlkokulu öğrencisi Ayşe Çemendar ve Alsancak İlkokulu öğrencisi Esra Nur Kuzhan’a ise ödülleri Sivil Savunma Uzmanı Önder Yalçın tarafından verildi.

Yarışmanın 9-11 Yaş Grubunun Mansiyon Ödülleri’ne ise Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi As Başkanı Doç. Dr. Ahmet Adlıer tarafından verilirken, ödüle Yakın Doğu İlkokulu’ndan Özlem Çakıcı; Sude Durmaz, Nazım Ergin, Şehit Yalçın İlkokulu’ndan Mustafa Savran ise layık görüldü.

Ödül dağıtımından sonar resimleri sergilenmeye hak kazanan katılımcılara ve yarışmaya emeği geçenlere katılım belgeleri verildi ve sergi açılışı gerçekleştirildi.

BM Dünya Afet Risklerini Önleme Günü kapsamındaki etkinlikler devam ediyor

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi, YDÜ’nün ev sahipliğinde “BM Dünya Afet Risklerini Önleme Günü” kapsamındaki etkinliklerine devam ediyor.

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı işbirliğiyle “BM Dünya Afet Risklerini Önleme Günü” kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi.

“BM Dünya Afet Risklerini Önleme Günü” kapsamındaki etkinlikler açılan resim sergisi ve ödül töreniyle başlamış, aynı gün düzenlenen ve Konsey Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş başkanlığında yürütülen basın toplantısıyla devam etmişti.

Etkinliğin son ayağı olan “Doğal Afetler” konulu panel ise 25 Ekim 2013 Cuma günü yine Yakın Doğu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek.

25 Ekim Cuma günü saat 15:00’da YDÜ İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da başlayacak panelde, konuşmacı olarak KKTC üniversitelerinden değerli öğretim elemanları yer alacak. Doç.Dr. Biran Mertan, Uz. Psikolog Uğur Maner, Yrd. Doç. Dr. Bertuğ Akıntuğ, Öğr. Gör. Emete Gözügüzelli ve Öğr. Gör. Şerife Özbiler “Doğal Afet Riskleri”,“Doğal Afet Zararları”, “Doğal Afet Sonrası Toplum Psikolojisi” gibi konuları tartışacak. Panelin başkanlığını Doğu Akdeniz Üniversitesi temsilcisi Öğr. Gör. Tuncer Tuncergil yapacak.

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi’nin (UUAKK) Yakın Doğu Üniversitesi Temsilcisi olan ve panel organizasyonunu üstlenen Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Fakültesi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu, UUAKK ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı işbirliğinde gerçekleşecek panele herkese açık olduğunu vurguladı.

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğretim elemanları Alashia sergisinde

Etkinlikler

İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğretim elemanları geçtiğimiz Mayıs ayında İzmir Sanat Bienali kapsamında davet edilen Kıbrıslı sanatçılar arasında yer almış ve “ALASHIA” isimli sergide çalışmaları sergilenmişti. Serginin büyük beğeni toplaması nedeniyle 25 Ekim Cuma günü 18:00’da Rauf Denktaş Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nde bu kez de Kıbrıslı sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

İletişim Fakültesi’nden Yrd .Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu, Öğr. Gör. Eser Keçeci ve Öğr. Gör. Gamze Anıl’ın toplam 10 adet çalışmasının sergileneceği “ALASIA” sergisinde; Aşık Mene, Ayhatun Ateşin, Emel Samioğlu, Emin Çizenel, Feridun Işıman, Güner Pir, Hikmet Uluçam, İlkay Önsoy İnci Kansu , İsmet Tatar, Mustafa Öztunç, Nurtane Karagil, Özden Selenge, Özge Refik Kutsay, Pembe Gaziler, Pınar Yeşilada, Ruhiye Onurel (Roş), Şifa Alpakon, Vedia Okutan Gaydeler gibi K.K.T.C.’nin sanat alanında yetkin önemli isimler de yer alıyor.

KKTC Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı ile Kültür Dairesi’nin katkılarıyla açılacak sergi 25 Kasım tarihine kadar izlenebilecek.

YDÜ 8. Uluslararası Fotoğraf Günleri devam ediyor

Yakın Doğu Üniversitesi’nin kuruluşunun 25. yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen, 8. Fotoğraf Günleri ikinci günün de de devam ederek bildirilerin arkasından değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Handan Dayı, Esra Tolga, Zaliha İnci Karabacak, Ozan Bilgiseren, Mehmet Gökyiğit, Birsel Matara bildirilerini sunarken, “Algısal Değişim ve Fotoğraftan” , “Reklam Fotoğraflarında QR Kod Kullanımı” konusuna kadar birçok konuda bilgiler sundular.

8. Fotoğraf Günleri kapsamında Girne bölgesine ziyaret gerçekleştiren sanatçılar, gezi öncesi YDÜ TV mikrofonların açıklamalarda bulundular.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Organizasyon Üyesi Gazi Yüksel, fotoğraf günlerinin her yıl gelişerek uygulamaya devam ettiklerini belirtirken, başarılı bir şekilde bitirmekten dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti.

Yüksel, sekizincisi düzenlenen fotoğraf günlerini diğerlerinden farklı bir şekilde konulu yaptıklarını kaydederken, Nisan 2015’te yapılacak olan 9. Fotoğrafçılık Günleri için konu önerisi de almış olduklarını vurgulayarak katılan herkese teşekkürlerini sundu.

Bayhan Özdemir, Yakın Doğu Üniversitesi’nin düzenlediği fotoğraf günlerini takip ettiğini belirtirken, bu kez “değişim” teması altından düzenlenmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Zaliha İnci Karabacak, Fotoğrafçılık Günleri ile ilgili yaşadığı duyguların daha farklı olduğunu belirtirken, Kıbrıs ile olan ilişkisinin diğer sanatçılardan farklı olduğunu 1999 yılından beri Kıbrıs’a sürekli gelip gittiğini dile getirdi.

Ozan Bilgisever ise, daha önce fotoğraf günlerine katılmış olduğunu kaydederken, geçmiş yıllara göre giderek daha tematik olmasından dolayı rafine olduğunu gördüğünü, daha önceki sergilerin daha kalabalık kitlelere hitap ettiğini ancak bu yılki serginin tek başlık altında toplandığı için daha zor olduğunu belirtti.

YDÜ 8. Avrupa Barış Araştırmaları Konferansında temsil edildi

Etkinlikler

Avrupa Barış Araştırmaları Merkezi (The European Peace Research Association – EUPRA) Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı Uluslararası 8. Avrupa Barış Araştırmaları Konferansını ‘Barış ve Kıbrıs’ başlığı altında gerçekleştirdi.

Avrupa’nın yanı sıra pek çok ülkenin çeşitli üniversitelerinden gelen katılımcılar ve gazetecilerle birlikte üç gün süren konferansta, üniversitemiz adına İletişim Fakültesi öğretim görevlilerinden Dilan Çiftçi ‘Kuzey Kıbrıs’ta Barış Gazeteciliği’ konulu araştırmasıyla konferansa konuşmacı olarak katıldı.

YDÜ 25. Yılında TRT spikerlerini ağırladı

Yakın Doğu Üniversitesi Mezunlarla İletişim Ofisi 25. yıl etkinlikleri kapsamında, TRT spikeri, eğitimci-yazar Hakan Urgancı ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin ünlü mezunlarından TRT haber spikeri ve editörü, ressam Çağatay Gökmen’i ağırladı.
TRT’nin başarılı spikerleri Çağatay Gökmen ve Hakan Urgancı’nın bilgi ve tecrübelerini aktardığı söyleşi ile atölye çalışması öğrencilerden büyük ilgi gördü. Söyleşi sonunda, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çiftçi tarafından, 25. yıl etkinliklerine katkıları dolayısıyla Çağatay Gökmen ve Hakan Urgancı’ya plaket takdim edildi.

“Yakın Doğu Üniversitesi’nde aldığım eğitim bana çok şey kattı”
Çağatay Gökmen, 1990 yılında üniversiteye başladığını ve o yıllarda bin civarında öğrencisi olan Yakın Doğu Üniversitesi’nin bugün yirmi iki bini aşan öğrencisi olduğunu ifade ederek, “üniversitemin bugün geldiği nokta beni çok gururlandırdı. Üniversitemizi güzel noktalara taşımayı bir görev edindik ve bu sorumlulukla bugün burada sizlerleyiz. Biz Kurucu Rektörümüz Dr. Suat Günsel’e inandık ve bu inançla başarılı olmayı amaç edindik. Yakın Doğu Üniversitesi’nde aldığım eğitim bana çok şey kattı. Değerli hocalarımızdan çok iyi eğitimler aldık” açıklamasında bulundu.

Etkili bir söyleşi ve atölye çalışması gerçekleştirdiklerini dile getiren Gökmen, spikerin dünyasından yayıncılığın nasıl olduğu konusuna özellikle vurgu yaptı.

“Muhteşem bir hastane, muhteşem bir üniversite Suat hocayı kutluyorum”
TRT’nin başarılı isimlerinden eğitimci-yazar Hakan Urgancı, karizmatik liderin sırlarını, kendinden emin görünmenin püf noktalarını paylaşarak bol kahkahalı ve etkili bir söyleşi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Urgancı, “Kıbrıs’a ilk defa gelmiyorum ama Yakın Doğu Üniversitesi’ne ilk defa geliyorum. Eğitimci rolümle burada olmak büyük bir şans. Burası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceğine ışık tutan çok değerli bir eğitim kurumudur” dedi.

Özellikle Dr. Suat Günsel’in karizmatik fikirlerinden çok etkilendiğini belirten Urgancı, “muhteşem bir hastane, muhteşem bir üniversite Suat Hoca’yı kutluyorum. Bu kadar büyük bir kampüs ve her alanda eğitim veren bir üniversite beklemiyordum. Özellikle yabancı uyruklu öğrencilerin çokluğu beni şaşırttı. KKTC’de değil de bir başka kıtada gibi hissettim” dedi.

Atölye çalışmasının sonunda, Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap’ın da katılımıyla, Çağatay Gökmen ve Hakan Urgancı tarafından öğrencilere katılım sertifikaları verildi.

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Asmaaltı Yayalaştırma Projesi’nde

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi – Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü, EMAA (Avrupa Akdeniz Sanat Merkezi) ve LTB (Lefkoşa Türk Belediyesi) işbirliğiyle “Asmaaltı Yayalaştırma Projesi “ kapsamında yer aldı.

29 Kasım 2013 Cuma günü LTB’nin Asmaaltı Yayalaştırma Projesi kapsamındaki bölgeyi ilk kez trafiğe kapatması dolayısıyla düzenlenen etkinliğe Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü, EMAA kanalıyla belediyeden davet alarak, “Sokaklar Çocukların-Çocuklar Sokakların” temasını öğrenci ve öğretim elemanlarıyla görsel bir sunum eşliğinde sokağa taşıdı. Bölümün ikinci sınıf öğrencilerinden oluşan 10 kişilik (Dila Çakar, Aslı Demirel, Mustafa Yeşillik, Özkan Güden, Buğra Aşçı, Burcu Canbulat, Ahmet Ruso, Sedef Abacı, Tolunay Atalay, Nijat Özbener) grup, Öğretim Görevlisi Eser Keçeci’nin yürüttüğü İllüstrasyon dersinde başlattıkları projelerini, stencil tekniğiyle görselleştirerek sokağı sergi mekanı olarak kullandılar.

Proje için belirlenen Kumarcılar Hanı çevresinde yer alan Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencilerinin çalışması, dükkan sahipleri ile bölgeden geçen yayaların beğeni ve ilgisini topladı. İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gökçe K- Şekeroğlu “geçtiğimiz yıl öğrenci projelerini yalnızca klasik sergi salonlarında değil, kampüste yer alan ve geniş bir öğrenci kitlesinin uğrak yeri olan kafelerde sergiledik. Böylece sanat-tasarım-iletişim üçlüsünün daha fazla kitleyle buluşmasını sağladık. Asmaaltı Yayalaştırma Projesi’nde yer alan çalışma, altı saat süren üretim aşamasının izlenebilmesi ve konu çerçevesinde halkla bire bir iletişim kurulabilmesi adına da oldukça başarılı geçti. İletişim Fakültesi’nin bu tür sanat-tasarım-iletişim etkinlikleri ileriki aylarda da sürdürülecek” dedi.

Kinetik Tipografi Sunumu gerçekleştirildi

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi 25. yıl etkinlikleri kapsamında, Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü yarı zamanlı öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Özden Pektaş Turgut, 6 Aralık 2013 Cuma günü “Kinetik Tipografi” isimli sunumu gerçekleştirdi.

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özden Pektaş Turgut’un İletişim Fakültesi’nde yer alan sunumuna tasarım eğitimi alan İletişim Fakültesi öğrencileri ve dıştan katılımcılar ilgi gösterdiler.

Kinetik Tipografiyi temelinde hareketli / dinamik yazı olarak açıklayan Turgut, geçmişten günümüze bu oluşumun gelişim ve değişim sürecini anlattı. Özellikle son dönemlerin kamu spotları, reklam filmleri, tanıtım filmleri ve jeneriklerinde popüler bir uygulama olarak tercih edilmesinin nedenini ise; kolay anlaşılır, akılda kalıcı ve çabuk tüketilebilir olması olarak açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık seçimlerinde de tercih edildiğini ve etkili sonuçlar ortaya koyulduğunu dile getiren Turgut, kinetik tipografi uygulamalarının Avrupa ülkelerinde de yaygın olarak kullanıldığını ancak Türkiye’deki kullanımının henüz aynı seviyede olmadığını vurguladı.

Kinetik tipografide olmazsa olmazları yazı, renk, estetik bütünlük ve ses-müzik olarak sıralayan Turgut, tüm bunların özgün bir fikir ve anlatım diliyle bütünleşememesi durumunda hedefine ulaşamayan bir çalışma olarak kaybolup gideceğinin altını çizdi. Sunum, Turgut’un Türkiye ve dünyadan derlemiş olduğu başarılı örneklerin izlenmesiyle son buldu.

YDÜ İletişim Fakültesi Aytekin Çakmakçı’yı ağırladı

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da Türk Sineması’nın duayenlerinden Aytekin Çakmakçı’yı ağırladı.

Gerçekleşen söyleşiye Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gökçe Şekeroğlu, Radyo TV Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap açılış konuşmasını yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Kasap, Medya Çalıştayı’nı uluslararası bir boyuta taşımak için “uluslararası” olarak anmayı tercih ettiklerini ve bununla bir başlangıca yöneldiklerini, bu etkinliğin İletişim Fakültesi’nde dört bölümün ortak bir şekilde daha büyük ölçüde organize edilebilme açısından alan profesyonelleriyle bir araya gelmesi ve bu işin sektörü olan, icra edici profesyonelleri ağırlamak istediklerini belirtti.

Bu alanlarla ilgili daha fazla bilgiler alınmasını, sektörün yan alanlarıyla ilgili soruların sorulmasını, motivasyonun arttırılmasının amaçları doğrultusunda açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Kasap, bu yüzden profesyonelleri ağırlamaya devam edeceklerini ve Çakmakçı’ya sonsuz teşekkür dileklerini sundu.

Öğrencilerin hazırladıkları video anlatımlı sunumda Aytekin Çakmakçı’nın hayatından bilgiler, filmleriyle ilgili aldıkları ödül görüntüleri ve sinema kariyerine dair birçok başarı hikayesi anlatıldı.

Sunumun ardından sahneye çıkan Çakmakçı, Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’den sonra ikinci vatanı olduklarını belirterek sözlerine başladı.

Çakmakçı, bugüne kadar çektiği filmlerinden kamera arkası ve filmleri nasıl çektiğine dair bilgiler verirken, bunların yanı sıra, ara ara tahtaya çizdiği ders niteliğindeki teknik bilgilerle de öğrencileri aydınlattı.

YDÜ İletişim Fakültesi BRTK’yı ziyaret etti

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm öğrencileri Radyo Program Yapımı dersi kapsamında ve 50. yılı dolayısıyla Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nu(BRTK) ziyaret etti.

BRTK ziyareti, Yakın Doğu Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap ve Öğretim Görevlisi Sonay Darbaz eşliğinde gerçekleştirildi. BRTK Müdürü Mete Tümerkan tarafından da kabul edilen YDÜ İletişim Fakültesi grubu, BRTK bünyesinde yer alan radyo ve TV stüdyolarını da ayrıntılı inceleme fırsatı buldular.

Radyo Program Yapımı dersi kapsamında yapılan teknik gezide Yakın Doğu Üniversitesi Ögretim Görevlisi ve aynı zamanda Bayrak Radyosu Müdürü Sonay Darbaz tarafından öğrencilere radyo stüdyoları hakkında bilgiler verildi.

Stüdyolarda gerçekleşen bilgilendirmenin ardından YDÜ öğrencilerini ağırlayan BRTK Genel Müdürü Mete Tümerkan, Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu hakkında bilgiler verirken, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Uluslararası arenada tanınma sorunu olan bir ülke için kitle iletişim araçlarının ne denli önemli olduğuna değinen Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap, 50 yıldır BRTK’nın Kıbrıs Türk’ünün sesi olmasının Kıbrıs Türk halkı için önemini vurguladı.

Ziyaret sırasında Radyo TV ve Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap, BRTK’nın 50. yılını kutlayarak Mete Tümerkan’a çiçek takdiminde bulundu. Tümerkan ise, YDÜ grubuna BRTK’nın 50. yılına özel basılmış dergilerden hediye etti.

YDÜ İletişim Fakültesi Pieter Verburg’u ağırladı

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi 25. yıl etkinlikleri ve II. Uluslararası Medya Çalıştayı kapsamında Görüntü Yönetmeni Pieter Verburg’u ağırladı.

Birçok kısa film, reklam filmi çekmiş ve aynı zamanda Kod Adı Venüs(Code Name Venus) filminin görüntü yönetmenliğini üstlenmiş olan Pieter Verburg, YDÜ İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da söyleşi gerçekleştirdi.

Yoğun ilgiyle karşılaşan Görüntü Yönetmeni Pieter Verburg, söyleşi öncesinde Kod Adı Venüs(Code Name Venus) filmi gösterimi yapıldı. Ardından Verburg, filmin yönetmeni Tamer Garipile film üzerine söyleşi gerçekleştirdiler ve katılımcıların sorularını cevapladılar.

Etkinlik, Görüntü Yönetmeni Pieter Verburg, filmin yönetmeni Tamer Garip, filmin senaristi Emre Karahasan ve etkinlik boyunca simultane çeviri yapan Melis Menent’e katılım sertifikasının verilmesiyle son buldu.

Yrd. Doç. Dr. Gökçe K. Şekeroğlu’nun İzmir’de kişisel sergisi açıldı

Etkinlikler

İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu’nun Ege Üniversitesi’nde kişisel sergisi açıldı. Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar-MÖBE Kültür Merkezi-Sanat Galerisi’nde yer alan “PROOF II/İSPAT II” isimli dijital resim sergisinin açılışına üniversite yetkilileri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

19 adet dijital baskı resmin yanı sıra bir adet de yerleştirme çalışmasının yer aldığı serginin içeriği -Şekeroğlu’nun diğer kişisel sergilerinde olduğu gibi- Kıbrıs… 1920’li yıllardan bu yana Kıbrıs Türkü’nün yaşamış olduğu dönemlerin, tarihi belgeler ve fotoğraflarla görselleştirildiği çalışmalarda, izleyicinin bu süreçlere özgün bir görsel dil aracılığıyla tanık olması sağlanıyor…

Tarihi yansıtan fotoğraf, gazete, pasaport ve el yazılarının kullanıldığı çalışmaların büyük bir kısmı kumaş üzerine dijital baskı olarak tasarlandı.

Ege Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen sergi, bir ay süreyle (27 Ocak 2013) açık kalacak.

Yrd. Doç. Dr. Gökçe K-Şekeroğlu’ndan İzmir’e kalıcı eser

Etkinlikler

İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Center of Excelence’e bağlı İletişim Araştırmaları Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu ve İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Eser Keçeci’nin birlikte yürütmüş oldukları uluslararası bir projenin ürünü olan “Bir ömür kaç devlet görür I” isimli enstalasyon çalışması, 23 Ocak 2014 tarihinde açılışı yapılacak olan İzmir-Konak Belediyesi’ne bağlı Kadın Müzesi’nde kalıcı eser olarak yer alacak.

2011 yılında Amerikalı tasarımcı ve sanatçılarla bir arada “Wonder Woman” başlıklı (isimli) projede yer alan Şekeroğlu ve Keçeci’nin “Bir ömür kaç devlet görür I” isimli çalışmaları büyük beğeni toplamış ve Amerika-New York’ta (Gawanous Studio Space – Kasım 2011) sergilenmişti.

Kıbrıs Türkü’nün sosyal ve politik anlamda yaşadığı tarihsel değişim-dönüşüm, Kıbrıs Türkü bir kadının yaşam haritası üzerinden, fotoğraf ve gazete manşetlerinin bir araya getirilmesiyle yansıtılmıştır. Bu yansıma bir kadının hayatı üzerinden görselleştirilmesi açısından dikkat çekici bulunmuş ve Şekeroğlu’nun Aralık 2013’te açılan Ege Üniversitesi’ndeki kişisel sergisinde yer alan söz konusu enstalasyon çalışması, birçok izleyicinin yanı sıra Konak Belediyesi sanat danışmanları tarafından da izlenmiş ve Türkiye’nin ilk kadın müzesi olma özelliğini taşıyan Konak Belediyesi Kadın Müzesi’nde yer alması için teklif verilmişti. Karşılıklı görüşmeler sonucunda çalışma, Anadolu kadını odağında yeniden ele alınarak kadının hak ve özgürlükleri için mücadele veren kişilerle farklı anlamlar kazanmış ve “Kadınım-Varım” ismiyle müzeye yerleştirilmek üzere geçtiğimiz hafta Yrd. Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu ve Ögr. Gör. Eser Keçeci’nin İzmir-Konak Belediyesi tarafından misafir edilmesiyle de sonuca ulaştırılmıştır.

Yrd. Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu ve Öğr. Gör. Eser Keçeci, müzeye yerleştirilen çalışmalarının 23 Ocak 2014 tarihinden itibaren kalıcı olarak müze ziyaretçisiyle buluşacak olmasından ülkemiz ve Yakın Doğu Üniversitesi adına gurur duyduklarını dile getirdi.

YDÜ İletişim Fakültesi tarafından “Çevre Senin Eserindir” konulu burs ödüllü afiş tasarım yarışması başlatıldı

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi 25. yıl etkinlikleri kapsamında KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğü tarafından desteklenen YDÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü tarafından yürütülen, Öğretim Görevlisi Ufuk Altunç’un proje koordinatörlüğünde “Çevre Senin Eserindir” adlı projenin faaliyetleri kapsamında burs ödüllü afiş tasarım yarışması düzenleniyor.

Yarışma, Kuzey Kıbrıs’ta yaşanan çevre sorunlarına farklı bir yönden dikkat çekmek; geleceğin teslim edileceği öğrencilerin çevre konusundaki düşüncelerini, serzenişlerini ve önerilerini afiş tasarlayarak aktarabilecekleri düşünülerek, öğrencilerin gözünden çevre sorunlarını dile getirmek amacıyla düzenlendi.

Küresel iklim değişikliği, su kaynaklarının azlığı, orman alanlarının yok edilmesi, orman yangınları, anız yakma, taş ocaklarının, zirai ilaçların ve elektrik santralinin yarattığı sorunlar, çeşitli atıklardan ve geri dönüşümün yeterli düzeyde olmamasından kaynaklanan çevre sorunlarının canlandırılması için başlatılan afiş tasarım yarışmasına KKTC’deki Meslek ve Sanat Liseleri’nde okuyan öğrenciler katılıyor.

Çevre bilinci oluşturmayı ve çevre konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan afiş tasarım yarışmasının birincisi YDÜ İletişim Fakültesi’ne bağlı bölümlerde tam burslu olarak okuma hakkına sahip olacak. Dereceye giren diğer katılımcılara ise sürpriz hediyeler verilecek ve katılımcılara ait tüm çalışmalar ileride duyurulacak bir tarihte YDÜ İletişim Fakültesi Fuaye Alanı’nda sergilenecek.

Yarışma kapsamında afiş tasarımlarının son teslimi 25 Ocak 2014 tarihine kadar e-posta yolu ile veya elden YDÜ İletişim Fakültesi Sekreterliği’ne bizzat yapılabileceği belirtilen açıklamada, katılımcıların yarışmanın kuralları ve e-posta adresleri hakkında ayrıntılı için http://cevreafisyarismasi.neu.edu.tr adresine başvurmaları gerekiyor.

Öğrenci projeleri sergisi başladı

Etkinlikler

YDÜ İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü 2013-2014 Güz Dönemi Öğrenci Projeleri Sergisi, 24 Ocak 2014 tarihinden itibaren izleyiciyle buluşuyor.

İletişim Fakültesi Fuaye Alanı’nda yer alan ve 03 Mart 2014’e kadar açık olacak sergide, öğrencilerin bir dönem boyunca ders sorumluları ile birlikte yürüttükleri Temel Sanat Eğitimi, Bilgisayar Tasarımına Giriş, İllüstrasyon, Grafik Tasarım, Bölüm Projesi, Tipografi, Temel Fotoğrafçılık, Reklam Fotoğrafçılığı ve Stüdyo Fotoğrafçılığı derslerinin projelerine yer veriliyor.

Sergide Yrd. Doç. Dr. Gökçe K-Şekeroğlu sorumluluğundaki Tipografi ve Bölüm Projesi derslerinde, öğrencilerin mezuniyet projeleri, serbest tipografik afiş tasarımları ve kavramsal yüzey çalışmaları yer alırken, Öğr. Gör. Eser Keçeci’nin yürüttüğü İllüstrasyon ve Temel Sanat Eğitimi derslerinde de; tuval üzerine kolaj tekniğiyle uygulanan illüstrasyonlar, çocuk temalı illüstratif stencil çalışmaları ve klasik-modern dönem sanatçılarının işlerinden yola çıkılarak kolaj tekniğiyle başkalaştırılan, yeniden kurgulanan çalışmalar yer alıyor.

Öğr. Gör. Gamze Anıl’ın sorumlu olduğu Grafik Tasarım ve Yayın Tasarımı derslerinde ortaya çıkarılan uygulamalar; biçim ve renklerden oluşturulan yüzey değerlendirmeleri, broşür, dergi ve gazete tasarımlarından oluşuyor. Öğr. Gör. Mine Okur’un yönetimindeki Bilgisayar Tasarımına Giriş dersi projelerinden dijital doku çalışmaları da sergi salonunda yer alıyor. Bu çalışmalara ek olarak sergide; Öğr. Gör. Gazi Yüksel’in vermekte olduğu Temel Fotoğrtafçılık, Reklam Fotoğrafçılığı ve Stüdyo Fotoğrafçılığı derslerinde uygulanan ışıkla boyama, portre çekimi ve ürün tanıtım fotoğrafları projeleri de izleyiciye farklı bir askı tekniğiyle sunuluyor.

Görsel İletişim ve Tasarım alanına ilgi duyan herkese açık olan Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü 2013-2014 Güz dönemi Öğrenci Projeleri Sergisi, 24 Ocak-03 Mart tarihlerine kadar Pazar günleri dışında saat 8:00 akşam 17:00 saatleri arasında izlenebilecek.

Dev kumbara hayata geçti

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi, dev Oyuncak, Kitap ve Kıyafet Kumbarası’nı Lefkoşa Terminal yolu üzerinde faaliyete geçirdi. “Hayalleri Biriktiriyoruz Kumbarası”, Gazeteci Kemal Aşık Caddesi’nde bağışçılarını bekliyor.

YDÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi Evrim Çağan İlhan’ın, İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ufuk Altunç danışmanlığında, YDÜ 25. yıl etkinlikleri kapsamında hazırladığı, 3 metrelik camlı dev Oyuncak, Kitap ve Kıyafet Kumbarası, Lefkoşa Terminal Bölgesi, Gazeteci Kemal Aşık Caddesi’ndeki yerini aldı.

“Hayalleri Biriktiriyoruz’’ adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında hayata geçirilen kumbara ile tüketim ve yeniden kullanma, toplumsal paylaşım gibi konularda, toplumsal bakış açısının değiştirilmesi ve dayanışma, yardımlaşma kültürünün pekiştirilmesini amaçlanıyor. Üç metreye, iki metre boyutlarında hazırlanan camlı dev Oyuncak, Kitap ve Kıyafet Kumbarası’nda toplanan ürünler LTB tarafından belirlenen ihtiyaçlı kişilere dağıtılacak.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Kadri Fellahoğlu, kumbara açılışında yaptığı konuşmada, Lefkoşa’da bir ilkin daha gerçekleştirildiğini belirterek, Oyuncak, Kitap ve Kıyafet Kumbarası uygulamasının YDÜ ile LTB işbirliği sonucunda hayata geçirildiğini söyledi. YDÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi Evrim Çağan İlhan’ın hazırlamış olduğu sosyal sorumluluk projesi sonucunda toplanan kitap, oyuncak ve giysilerin LTB öncülüğünde ihtiyaçlı kişilere dağıtılacağının altını çizen Fellahoğlu, bu konuda halkın duyarlı olmasını istedi. “Umarım halkımız bu projeye duyarlılık gösterir ve kullanmadıkları giysileri veya çocuklarinin artık oynamaktan sıkıldığı oyuncakları, bunun yanı sıra okumadıkları kitapları bu kutumuza getirip bırakır” diyen Fellahoğlu, başta YDÜ olmak üzere İletişim Fakültesi yetkililerine teşekkür etti.

YDÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çiftçi, Halkla İlişkiler Planlama ve Uygulama dersinde her yıl olduğu gibi bu yıl da sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdiklerini, bu projenin de onlardan biri olduğunu söyledi. “Dileğim kumbaramızın bir an önce dolmasıdır” diyen Çiftçi, halkın, özellikle çocukların duyarlılık göstererek katkı yapacaklarına inanç belirterek, işbirliğinden dolayı LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu’na ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

YDÜ İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ufuk Altunç, başta YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı İrfan Günsel’e, YDÜ ailesine, LTB Başkan’ı ve yetkilileri olmak üzere, projenin hayata geçmesinde gönüllü katkı koyan herkese teşekkür ederken, tüketim ve yeniden kullanma ile toplumsal paylaşım gibi konularda, bakış açısının değişmesi ve dayanışma kültürünün pekiştirilmesinin amaçlandığını kaydetti. Altunç, dünyada ve Türkiye’de benzerleri olan kumbara projesinin, ülkemizde sosyal sorumluluk örneği olarak bir ilk olduğunu, kumbara projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını, farklı bölgelere de bu dev kumbaralardan koymayı hedeflediklerini ifade etti.

Projenin yaratıcısı YDÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi Evrim Çağan İlhan ise yaptığı konuşmada, hayalinin gerçekleştiğini belirterek, projenin hayata geçmesinde katkı sağlayan LTB Başkanı’na, LTB Halkla İlişkiler Birimi ile YDÜ yetkililerine teşekkür etti.

Geleceğin iletişimcileri diplomalarını aldı

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi 2013/2014 Güz Dönemi Diploma Töreni coşkuyla kutlandı.

Turuncu Salon’da düzenlenen Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi diploma törenine YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Orhan Çiftçi, bölüm başkanları, öğretim elemanları, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından müzik dinletisi ile devam etti.
Ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş, mezunlara seslenerek, “gözlerinizden geleceğe umutla baktığınızı görüyorum, doğruluk ve dürüstlük yolundan ayrılmadığınız müddetçe sabrın sonu her zaman selamettir ve başarıdır” dedi.

“YDÜ’de hocalarınız sizi eğitti ve bir meslek sahibi yaptı onlara sizlerin ve üniversitemiz adına teşekkür ediyorum” diyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bektaş, sözlerine şöyle devam etti: “Hocalarımızın amacı sizleri en iyi şekilde eğitmek olmuştur eğitim disiplin gerektirmektedir, hayatta başarılı olmanın sırrı her zaman disiplinli, programlı ve prensipli olmayı gerektirmektedir buda mesleğinizin bir parçasıdır. Ben inanıyorum ki gelecekte pek çoğunuz medya dünyasında, PR şirketlerinde en üst düzeylerde yönetici olacaksınız içlerinizden bazı mezunlarımız ise bizim gibi akademisyenliği tercih edecek.”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş’ın ardından söz alan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çiftçi, mezunlara seslenerek, İletişim Fakültesi’nin başarılarından söz etti ve “2012 yılında Yeşil Kamera Kısa Film Yarışması’ndan KKTC’ye ilk ödülü getiren fakülte olduk, afiş tasarım kategorisinde ve bir çok dalda kısa film ödülleri aldık” diyerek başta Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel ve tüm üniversite üst düzey yönetiminin sağladıkları olanak ve imkanların sayesinde bu başarı grafiğinin yükseldiğini vurgulayarak mezun öğrencilere mesleki yaşamlarında da başarılar diledi.

Son olarak İletişim Fakültesi mezunları adına söz alan Merve Akgül ise, başlangıçların güzel bitişlerin ise zor olduğunu belirterek burada eğitim alırken hayata dair de olgunlaştıklarını ve iyi birer vatandaş olarak yollarına devam edecekleri vurgulayarak bütün mezun arkadaşlarına mutlu bir gelecek diledi.

Konuşmaların ardından YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Orhan Çiftçi ve fakülte öğretim elemanlarının mezun öğrencilere diplomalarını vermesi ve keplerin fırlatılması ile tören sona erdi.

YDÜ İletişim Fakültesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel kamu spotu yayınladı

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde bir kamu spotu yayınladı. “Bir gün değil, her gün” sloganıyla yaratılan spot; yerel TV’lerde, sosyal medyada ve üniversitenin www.neu.edu.tr sitesinde yer alacak.

New York’ta 8 Mart 1857 tarihinde 40,000 eylemci kadın işçinin polis tarafından fabrikaya kilitlenmesi sonrasında çıkan yangında 129 kadın yanarak can vermişti. Bunun üzerine 1910 tarihinde Almanya-Kopenhag’daki uluslararası bir kadın toplantısında, yangında ölen kadınların anısına 8 Mart’ı “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anma kararı alınmıştı. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sırasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 1960 yılında ABD’de daha güçlü bir şekilde gündeme gelerek geniş kitlelerin ilgi görmesi sağlandı. Kadınların emek mücadelesi tarihinde önemli bir yeri olan 8 Mart tarihi Dünya Kadınlar Günü olarak Türkiye’de ilk kez 1920 yılında, Kıbrıs’ta ise 1977 yılında kutlanmaya başlandı.

Dünyanın kültürel açıdan en gelişmiş ülkesinden diğerlerine kadar “kadın” olgusunun, içinde bulunduğumuz çağa yakışır demokratik kültürden nasibini alamadığını görmekteyiz. Kadın ve erkeğin toplumlar için eşit bireyler olduğunun hatırlanması ve bu anlamda kadına, yaşantının her alanında saygı gösterilmesi gerektiğinden yola çıkılarak hazırlanan “Bir Gün Değil, Her Gün” isimli kamu spotunda; bir grup aile yapısı ele alınıyor. Kadın, ev içinde her gün rutin işlerle dolu ciddi bir mesai harcarken, erkek televizyon izliyor ve alışılagelmiş bir durum gibi kadının yaptıklarını görmüyor veya doğal karşılıyor. Ancak 8 Mart günü, medyanın da etkisiyle erkek yönlendiriliyor, kadına hediye alıp koltuktaki yerini-kumandasını vererek, o gün kadına hizmet ediyor. 9 Mart’tan itibaren ise kadın ve erkek eski yaşantısına geri dönüyor. Neyi-neden kutladığını özümsemeden günübirlik, yüzeysel ve şekilci yaklaşımların eleştirildiği kamu spotunda çocukların rol alması da bir diğer önemli vurgu olarak dikkat çekiyor. Çocukların aile yapıları içerisinde anne ve babalarını rol-model olarak görmeleri ve ileriki yaşamlarını şekillendirirken algılarında kodlanan bu kişilere dönüşeceklerinin altı çiziliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe K-Şekeroğlu konuya ilişkin olarak “İletişim Fakültesi bölümlerimiz, sosyal sorumluluk projeleri ve dünya sorunlarına duyarlı öğrenci projeleriyle geçtiğimiz dönemlerde de adından sıkça söz ettirmişti. Üniversitemizin 25. Yıl kutlamaları kapsamında da iletişim ağlarımızı daha da güçlendirerek bu misyonumuzu devam ettireceğiz” açıklamasında bulundu.

Cinsiyetsiz Meslekler ele alındı

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi 25. yıl etkinlikleri kapsamında ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde “Cinsiyetsiz Meslekler” atölye çalışması düzenlendi. Düzenlenen konferansta cinsiyetsiz meslek gruplarına ait konular konuşuldu.

Kadın muhtar olarak yaşadığı zorluklardan söz eden Akıncılar Köy Muhtarı Sultan Barboros; “muhtar olarak yaşadığım zorluklar kadın olduğum için değil, aslında siyasidir. Kıbrıs’taki siyaseti bilenler bilir iktidara gelen partinin yanındaysak eğer, her şey olur. Onun yanında değilsen zorluklar yaşanır” diye belirtirken, “kadın olduğum için yaşadığım zorluklar değil bunlar” şeklinde konuştu.

Cinsiyetsiz meslek gruplarına ait en popüler örneklerden bir diğeri ise; Hemşirelik… Kuzey Kıbrıs Hemşireler ve Ebeler Birliği Sendikası Başkanı Oğuz Köse tecrübelerinden söz ederken, “Yakın Doğu Üniversitesi’ne yabancı değiliz. Hemşirelik Yüksekokulunun 2002’de buraya taşınmasına katkıda bulunan isimlerden biriyim” dedi. Köse, “genç yaşta seçmiş olduğum bu meslekte belli bir olgunluğa eriştikten sonra aslında bu mesleğin cinsiyeti olmadığını kavrıyorsun. Sonuçta sen hastana biyolojik bir varlık olarak bakıyorsun” ifadelerini kullandı.

Bu değerlendirmeler çerçevesinde, bazı mesleklerin sürekli değişen ve gelişen dünyada artık cinsiyetinin sınıflandırılmadığı ve insana dair olanın önemi nitelendirildi.

YDÜ İletişim Fakültesi İstanbul’da temsil edildi

Etkinlikler

YDÜ İletişim Fakültesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve İstanbul iletişim fakülteleri dekanları ile birlikte TRT’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe K-Şekeroğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, toplantının TRT Genel Müdürü Sn. İbrahim Şahin başkanlığında, TRT Genel Müdür Yardımcıları, TRT Arşiv Daire Başkanı, TRT Genel Sekreteri, KKTC ve İstanbul’daki üniversitelerin iletişim fakülteleri dekanlarının katılımıyla gerçekleştiğini söyledi.

Şekeroğlu, toplantının gündem ve öneriler başlığı altında yapıldığını belirtti. YDÜ İletişim Fakültesi Dekan Vekili Gökçe K-Şekeroğlu, gündem ve öneriler başlıklarında;
• İletişim Fakültesi öğrencileri için staj önceliği sağlanması,
• TRT münhallerinde İletişim Fakültesi öğrencileri için pozitif ayrımcılık yapılması,
• TRT ve fakülteler arası yeni medya teknolojileri konusunda işbirliği yapılması,
• TRT yayınlarında iletişim fakültelerinin tüm alanlarından öğretim elemanlarının yer alması,
• İletişim Fakültesi öğrencilerinin uygulama projelerinin TRT’de yer alabilmesine olanak sağlanması ve TRT’nin bu tür iletişim fakülteleri toplantılarının sayısını arttırması konularının yer aldığını söyledi.

YDÜ İletişim Fakültesi Taner Dedeoğlu’nu ağırladı

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi 25. yıl etkinlikleri çerçevesinde İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Ünlen Demiralp’in girişimleriyle “Televizyon ve Magazin Gazeteciliği” konusunda bir seminer ve çalıştay düzenlendi.

İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da gerçekleştirilen çalıştaya Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Web Sitesi Editörü Gazeteci Taner Dedeoğlu konuşmacı olarak katıldı. Etkinlik kapsamında yer alan seminer ve çalıştaya Gazetecilik Bölümü öğrencilerinin yan ısıra fakültenin diğer bölüm öğrencileri de katıldılar.

Düzenlenen etkinlik kapsamında, öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda röportaj ve haber yazım tekniklerinin üzerinde durulduğu ve çalıştayın başarılı sonuçlara ulaştığı bildirildi.
Taner Dedeoğlu kimdir?
1949 yılında Nevşehir’de doğdu. 1977 yılında A.İ.T.İ. akademisini bitirdi. Gazeteciliğe 1971 yılında Milliyet Gazetesi Hey Dergisi’nde başladı. 1975-1980 yılları arasında Hürriyet Gazetesi TV’de 7 Gün dergisinde çalisti. 1980 yılında döndüğü Milliyet Gazetesi’nden 1997 yılında emekli oldu.

2002-2005 arasında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Haber Toplama ve Yazma”, “Magazin Gazeteciliği” ve “Televizyon Gazeteciliği” konularında dersler verdi.
2010 yılından bu yana Gazeteciler Cemiyeti Web Sitesi Editörü olarak çalışmaktadır.
Yayımlanmış kitapları:
1. “Kenarından Köşesinden” – Anılarla Televizyon – 1992
2. “Resimli televizyon tarihi” – 2002
Dizi yazıları:
1. Beyaz Cam Anıları – Milliyet 1988
2. Londra’daki Türkler – Milliyet Avrupa baskısı 1999

YDÜ İletişim Fakültesi Mithat Bereket’i ağırladı

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi 25. yıl etkinlikleri kapsamında ünlü televizyoncu ve gazeteci Mithat Bereket’i ağırladı.

Mithat Bereket’in “Gez Göz Pusula” adlı sergisi ve söyleşisi İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da gerçekleştirildi.

Ünlü bir savaş muhabiri olan ve yaptığı “Pusula” isimli programla dünyanın önemli siyasi figürleriyle söyleşi yapan Mithat Bereket, öğrencilerin merak ettiği soruları yanıtladı.

Mithat Bereket, dünden bugüne edindiği tecrübeyi ve mesleki yaşamda çektiği zorlukları öğrencilerle paylaştı.

Söyleşide, Bereket’in Bosna, Halepçe, Kosova, Irak, Afganistan, Çeçenistan, Filistin gibi sıcak savaş bölgelerinde görev yaptığı sıralardaki programları konuşuldu.

Önemli dünya liderleriyle röportaj yapan Bereket, Güney Afrika’nın efsane lideri Nelson Mandela ile yaptığı röportajın kendisi için çok önemli olduğunu, ilerleyen dönemlerde ünlü basketbol efsanesi Michael Jordan ile de röportaj yapmak istediğini söyledi.

Öğrencilerin ve konukların siyaset gündemine ilişkin sorularını da yanıtlayan Bereket mesleki yaşamı boyunca savaş bölgelerinde birçok kez ölüm tehlikesi atlattığını söyledi.

Söyleşi sonunda Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Memduh Esendal ve İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe K-Şekeroğlu, Mithat Bereket’e katılımından dolayı plaket takdim etti.

Söyleşinin ardından 72 fotoğraftan oluşan Gez-Göz-Pusula sergisi ziyaretçilere kapılarını açtı.

Gez-Göz-Pusula isimli sergide Mithat Bereket’in 20 yılı aşan savaş muhabirliği boyunca dünya siyasetine yön veren olayları belgelediği çalışmalarından bir seçki sergileniyor.

YDÜ İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dilan Çiftçi sunumu ile beğeni topladı

Etkinlikler

YDÜ İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dilan Çiftçi, Kıbrıs’ta barış gazeteciliği ve Annan Planı döneminde haber içerikleri kapsamında barış haberciliği ile ilgili çalışmasını sundu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu-Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkilerBölümü tarafından “Kıbrıs:Çatışma ve çözüm yollarının çok boyutlu incelenmesi” başlığı altında gerçekleşen konferansta, YDÜ Öğretim Görevlisi Dilan Çiftçi’nin sunumu beğeni topladı.

Konferansa Türkiye’den ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden gelen öğretim üyelerinin yanı sıra, Badford Üniversitesi Barış Araştırmaları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Paul Rogers ve Birleşmiş Milletler Basın Danışmanı Mr. Michel Bonnardeaux’da konuşmacı olarak katıldı.;

Konferansın ilk gününde Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletler bünyesindeki barış operasyonları tartışılırken, ikinci günde Kıbrıs konusu ele alındı.

YDÜ İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dilan Çiftçi’nin uluslararası konferansta ki sunumu olan “Kıbrıs’ta barış gazeteciliği ve Annan Planı döneminde haber içerikleri kapsamında barış haberciliği” büyük ilgi gördü.

Konferans katılımcıların Kıbrıs, müzakereler ve barış süreci ile ilgili sorular ve cevaplarıyla sona erdi.

Ünlü Fotoğrafçı Hasan Hüseyin YDÜ’de

Etkinlikler

YDÜ İletişim Fakültesi’nde Reklam ve Moda Fotoğrafçılığı Çalıştayı yapıldı. Türkiye’de reklam ve moda fotoğrafı denilince ilk akla gelen isimlerden biri olan Kıbrıslı Türk fotoğrafçı Hasan Hüseyin’in yürüttüğü çalıştay, Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin Fotoğraf stüdyosunda yapıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Başkanı Tamer Garip ile İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe K-Şekeroğlu’nun da katıldığı çalıştayda, Kıbrıslı Türk fotoğrafçı Hasan Hüseyin, öncelikle reklam ve moda fotoğrafçılığı konusunda kendisini geliştirmek isteyen öğrencilerle sohbet ederek deneyimlerini aktardı.

Ardından ünlü fotoğrafçı Hüseyin, modeller üzerinde profesyonel stüdyo flaşları ile ışık ve gölge kontrolü konusunda uygulamalar gerçekleştirdi.

Hasan Hüseyin, öğrencilerin, kendi yaratıcılıklarını kullanarak yaptıkları çalışmaları değerlendirdi. Uygulama öğrencilerinin büyük kazanımlar elde ettiklerini söyledikleri çalıştayın çok faydalı geçtiği belirtildi.

YDÜ İletişim Fakültesi ile Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ödülleri topladı

Etkinlikler

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 16-30 Nisan 2014 tarihleri arasında düzenlediği “İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu afiş ve slogan yarışmasında ikincilik ve üçüncülük ödüllerine layık görülen Yakın Doğu Üniversitesi öğrencileri yarışmaya damgasını vurdu.

YDÜ İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Fuat Boğaç EVREN ikincilik ödülü ile üçüncülük ödülünü ise yine Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencisi Hüseyin BAZ alarak Yakın Doğu Üniversitesi’ni gururlandırdılar.

Düzenlenen ödül törenine KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz GÜRPINAR, bakanlık yetkilileri, yarışma jürisi, Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe K. ŞEKEROĞLU ile Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Eser KEÇECİ de katıldı.

Ödül töreni yarışmanın kazananlarına ödüllerinin takdimi ve onurlarına verilen akşam yemeğinin ardından sona erdi.

YDÜ İletişim Fakültesi açık hava müze etkinliğine katıldı

Etkinlikler

ARTTERAPI (Sanat Terapi ve Kişisel Gelişim Merkezi) ve EMAA (Akdeniz – Avrupa Sanat Derneği) tarafından geliştirilen proje, Girne Belediyesi ve Tayf Ltd. sponsorluğunda 37 sanatçı ve asistandan oluşan 150 kişilik bir ekiple hayata geçirildi. Projede, Yakın Doğu Üniversitesi’nden İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu ve Öğr. Gör. Eser Keçeci, öğrencileriyle birlikte yer aldılar.

Projenin hedefleri; toplumun estetik ve görsel zevkini üst noktaya çekerek estetik mekanlar yaratmak; ülkemizde çağdaş sanat müzesinin açılması gerekliliğine yeniden dikkat çekmek; turistlere, savaş sonrası oluşturmaya devam edilen kültürel mirası çağdaş biçimde tanıtmak; kamusal alanda sanat kavramını geliştirerek estetik mekanlara olan ihtiyacı artırmak; şehre zenginlik katarak daha yaşanabilir bir dünya oluşumuna kaktı koymak olarak belirlendi.

Lefkoşa-Girne anayolu üzerindeki Ciglos mevkiinde bulunan istinat duvarlarına uygulanan eserler ile duvarların sanatsal bir çalışmaya dönüştürülmesi, böylece Kıbrıs Türk resmini temsil eden bir açık hava müzesinin oluşumuna da neden olarak, Lefkoşa-Girne anayoluna değer katılması planlandı.

Sponsor firmanın, uluslararası Lets Colour projesi www.letscolourproject.com kapsamına da alınan “Açık Hava Müzesi” projesi, Hakan Çakmak (BRTK) tarafından hazırlanan tanıtım videosu ile 11 Mayıs’ta Paris’te gerçekleştirilen uluslararası toplantıda sunularak ülke ve sanatının dünya çapında tanıtımına da katkı koydu.

Karayolları Dairesi ile işbirliği içinde yürütülen projede, yol boyunca soğuk bir duvarın yarattığı tehlikenin önlenmesi ve trafik akışının yavaşlatılması hedeflenmektedir. Bu nedenle karayolları dairesinin verdiği kriterlere uygun olarak sanatçılar boyut ve içerik bakımından seyir halinde kolay algılanan eserler tasarlamışlardır. Eserlerin algılanmasını kolaylaştırmak için ise her eser arası 10 metrelik boş alan bırakılmıştır.
Projeye destek veren sanatçılar;
Ayça AKARCAN, Bahar ÇIRALI, Batu GÜNDAL, Bedia KALE, Emel SAMİOĞLU, Derviş NİHAD, Erman KARAGÖZ, Eser KEÇECİ, Feryal SÜKAN, Gökçe KEÇECİ ŞEKROĞLU, Gönen ATAKOL, Hüseyin ÖZİNAL, Halil OZANKAYA, İnci KANSU, İpek Denizli KARAGÖZ, İsmet TATAR, Kemal Behçet CAYMAZ, Musa KAYRA, Mustafa HASTÜRK, Nilgün GÜNEY, Nurtane KARAGİL, Osman KETEN, Ozan ÖZGENLER, Özge ERTANIN, Salih Mustafa ÇİZEL, Salih ORAL, Serkan İLSEVEN, Sibel Kemal UZUN, Sinem ERTANER, Şifa ALKAPON, Tanju AKYOL, Taylan OĞUZKAN, Türksal İNCE, Uğur BAHÇECİ, Ülviye KARABAŞAK, Zehra ŞONYA, Zühre ÖZKARAMAN
Projeye destek veren YDÜ İletişim Fakültesi öğrencileri;
Murat Palaz, Aslı Demirel, Sıla Elmas, Hayati Evren, Özkan Güden, Perim Paşa, Ömer Bulduk, Dila Çakar, Cemaliye Şöförel, Orhun Alicikoğlu, Zehra Yılmaz

“Çevre Senin Eserindir” konulu afiş yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi 25. yıl etkinlikleri kapsamında YDÜ İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ufuk Altunç danışmanlığında, mezun öğrenci Servet Atamer tarafından “Çevre Senin Eserindir” konulu KKTC Meslek-Sanat Liseleri arası afiş yarışması gerçekleştirildi.

“Çevre Senin Eserindir” konulu afiş yarışmasında jüri tarafından başarılı ilk üç öğrenci belirlenerek 1 Temmuz 2014 tarihinde İletişim Fakültesi Dekanlığı’nda, Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu tarafından birinci, ikinci ve üçüncüye aileleri eşliğinde sertifika ve ödülleri verildi.

Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel tarafından birinci seçilen Zeynep Alkan’a İletişim Fakültesi’nde 4 yıllık tam burs, ikinci seçilen Sadık Boral ve üçüncü seçilen Sinan Özer’e de i-Pad hediye edildi.

Ödüllerini alan öğrenciler aileleri ile birlikte Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu ve Proje Danışmanı Öğr. Gör. Ufuk Altunç eşliğinde İletişim Fakültesi’ni gezerek, İletişim Fakültesi hakkında bilgiler aldılar.

2013-2014 İletişim Fakültesi mezunları diplomalarını törenle aldılar

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi 2013-2014 Bahar Dönemi İletişim Fakültesi mezunları İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da düzenlenen görkemli törenle diplomalarını aldı.

Törene YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çiftçi, İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Şekeroğlu, öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Tören Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler için durulan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü öğrencilerinin müzik dinletisiyle devam etti.

İletişim Fakültesi mezun öğrencilerinden Gazetecilik Bölümü ve fakülte birincisi Selem Kaplan yaptığı konuşmada; “Üniversiteli olmanın ayrıcalıklı olduğu söylenir hep. İletişim Fakültesi öğrencisi olmak bambaşka bir ayrıcalık. İlk geldiğimizde eğitim sisteminin ezberci ve tektipleştirici mantığının bir eseri olarak karşınızda duruyorduk. Tek soru tek cevap mentalitesinin yarattığı öğrenciler olarak geldiğimiz bu fakültede düşünen ve araştıran, okuyan ve yorum yapan, yaratıcı, yetenek ve atak olma bileşenlerinin mevcut olunması gerekliliğini kısa zamanda görerek 4 yıllık bir serüvene atıldık. Tüm arkadaşlarım ve kendim için dilerim ki, başarının sadece not ortalamalarıyla, ünvanlar ve etiketlerle sınırlı olmadığı gerçeğini hayat yolunuz boyunca unutmaz ve özde mutluluğu yakalamak için çabalarsınız. Çünkü asıl olan ne hissederek yaşadığınızdır” dedi.

İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe K. Şekeroğlu yaptığı konuşmada “bugün 8 Prof. 3 Doç., 4 Yrd. Doç., 24 öğretim görevlisi, 2 araştırma görevlisi olmak üzere 39 kişilik akademik kadrosuyla 4 senedir hizmet veren değerli hocalarımızın hasat zamanı. Çiçeğin meyveye döndüğü gün bu gün diyerek başladığı konuşmasında, eğitim-öğretime 1997 yılında başlayan fakültemizin en önemli misyonlarından biri olan; Toplumsal konulara duyarlı, sorumluluk bilincine sahip, araştıran, sorgulayan, etik değerlere uyan ve iletişim süreçlerinin tüm boyutlarını bilen bireyler yetiştirmeyi başardığımızı düşünüyorum” dedi.

Mezun öğrencilere de seslenen Doç. Dr. Şekeroğlu, “hocalarınızın, ailelerinizin maddi-manevi katkılarını inkâr etmemekle beraber kendi gayret ve özverinizle üniversitemizden mezun olduğunuz için sizi gönülden tebrik ediyorum, alnınız ak, yolunuz açık olsun. Hoş gelmiştiniz hoş gidiniz” dedi.

YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu ise iletişimin ne kadar önemli olduğuna değinerek, “siz dünyayı değiştiren insanlarsınız” dedi. İletişimcinin kendi mesleğini bilmenin yanında dünyanın gündemini ekonomiyi, teknolojiyi, dünyadaki tüm gelişmeleri bilmekle yükümlü olduğunun altını çizdi. Öğrencilerin eğitimlerini sağlamasında çok büyük emekleri geçen önce ailelere daha sonra öğretim görevlilerine teşekkür eden Prof. Sadıkoğlu öğrencilere seslenerek “bugünden itibaren hayatınızda yeni sayfalar açmak üzere olduğunuzun farkında olun ve çok çalışarak kendinizi geliştirmeye devam edin” dedi.

Diplomalar sırasıyla öğrencilere takdim edildikten sonra kep atma töreni ve hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle tören sona erdi.

YDÜ öğrencileri ikinci sinema filmini çekiyor

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi, ikinci sinema filmini İletişim Fakültesi Film Yapımı ve TV Yayıncılığı Bölümü öğrencileriyle birlikte çekecek.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, KKTC’de bir sinema sektörü oluşturmak adına atılan önemli adımlardan biri olan Kod Adı: Venüs (2012) filminin başarısının ardından Yakın Doğu Üniversitesi, Tamer Garip’in yazıp yöneteceği ikinci büyük projesiyle öğrencilerine profesyonel bir deneyim kazandırmayı hedefliyor. Hazırlıklarına başlanan ikinci uzun metraj film projesinde, sinema sektörünün profesyonel isimleri ile birlikte bu yıl eğitim hayatına başlayan Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Film Yapımı ve TV Yayıncılığı Bölümü (Film Making and Broadcasting Dep.) öğrencileri yer alacak. Böylece öğrenciler, alacakları eğitimleri sergilemek, meslekleriyle ilgili sağlıklı gözlemler yapabilmek ve öğrendiklerini pekiştirmek için büyük bir fırsat yakalayacaklar. Ayrıca İletişim Fakültesi’nin diğer bölümlerindeki öğrenciler de aktif bir şekilde bu projede görev alacak.
Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu’nun verdiği bilgiye göre; Yakın Doğu Üniversitesi’nin gerçekleştireceği ikinci uzun metraj film projesine, fakültede yer alan tüm bölümler öğrencileriyle katkı koyacaklar. Filmin çekim öncesi ve sonrası; kamera, ışık, ses, sanat ve set yönetimi gibi alanlarda Film Yapımı ve TV Yayıncılığı Bölümü öğrencileri ile birlikte Radyo – TV – Sinema Bölümü faaliyet gösterecek. Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencileri filmin afiş, jenerik, grafik tasarım ve görsel efektlerini yaparken, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri de söz konusu filmin tanıtım ve pazarlama çalışmalarını yürütecek. Gazetecilik Bölümü öğrencileri ise projenin matbu medya çalışmalarını üstlenecekler.

Yapımcılığını Yakın Doğu Üniversitesi’nin, yönetmenliğini ise Tamer Garip’in üstlendiği Kod Adı: Venüs filmi Cannes Film Festivali’nde gösterilmiş, KKTC ve Türkiye’de vizyona girerek birçok takdir toplamıştı. Bu yıl öğrenim hayatına başlayan Film Yapımı ve TV Yayıncılığı Bölümü, örgün bir sinema-tv-radyo eğitimi vermenin yanı sıra öğrencilerine saha deneyimi de kazandıracak. Öğrenciler, teorik anlamda bilgilenmenin yanısıra uygulamalı derslerin ışığında ikinci uzun metraj projesiyle profesyonel anlamda da deneyim kazanma imkânı bulacaklar.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde özel yetenekle öğrenci alan Film Yapımı ve TV Yayıncılığı Bölümü ile Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü için kayıtların Eylül sonuna kadar devam edeceği bildirildi.

YÖK onaylı Medya ve İletişim Çalışmaları doktora programı açıldı

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Medya ve İletişim Çalışmaları Doktora Programı açıldı.

YÖK ve YÖDAK tarafından onay alarak açılan Medya ve İletişim Çalışmaları YÖK tarafından onay alan bu alandaki ilk doktora programı olma özelliği taşıyor. İletişim Fakültesi bünyesinde yürütülen Medya ve İletişim Çalışmaları yüksek lisans ve doktora programı son dönemlerin ilgi gören ve ihtiyaç duyulan alanlarından biri olması ile dikkat çekiyor. Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde yer alan Medya ve İletişim Çalışmaları yüksek lisans ve doktora programlarına ise kayıtlar devam ediyor.

KKTC’de ilk YÖK denkliği

Öğretim kadrosu ve güncel ders içerikleriyle dikkat çeken Medya ve İletişim Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’nın ardından Medya ve İletişim Çalışmaları Doktora Programı da YÖK denkliği alan programlar arasında yerini aldı. Özellikle KKTC’de YÖK denkliği alan ilk Medya ve İletişim Çalışmaları Doktora Programı olması nedeniyle, bu alanda bilimsel-akademik kariyer yapacak olan iletişimciler için büyük yarar sağlayacak ve akademik kariyer hedefleyen mezun öğrencilerin önünü açacaktır.

Medya ve İletişim Çalışmaları yüksek lisans ve doktora eğitimi

Disiplinler arası bir alan olan iletişimin, sosyal bilimlerin birçok alanından beslendiğini belirten program yürütücüsü ve Yakın Doğu Üniversitesi Dekan Vekili Doç.Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu, Medya ve İletişim Çalışmaları yüksek lisans ve doktora eğitiminin amacını şu şekilde açıkladı: “Kitle İletişim araçlarını kullanacak, onları yönetecek ve toplumlara yön verecek iletişimcilerin medya ve iletişim alanı üzerinde uzmanlaşmanın ötesine geçerek, bilimsel araştırmalar yapmak ve düşünce üretme amacındadır.”

İletişim Araştırmaları Merkezi

Yakın Doğu Üniversitesi Centre of Excellence Merkezi altında kurulan ve Aralık 2013’ten bu yana iletişim temelindeki birçok konuya/soruna akademik bir bakış kazandırmak, yaptığı yayınlarla bilimsel bir kaynak oluşturmak amacıyla çalışmalar yapan İletişim Araştırmaları Merkezi, fakültenin yüksek lisans ve doktora öğrencileri için bilimsel bir paylaşım ortamı sunuyor.

Araştırma projelerine destek

İletişim Fakültesi öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve yüksek lisans-doktora öğrencileriyle oluşan geniş ve yetkin kadrosuyla yürütülen İletişim Araştırmaları Merkezi’nde; araştırma önerilerinin geliştirilmesi, önerilerin değerlendirilmesi, çalışmaların gidişatının takip edilmesi ve ortaya çıkan bilimsel raporların uygun ortamlarda paylaşılması sağlanmaktadır. Kaynak araştırması yapmak, arşiv oluşturmak, yorumlamak ve bilimsel analiz/öneri/sonuç ortaya koymak hedefinde olan İletişim Araştırmaları Merkezi, başta KKTC olmak üzere uluslararası iletişim odaklı sorunlara akademik yaklaşımlar ve yeni çözüm önerileri geliştirmek amaçlarını da barındırıyor. Bu amaç doğrultusunda merkez, kurul onayı almış ulusal ve uluslararası araştırma projelerinin gerçekleşmesi için de destek veriyor.

Yüksek lisans ve doktora programlarına özel burs uygulaması

Yakın Doğu Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Yeter Tabur’un yaptığı açıklamaya göre; 2014-2015 öğretim yılında yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt yaptıran öğrencilere özel burs uygulaması yapılıyor. Medya ve İletişim Çalışmaları doktora programına kayıt yaptıran öğrencilerin arasından araştırma görevlileri de seçileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Tabur, doktora programından mezun olan öğrencilerin ihtiyaç dahilinde Yakın Doğu Ailesi’nin akademik kadrosuna katılabileceğinin de altını çizdi.

Yüksek lisans ve doktora için başvuru

Kayıtları devam etmekte olan Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı Medya ve İletişim Çalışmaları Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler detaylı bilgiyi www.neu.edu.tr web sayfasından veya 223 64 64 (dahili 338-447-427) numaralı telefondan alabilirler.

Yakın Doğu Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü yeni öğrencilerini ağırladı

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü, 2014-2015 güz dönemine yeni öğrencilerini ağırlayarak başladı.

YDÜ İletişim Fakültesi Grafik Atölyesi’nde gerçekleştirilen seviye belirleme sınavında bölümün yeni öğrencileri bir araya geldi. Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğretim üyeleri, gerçekleşen seviye belirleme sınavı sonuçlarından ve öğrencilerin ilgisinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Seviye belirleme sınavının yanı sıra öğrenciler Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü’nün öğretim üyeleri ile de tanışma fırsatı buldu. Bölüm öğretim üyelerine, bölüm ve üniversite ile ilgili sorularını yönelten öğrenciler, görsel iletişim ve tasarım başlığı altında kişisel ilgi alanlarını belirterek üniversite öğrenimleri çerçevesinde hedeflerinden bahsettiler. Sıcak ve samimi bir sohbet ortamında gerçekleşen tanışmanın ardından öğrenciler, öğretim elemanları ile birlikte fotoğraf atölyesi, grafik laboratuvarı, bilgisayar laboratuvarı, sergi alanı, derslikler ve amfiyi gezdiler. İletişim Fakültesi’nin ve Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü’nün fiziki ve teknolojik olanaklarından memnun kalan öğrenciler, Yakın Doğu TV ve Yakın Doğu FM stüdyolarını da görme fırsatına sahip oldular. Öğrenciler, televizyon ve radyo yayıncılığı ile ilgili Yakın Doğu TV ve Yakın Doğu FM yetkililerinden bilgi aldılar. Ayrıca Yakın Doğu TV ve Yakın Doğu FM bünyesinde staj yapabilme ve bu alanlarda yeteneklerini keşfetme-geliştirme fırsatı sunulmasından dolayı heyecanlı olduklarını belirttiler.

Öğrencilere kısa bir konuşma yapan Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu; “Bilinçli ve istekli olarak seçmiş olduğunuz görsel iletişim ve tasarım mesleğinde başarılı olmanın anahtarı, doğayı, kişileri, toplumları ve kültürleri doğru analiz ederek, tespitler ortaya koymak ve çağdaş bakış açısına sahip olmaktır. Başarının anahtarı için doğru adrestesiniz, hepiniz hoş geldiniz” dedi.

YDÜ İletişim Fakültesi’nde Filmde Görsel Efekt Çalıştayı

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi, iki yıldır uluslararası niteliği ile dikkat çeken 3. Medya Çalıştayı kapsamında “Filmde Görsel Efekt” başlıklı çalışmaya ev sahipliği yapacak. YDÜ TV stüdyolarında 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek çalıştay, tv ve sinema sektöründe yer almayı planlayan öğrenciler için önemli kapılar açacak.
Sinema-TV alanında uluslararası projelerde yer almış Anton Lukash ve Mustafa Ersenal’in yürüteceği üç günlük çalıştay süresince filmlerde kullanılan görsel efektler konusu irdelenerek her bir öğrencinin uygulamalı proje yapması sağlanacak. Çalıştayla ilgili bilgi veren Dekan Vekili Doç.Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu “İletişim Fakültesi bünyesinde yer alan Radyo Televizyon ve Sinema, Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü ile Film Yapım Teknikleri Bölümü öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek olan çalıştay ilgi duyan diğer bölüm öğrencilerinin katılımına da açık olacak. Uluslararası Medya Çalıştayı kapsamında planlanan tüm etkinlikler, özellikle İletişim Fakültesi öğrencilerinin alanlarında yetkin ulusal ve uluslararası sanatçı, yönetmen, oyuncu, kameraman, gazeteci ve halkla ilişkiler uzmanıyla bire bir çalışma olanağı bularak proje üretmeleri açısından oldukça önem taşımaktadır” dedi.

3. Uluslararası Medya Çalıştayı kapsamında düzenlenen ve üç gün sürecek olan “Filmde Görsel Efekt” çalıştayının ilk günü konuyla ilgili yapılacak sunumun ardından, yaratıcı fikir paylaşımları gerçekleştirilerek projeler belirlenecek. İkinci gün, belirlenen senaryo doğrultusunda YDÜ TV Stüdyosunda özel ışıklar ve yeşil perde önünde kamera çekimleri gerçekleştirilecek. Stüdyo çalışmasının üçüncü gününde ise, görüntülerin bilgisayara aktarımı ve filmin özel efekt montajları yapılarak final aşamasına gelinecek. Anton Lukash projenin çekim aşamasını yönlendirirken, eş zamanlı olarak Mustafa Ersenal de öğrencilerle görsel efekt uygulaması sürecini uygulamalı olarak paylaşacak.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi YDÜ TV stüdyolarında gerçekleştirilecek çalıştayın, 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında saat 9:30-15:00 saatleri arasında yürütüleceği bildirildi.

Anton Lukash kimdir?

Moskova’da doğan Lukash, önce bilim alanında Moskova Fizik Mühendisliği Üniversitesi’nde nükleer fizik okudu (1997 – 2000). Daha sonra dünyanın en eski ve en iyi film okullarından birisi olarak kabul gören VGIK’te eğitim gördü. On yıldan fazla bir süredir film endüstrisinde iş tecrübesi bulunuyor. Moskova’da kendi fotoğraf stüdyosu ve laboratuvarı açarak, film yapımı, sinematografi ve fotoğrafçılık alanlarında ciddi bir alt yapı oluşturdu. Filmleri Amerika ve Avrupa film festivallerinde ödüller kazandı. İçinde Lee Frost’un “The A-Z of Creative Photography” adlı kitabı dâhil birçok fotoğraf rehberini İngilizce’den Rusça’ya çevirdi. Rusya’nın en başarılı görüntü yönetmenleriyle çalışarak, modern sinemayı, fotoğraf ekipmanlarını ve teknolojilerini uygulamalı olarak öğrendi.

Mustafa Ersenal kimdir?

1987 doğumlu olan Ersenal, lisans öğrenimini 2011 yılında University of Nicosia’da İletişim üzerine tamamladıktan sonra 2012 yılında University of Central Lancashire’da Art in Film Production üzerine yüksek lisansını yaptı. Birçok ulusal ve uluslararası başarılı film projelerine imza atan Ersenal, 2014-2015 Güz Dönemi’nden itibaren Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yarı zamanlı olarak ders vermektedir.

Ahde Vefa – Umut Yolu Erenköy belgeseli gösterimi gerçekleştirildi

Etkinlikler

YDÜ Radyo TV ve Sinema Bölümü ve Yakın Doğu Tv’nin hazırladığı “Ahde Vefa – Umut Yolu Erenköy” Belgeseli’nin Gösterimi Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da gerçekleştirildi.

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap’ın açılış konuşmasını yapmış olduğu galaya, YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş, Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, İletişim Başkanı Tamer Garip, YDÜ İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu, İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri ve Erenköy Mücahitleri katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Yakın Doğu Üniversitesi Radyo Tv Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap, gösterimi yapılan belgeselin; Erenköy Mücadelesi’nin 50. yılı dolayısıyla YDÜ‘nün onayı doğrultusunda hazırlamış olduklarını belirtirken, belgeselin 3 ay içerisinde tamamlanmış olduğunu ifade etti.

Belgeselin yapılış amacını anlatan Yrd. Doç. Dr. Kasap, Erenköy gerçeğini genç nesile, resmi tarihin dışında yaşanmışlıkları görüntünün gücü ile aktarma düşüncesi ile yola çıktıklarını belirtti. Bu amaçla; filmde olayları yaşamış kişilerin tanıklığı ile aktarmayı uygun bulduklarını kaydetti.
Konuşmasının sonunda katkılarından dolayı SİM TV, Kanal T ve AS TV’ye teşekkürlerini sunan Yrd. Doç. Dr. Kasap, desteğinden dolayı YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel’e de minnettar olduğunu ifade etti.

Erenköy’e çıkan mücahitlerin çektiği zorlukları ve badireleri anlatan belgeselde çok samimi ve duygusal dakikalar yaşandı.
Gösterimin ardından Erenköy Mücahitlerine katkılarından dolayı teşekkür sertifikası takdim edildi.

YDÜ İletişim Fakültesi Bingöl’de temsil edildi

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim elemanı Mustafa Ufuk Çelik, “Çözüm Sürecinde Bingöl Basını” konulu bir seminer verdi. Çelik’in sunumu Bingöl basınında büyük ilgiyle karşılandı.

YDÜ İletişim Fakültesi Öğretim Elemanı Mustafa Ufuk Çelik, “Çözüm Sürecinde Bingöl Basını” konulu konuşmasında, ulusal basının Bingöl basını kadar hassas davranmadığını söyledi.

“Cumhuriyet Döneminde Bingöl” konulu sempozyumda konuşan Çelik, “bu konuyu seçtiğimde önceleri biraz tereddüt yaşadım. Kıbrıs’tan Bingöl basınını incelemek kolay değildi; ancak incelediğimde Bingöl basınının ulusal medyadan daha fazla sürece katkı sağladığını gördüm” dedi.

Bingöl’de haber yaparsanız yakanıza yapışan çok olur

Basının toplumu yönlendirmedeki önemini anlatan Çelik, “Bingöl basını incelediğimde şunu gördüm; cesaret, tarafsızlık ve sağduyu. Bunların hepsini bir arada görmek çok kolay değil. Ulusal basın maalesef Bingöl basını gibi istenilen sınavı geçemedi. Bingöl’deki basının işi çok zor. Ulusal medya bir haber yapar yakasına kimse yapışamaz ama Bingöl’de bir haber yaparsanız yakanıza yapışan çok olur. Bingöl basınını incelediğimde atılan manşetlere bakıyorum en karmaşık zamanlarda bile sürekli sağduyu çağrısı var. Haberler genelde yorumsuz ve sağduyu çağrısıyla veriliyor” dedi.

YDÜ Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü tarafından Yönlendirme ve İşaret Tasarımı Çalıştayı gerçekleştirildi

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü, 3. Uluslararası Medya Çalıştayı etkinlikleri çerçevesinde 3-5 Kasım 2014 tarihleri arasında Yönlendirme ve İşaret Tasarımı konulu çalıştay düzenledi.

Etkinlikler

YDÜ İletişim Fakültesi Grafik Laboratuvarı’nda yapılan etkinliğin ilk gününde, çalıştayın yürütücüsü Fuat Boğaç Evren tarafından katılımcılara yönlendirme ve işaret tasarımı hakkında sunum yapıldı. Sunumun ardından YDÜ İletişim Fakültesi binası içerisinde çalıştay kapsamında yapılacak çalışmaların uygulanacağı yerler hakkında bilgi verildi.

YDÜ İletişim Fakültesi öğrencilerinin yanı sıra üniversite dışından katılımcıların da ilgi gösterdiği çalıştayın ikinci gününde, çalışmaları için araştırma yapan katılımcılar eskizler çizip, çizimlerini bilgisayar ortamında dijital bir tasarım ürünü haline dönüştürdüler.

Etkinlikler

Çalıştayın son gününde ise katılımcılar tasarımlarını başarı ile sonlandırıp, çalıştay yürütücüsüne sundular. Katılımcıların tasarımlarını başarıyla bitirmesinin ardından YDÜ İletişim Fakültesi Dekan Vekili Gökçe K-Şekeroğlu ve Öğr. Gör. Gamze Anıl’ın katılımı ile katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

Doç. Dr. Şekeroğlu sertifika takdimi öncesinde yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü olarak 2014-2015 güz döneminin ilk etkinliğinimizi başarı ile gerçekleştirdik. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz çalıştaylarla gerek öğrencilerimizi ders ortamının dışında tasarım ve sanat çalışmaları üretebileceği imkanlar yaratırken, gerekse üniversite dışından gelen katılımcılara üniversitemizin gücü ve imkanlarını sunma fırsatı buluyoruz. Yaptığınız çalışmalar artık fakülte binamızın bir parçası olarak, sizin imzanızı taşıyacaktır. Zaman ve emek harcayıp, çalıştayımıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı çok teşekkür ederim. Özellikle üniversite dışından katılımında olması bizi ayrıca mutlu etti.”

Doç. Dr. Şekeroğlu’nun açıklamasının ardından katılımcılara sertifikaları verildi. Katılımcılar da etkinliğin kendileri için farklı ve faydalı olduğundan bahsederek, çalıştayın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Türk Sineması’nın 100. yaşı kutlu olsun

Etkinlikler

Fuat Uzkınay´ın 14 Kasım 1914’te Ayastefanos´taki Rus Abidesi´nin yıkılışını filme çekmesiyle başlayan Türk Sineması serüveni 100 yılı geride bıraktı. 100. yaşını kutlayan Türk Sineması, sessiz ve siyah beyaz çekilen filmlerden başlayarak bugüne dek tüm film türlerini kapsayan geniş bir yelpazede binlerce film üretti. Kimi zaman ağlatan, kimi zaman güldüren Türk Sineması, toplumunun sosyo ekonomik gelişimden kopmayan ve bunları beyaz perdeye aktarmaya çalışan bir çizgide gelişti.

Türk Sineması’nın 100. Yılı kutlamaları kapsamında Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere birçok kültür sanat kurumu ve sivil toplum örgütü, 100. Yılı anısına özel etkinlikler düzenlediler.

YDÜ İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı 100. Yıl anısına özel logo tasarlattı ve Türk Sineması’ndan seçilen filmlerden oluşan bir DVD seti hazırlattı. Bakanlık bunun yanında akademisyenler, meslek birlikleri ve STK’ların da katılımıyla Türk Sineması’nın en iyi 100 filmini belirledi. Ayrıca TÜYAP Kitap Fuarı’nın da bu yıl ana teması “Türk Sineması’nın 100 Yılı” üzerine kuruldu dedi.

Yrd. Doç. Dr. Kasap şöyle devam etti; Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo TV ve Sinema Bölümü’nden “Türk Sineması 100. Yıl” Belgeseli ve Teaser spotu YDÜ Radyo, TV ve Sinema Bölümü de Türk Sineması’nın 100. Yaşı kutlamaları amacıyla bir belgesel ve teaser spotu hazırladı. YDÜ TV ekranlarında yayınlanacak “Türk Sineması 100. Yıl” Belgeseli RTC Bölüm Başkanı Yrd. Doç Dr. Fevzi Kasap yönetiminde bölüm öğrencileri Ferda Aşıroğlu, Serkan Erkök ve Betül Şimşek tarafından hazırlandı.

100. Yıl etkinlik ve gösterimlerinin KKTC de tanıtımı amacıyla hazırlanan “Teaser” spot ise; Radyo TV ve Sinema Bölümü öğrecisi Muhammed Osman Gür tarafından hazırlandı.
“100. Yıl Belgeseli” KKTC’de yayın yapan Kanal Sim, AS TV ve Kanal T olmak üzere birçok televizyon kanalında 14 Kasım’da ekranla buluşuyor. Ayrıca YDÜ TV de aynı gün 15:30 ve 18:00 saatlerinde ‘Türk Sineması 100. Yıl ‘ Belgeselini yayınlayacak.

Türk Sinemasi’nin 100 Yillik Geçmişi… İlk Yıllar (1896-1922)

Sinema ilk yıllarında tiyatronun mekan ve insan yapısını kullandı. Önceleri kıraathane, gazino gibi mekanlarda yapılan gösterilere, ilgi yoğunlaşınca tiyatro binalarına taşındı ve oyunların aralarında, ek gösteriler olarak yapıldı. Türkiye’de ilk sinema salonunu “Türkiye’ye sinemayı getiren adam” olarak bilinen Sigmund Weinberg 1908’de Tepebaşı’nda Pathe adıyla açtı. Bu salonu 1911’de Pera’da (Beyoğlu) açılan Orientaux, 1912’de yine aynı bölgede açılan Central ve İdeal sinemaları izlemiştir.

İlk Uzun Metrajlı Film (1916)

Türkiye’deki ilk resmi sinema kuruluşu, 1915’te Enver Paşa tarafından MOSD (Merkez Ordu Sinema Dairesi) adıyla kuruldu. Başına Sigmund Weinberg, yardımcılığını ise Fuat Uzkınay getirildi.

Kurum, Osmanlı’nın “hasta adam” imajını değiştirecek bir dizi propaganda filmi yaptı. Weinberg bu arada Leblebici Horhor (1916) ve Himmet Ağa’nın İzdivacı (1916) adı ile uzun metrajlı – konulu ilk film girişimlerinde bulundu ama ikisi de savaş nedeniyle yarım kaldı.

Tiyatrocular Dönemi 1922-1938

Türkiye’de sinemanın emekleme evresi denilebilecek bu dönemin tek yönetmeni Muhsin Ertuğrul, ilk film yapımevi olan Kemal Film’in kurulmasını sağladı ve bu yapımevi adına, güncel bir olaydan yola çıkarak İstanbul’da Facia-i Aşk (1922) filmini çekti. Sonra Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Nur Baba (1922) eserini sinemaya aktarmaya girişti ama bu film daha çekim aşamasında gerginliklere sebep olunca “Boğaziçi Esrarı” adıyla tamamlandı.

Geçiş Dönemi (1938-1950)

Türk sinema endüstrisi yeni atılımlara giriştiği bir evrede, İkinci Dünya Savaşı’nın olumsuz koşullarıyla karşılaştı ve 1939’dan 1944’e kadar sadece 14 film yapıldı. Türk sinemasındaki bu durgunluk sırasında piyasadaki egemenlik Amerikan sinemasının eline geçti. ABD filmlerinin savaş nedeniyle Mısır üzerinden Orta Doğu pazarına ulaşması, Türkiye’de bir Mısır filmleri salgınına yol açtı.

Sinemacilar Dönemi (1950- 1960)

Bu dönem, 1949’da Lütfi Akad’ın Halide Edip Adıvar’ın romanından uyarladığı Vurun Kahpeye filmiyle başladı. Akad, tiyatrocuların aksine hareketli, canlı ve sinamatografik özellikler içeren sinema anlayışıyla çektiği Kanun Namına (1952), Öldüren Şehir (1954) Beyaz Mendil (1955) filmleriyle ustasız ustası olma yolunda öncü bir yönetmen konumuna geldi. Bir diğer usta Atıf Yılmaz bu dönemde kitlelerin ilgisini çeken piyasa romanlarına el atarak Hıçkırık (1953) ve Dağları Bekleyen Kız (1955) filmlerinin yanı sıra Yılmaz Güney’in oyunculuğunu yaptığı Ala Geyik (1959), Bu Vatanın Çocukları (1959) filmlerini yaptı. Sonraki yıllarda Türk sinemasını etkileyen ustaların ortaya çıkışına zemin hazırlayan bu dönemin ustalarından biri de Metin Erksan’dı. Bu isimler daha sonraki dönemlerin belirleyici, bir bakıma Türk sinemasının kurucu yönetmenleri oldular.

Altın Dönem (1960-1967)

1960’tan sonra Türk sineması toplumsal içerikli filmlere yöneldi. Bu dönemde ortaya çıkan filmler, sinemada tabu sayılan olaylara el atmaya başladı. İlk kez kırsal kesim sorunları mülkiyet çizgisinde ele alınıp işlenmeye başladı. Bu dönemde Türk sinemasının nicelik açısından az ama nitelik açısından başyapıt olarak ortaya koyduğu filmler öne çıktı. Metin Erksan, Susuz Yaz’la, 1964’te Berlin Film Festivali’nde Türk sinemasının o güne kadar kazandığı en büyük ödül olan Altın Ayı’yı aldı.

Türk sinemasının nicelik açısından en verimli döneminde çekilen film sayısı 1967’den sonra 200’ün 1972’de ise 300’e çıktı ve Türkiye; ABD, Hindistan ve Hong-Kong’dan sonra dünya da en fazla film üreten dördüncü ülke oldu. Bu dönem aynı zamanda, Türk sinemasının neredeyse resmi türü olan fakir kız – zengin erkek, ya da zengin erkek – fakir kız kalıbından oluşan melodramlarının hız kazandığı, starlara dayalı sinemanın öne çıktığı, sinema salonu, yapımcı, film ve izleyici sayısının tarihinin en büyük yükselişini gösterdiği bir dönem oldu.

Yeni Türk Sineması (1978-1986)

Genç sinemacılar, dönemin politik ve sosyal ortamına koşut olarak yaptıkları toplumsal içerikli filmlerle televizyon ile sinema arasında kalan ve çoğunlukla da genç olan seyirciye yöneldi. Bu dönemde kırsal kesim, işçi-emek, 12 Eylül sonrasının yansımalarında odaklaşan kimi politik sorunlar, sansürün el verdiği ölçüde gerçekçi bir şekilde işlendi. Erden Kıral, Kanal (1978) ve Bereketli Topraklar Üzerinde (1979) filmlerinde pamuk işçilerini, Berlin Film Festivali’nde dört ödül kazanan Hakkari’de Bir Mevsim’de ise farklı kültürlerin çatışmasını işledi. Ali Özgentürk, Hazal’da (1979) töreleri, At’da (1981) çocuğunu diplomalı yapmanın sıkıntıları içinde bocalayan bir babanın dramını; Korhan Yurtsever, Fırat’ın Cinleri’nde (1977) ağa-ırgat çatışmasını anlattı.

Bağımsız Sinemacılar Dönemi (1994’ten Bugüne)

Bu dönemin önde gelen yönetmenleri Zeki Demirkubuz ve Yeşim Ustaoğlu oldu. Ardından birçok genç yönetmen bu çizgide başarılı filmler üretmeye başladılar. Bağımsız sinemacılar, uluslararası saygın festivallerde aldığı ödüllerle, Türk sinemasının 85 yılda topladığı ödül sayısının yaklaşık on misline vararak büyük bir başarı elde ettiler. Öne çıkan isimler Derviş Zaim (Tabutta Röveşata -1996, Nokta-2007), Serdar Akar (Gemide-1999, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar-2000), Handan İpekçi (Babam Askerde-1994, Büyük Adam Küçük Aşk-2001), Reha Erdem (A Ay-1998, Beş Vakit-2006, Kosmos-2010), Reis Çelik (Işıklar Sönmesiz-1996, Lal Gece-2012), Ümit Ünal 9- 2001, Anlat İstanbul-2004, Yılmaz Erdoğan (Kelebeğin Rüyası-2012) Ahmet Uluçay (Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak-2004), Semih Kaplanoğlu Yumurta-2007, Süt-2008 ve Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülünü kazanan Bal-2010), (Tayfun Pirselimoğlu (Hiçbiryerde- 2002), Semir Aslanyürek (Eve Giden Yol-2006), Özcan Alper (Sonbahar) oldu.

Kıbrıs Haritaları belgesel gösterimi galası gerçekleştirildi

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin gerçekleştirdiği “Tarihimize Sahip Çıkıyoruz, Kıbrıs Haritaları” belgesel gösterimi galası YDÜ İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da yapıldı.
KKTC Vakıflar İdaresi, Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi, YDÜ Büyük Kütüphane, YDÜ İletişim Fakültesi’nin katkıları ve Nazif Bozatlı ile Prof.Dr. Heath Lowry’nin kişisel arşivinden derlenen araştırma süreci, 28 dakikalık bir belgesele dönüştürülerek tarihin izleri ölümsüzleştirildi.

Açılış konuşmasını Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu’nun gerçekleştirdiği etkinlik, YDÜ İletişim ve İnovasyon Araştırma Merkezi Başkanı Tamer Garip, araştırmanın küratörlüğünü üstlenen Nazif Bozatlı, Yrd. Doç. Dr. Umut Koldaş ve YDÜ Büyük Kütüphane Koleksiyon Koordinatörü Emre Karahasan’ın katılımıyla başladı.

YDÜ Dekan Vekili Gökçe Keçeci Şekeroğlu yaptığı açıklamada; “Araştırma projesinin raflarda bekletilen tarihe ışık tutan ve gün yüzüne çıkarılmasına vesile olan bu çalışmaların her aşamasına tanıklık etmiş biri olarak diyebilirim ki, bu toplumda tarihine sahip çıkan bireyler, insanlarımız var. YDÜ İletişim Fakültesi olarak bizler de bu araştırmalara destek olmaktan son derece mutluluk duyuyoruz. Belgeselde büyük emekleri olan Tamer Garip, Emre Karahasan, Hakan Karahasan, Gamze Anıl, İrfan Gelengül, Aptullah Sayar, Serkan Çankaya, Serdar Şengül’e teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

YDÜ İletişim Başkanı Tamer Garip ise, “proje henüz fikir aşamasındayken, Nazif Bozatlı’nın sergi küratörlüğünü üstlenmiş olması ve araştırmacı kişiliğiyle bu sürece ortak olacak olması belgesele başlamamdaki en büyük olumlu etkenlerden biri oldu diyebilirim. Açılışlar, sancılı geçse dahi bizim için doğum olarak kabul edilir. 28 dakikaya sığdırmakta zorlandığımız da bu belgeselde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sonuç olarak festivallere katılabilecek bir çalışmanın ortaya çıktığına inanıyoruz” dedi.

Etkinlikler

Son olarak araştırmanın küratörlüğünü üstlenen Nazif Bozatlı ise; “Biz bir harita sergisi yaptık. Benim bir fotoğraf arşivim var. Değerli dostum Umut Koldaş bana yaptığı bir ziyaret sırasında sahip olduğum tarihi haritalara rastlayınca, YDÜ Enstitüsü olarak başlatılan “Tarihe Sahip Çıkıyoruz” başlıklı projenin ilk ayağı olarak “Kıbrıs Haritaları Sergisi” yapmaya karar verdik. Gerek Lowry’nin arşivinden, gerekse Vakıflar İdaresi ve Milli Arşiv, YDÜ Büyük Kütüphane’nin arşivlerinden yararlandığımız çalışmalarda öyle muhteşem el yapımı haritalar bulduk ki, bir kurtarma operasyonu gerçekleştirerek yırtık, buruşuk ve kullanılamaz durumda olan haritaları onarmaya başladık. Başta Umut Koldaş, Emre Karahasan ve YDÜ İletişim Fakültesi’nden yardımcı hocalarımızın katkılarıyla bu sergi ve belgesel ortaya çıktı. Bu belgeselin birkaç ülkede gösterilmesi hakkında benim de girişimlerim oldu. Umarız ortaya çıkan sonuç, tarihin gün yüzüne çıkarılmasına vesile olmuştur” dedi.
Konuşmacıların ardından belgesel gösterimi gerçekleştirilirken; proje araştırmacıları ve yapımcılarının toplu fotoğraf vermesiyle etkinlik son buldu.

YDÜ İletişim Fakültesi Barış Özkaynak’ı ağırladı

Etkinlikler

Özkaynak: “Radyomuz ve YDÜ öğrencileri kardeşten de öte yakın”

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü ve Yakın Doğu FM işbirliğinde gerçekleşen Radyo Atölyesi Kasım Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu, Capital Radio Müzik Direktörlerinden Barış Özkaynak oldu.

Etkinlikler

Ülkemizde yayın yapan başarılı radyo kuruluşlarından biri olan ve özellikle genç dinleyiciler arasında çok etkin bir yere sahip Capital Radio’nun güncel işleyişi, müzik seçimleri ve yayın akışları hakkında öğrencilerle tecrübelerini paylaşan Barış Özkaynak, radyonun uluslararası müzik piyasalarındaki konumu hakkında da öğrencilere bilgi verdi.

Uluslararası Yayın

Radyonun, özellikle akşam saatlerinde yayına alınan DJ performanslarının sadece ülkemizde değil, yurtdışında da binlerce dinleyiciye ulaştığını anlatan Özkaynak, dünyanın en iyi DJ’lerinin Kıbrıs Yayın Hakları’nın da Capital Radio 93.8’de olduğunu vurguladı.

Dj’lik Hayatı

Profesyonel radyoculuk mesleği yanında, ülkemizin tanınmış DJ’lerinden olan Barış Özkaynak, bu alanda kullandığı isminin Barriso olduğunu, canlı performans sergilediği yerlerde gençlerin coşku ile kendisine eşlik etmelerinin büyük bir keyif ve mutluluk olduğunu ifade etti.

YDÜ Öğrencileri İle Ortak Projeler

Barış Özkaynak, YDÜ Radyo Televizyon, Sinema Bölümü ve YDÜ FM ile çok güzel işbirlikleri yapılabileceğini belirterek, tüm Yakın Doğu Üniversitesi öğrencilerine radyo stüdyolarının açık olduğunu söyleyerek, ‘Radyomuz ve diğer medya kuruluşlarımız, Yakın Doğu Üniversitesi ile kardeşten de yakın, birlikte çok güzel projeler yapacağımıza eminim’ diye konuştu.

Öte yandan Radyo Atölyesi’nin Aralık ayında da devam edeceğini belirten Radyo Televizyon Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap, bir önceki buluşmada deneyimli sunucu Uygar Yeşilada’nın öğrencilerle bir araya geldiğini ifade etti. Kasap, Aralık ayında da ülkenin önde gelen radyocularını öğrencilerle buluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine Jüri Özel Ödülü

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü ile Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencilerinden oluşan bir ekip, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen KKTCELL’in çatısı altında “Sanat Engel Tanımaz” yarışması gala gecesinde “Yeter ki İste” isimli kısa filmleriyle “Kısa film Kategorisi”nde “Jüri Özel Ödülü” nü almaya hak kazandı.

Yarışmada; tanınmış Kıbrıslı Türk Yönetmen Derviş Zaim’in yanısıra fotoğraf sanatçısı Hasan Hüseyin, Buket Özatay, İsmail Gökçe, Veysi Soyer, Aşık Mene’den oluşan seçici kurulun değerlendirdiği Kısa Film Jüri Özel Ödülü, YDÜ İletişim Fakültesi Görsel İletişim Ve Tasarımı Bölümü Öğrencisi Ömer Bulduk Cumhur’a takdim edildi.

YDÜ İletişim Fakültesi öğrencilerinin gerçekleştirdiği “Yeter ki İste” isimli Filmde, engelli bir çocuğun basketbol tutkusu işlenirken, karşısına çıkan tüm zorluklara rağmen bu tutkusundan vazgeçmemesi vurgulanıyor. Filmin senaryosunu Öğr. Gör. Halil Davulcu yönetimindeki kısa film derslerinde oluşturduklarını belirten ekip üyeleri, Keriman Hacımevlüt, Ömer Cumhur Bulduk, Alper Konak, Tarık Ferik ve Adalet Guliyev; bu özel ödülü almaya hak kazanmalarının mutluluğunu yaşadıklarını ifade ettiler.

Birbirinden önemli konukların da aralarında bulunduğu yoğun bir katılımın gözlendiği ödül gecesinde, engellilere yönelik farkındalığın arttırılması amaçlanırken, “aşılmayacak engel yoktur, sanat engel tanımaz” vurgulaması yapıldı.

Kaliteli yaşam için böbreklerimizi sevelim!

Etkinlikler

Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği, Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden bir öğrencinin hazırladığı “Kaliteli Yaşam İçin Böbreklerimizi Sevelim” konulu sosyal sorumluluk projesine destek verdi.

Organizasyon, Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla ilişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Görevlisi Ufuk Altunç danışmanlığında son sınıf öğrencisi olan Mahmut Abbas’ın bölüm projesi kapsamında düzenlendi.

Dernek Başkanı Dr. Zerrin Akalın ile Diyetisyen Tünay Tuğcan, konu ile ilgili düzenlenen seminere konuşmacı olarak katıldı.

konuyla ilgili açıklamasında, “sağlıklı beslenme ve koruyucu hekimlik” konusunda bilgilendirmenin ilk okullardan başlaması gerektiğine vurgu yaparak, sağlıkta önemli olan ve üzerinde durulan esas konunun; koruyucu hekimlik olduğuna işaret etti.

Devletin halkı bilinçlendirerek ve gerekli tedbirleri alarak hastalığı belli derecede önleyebileceğini ifade eden Akalın, bunun zaten devletin görevi olduğunu, konunun mali boyutuna bakıldığı zaman da hasta olmamak için harcanacak paranın, hasta olduktan sonra harcanacak paradan çok daha az olduğuna vurgu yaptı.

Akalın, bunun için sağlıklı beslenme ve temiz çevre bilincini yerleştirecek programların ders müfredatına konması gerektiğine inanç belirterek, çocuklara küçük yaştan bu bilincin verilmesi ve yaşam biçimi oluşturmanın hedef olması gerektiğini belirtti

YDÜ İletişim Fakültesi’ne iki yeni akreditasyon!

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi bilimsel çalışmalara yeni alanlar oluşturacak iki yeni üyelikle birlikte uluslararası arenada varlığını güçlendirdi.

Avrupa’daki birçok önemli ve saygın üniversitenin üyesi olduğu Avrupa İletişim Araştırmaları ve Eğitimi Derneği (European Communication Research and Education Association – ECREA) ile Avrupa Halkla İlişkiler Eğitimi ve Araştırmaları Derneği’ne (European Public Relations Education and Research Association – EUPRERA) üye olarak kabul edildi.

Etkinlikler

İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “YDÜ İletişim Fakültesi olarak her geçen gün çalışmalarımızı farklı ülkelerdeki üniversitelerle işbirliği içerisinde sürdürebilmenin önemli adımlarından biri olarak, bu alanda en prestijli derneklere üyeliklerimiz, akademik çalışmalarımıza hız kazandıracaktır. Bilimsel araştırmaların nitelik ve niceliğinin artırılmasının yanı sıra, diğer üniversitelerle ortak çalışmalar gerçekleştirme olanağı da bulacağız. ECREA ve EUPRERA’nın ardından 2015-2014 eğitim yılı içerisinde gerçekleşmesi planlanan Görsel İletişim Tasarımı ve Sinema alanındaki iki başvurumuzun da değerlendirme sürecinin olumlu sonuçlarının en kısa zamanda duyurulacağını belirtmek isterim. ‘Kıbrıs’ta ilklerin Üniversitesi’ olan YDÜ, bu konuda da ilklere imza atacaktır” dedi.

2014-2015 Güz Dönemi’ne KKTC’de bir ilke imza atıp, Film Yapım Teknikleri Bölümü’nü açarak başlayan Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi, uluslararası akreditasyon, üyelikler ve etkinliklerle ilgili planlanan gelişmelerle birlikte, bilimsel ve uygulama çalışmalarıyla ön plana çıkacak.

Radyo Atölyesi Aralık Buluşmaları’nın konuğu, BRT Program Sunucu Serdar Eren oldu

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü ve Yakın Doğu FM işbirliğinde gerçekleşen Radyo Atölyesi Aralık Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu, BRT Program Sunucu Serdar Eren’di.

Kıbrıs’ın ve Türkiye’nin tanınmış radyocusu ve dj’lerinden olan Serdar Eren, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda (BRT), radyo ve tv programcılığı, kurumsal seslendirme ve prodüksiyon gibi alanlarda çalışmalarına devam ettiğini belirterek, öğrencilere alanıyla ilgili bilgiler verdi.

Etkinlikler

Radyo Atölyesine katılan öğrencilerin sorularını yanıtlayan Serdar Eren, daha sonra öğrencilerle uygulama çalışması da gerçekleştirdi. Program yapımı, aşamaları, radyo yayıncılığı, müzik seçimi gibi konularda öğrencilere bilgiler aktaran Serdar Eren, YDÜ FM Radyo Atölyesi’nde öğrencilerle çok verimli bir çalışma gerçekleştirdiklerini ifade ederek, öğrencilerin yakın ilgisinden dolayı memnun olduğunu belirtti.

YDÜ FM Radyo Atölyesi, Kasım ayında olduğu gibi Aralık ayında da ülkenin önde gelen iletişimcilerini ağırlamaya devam edecek.

2015’e damgasını vuracak belgesel çekimlerine başlandı

Etkinlikler

“Son Nefesin Ardından” isimli belgesel için motor dediler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi 2015 yılına damgasını vuracak “Son Nefesin Ardından” isimli belgesel için çalışmalarına başladı. “Son Nefesin Ardından” adlı belgeselin ana teması, ölü yıkamayı, kefenlemeyi ve defini anlatıyor.

Belgeselin yönetmenliğini Ferda Aşıroğlu ve Alper Gökçayır üstlenirken, yardımcı yönetmenliğini Betül Şimşek, Görüntü yönetmenliğini Aptullah Sayar, sanat yönetmenliğini Bilal Kavalçalan, kurgu yönetmenliğini Muhammed Osman Gür ve metin yazarlığını Serkan Erkök üstleniyor.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde çekilen belgeselin sponsorluğunu ise Gelengül Prodüksyon şirketi sahiplenirken, YDÜ İlahiyat Fakültesi’nin desteği ile çekimler gerçekleştiriliyor.

Ocak 2015’te Tamamlanması Hedefleniyor…

Etkinlikler

Belgeselin Yönetmenlerinden Ferda Aşıroğlu, zor bir belgesel projesi ile ekip olarak çalıştıklarını ifade ederek, YDÜ İlahiyat Fakültesi’nden büyük ölçüde destek gördüklerini belirtti.

Aşıroğlu, belgesel çekimlerindeki ulaşım ve catering gibi tüm ihtiyaçların YDÜ tarafından karşılandığını vurgulayarak başta Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel olmak üzere, YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş ve YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen’e de teşekkürlerini sundu.

Belgeselin bir diğer yönetmeni Alper Gökçayır ise, ilk kez böyle bir konunun belgeselleştirildiğini belirterek, konuya en başından beri desteğini esirgemeyen YDÜ yönetimine teşekkür etti.

Özverili ve hayatın gerçekleriyle yüzleştiğimiz bir ortamda gerçekleşen belgeseldeki ekip arkadaşlarını kutlayan Gökçayır, Ocak 2015’te belgeseli izleyici ile buluşturmak için büyük bir heyecan içerisinde olduklarını dile getirdi.

Gökçayır, çekim yapılan mekanların morg gibi zor alanlar olduğunu ama sonuç olarak herkesin yüzleşmesi gereken konular olduğunu söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Padişah-ı Hal-i Osman oyunu sahnelendi

Etkinlikler

“Anlamak ve Anlatmak için İletişim, İletişim için Tiyatro” sloganıyla, tiyatronun anlamak için de anlatmak için de iyi bir iletişim aracı olduğunu aktarmayı amaçlayan geceye Çatalköy Belediye Tiyatrosu, Padişah-ı Hal-i Osman adlı absürd komedi oyunuyla katıldı.

YDÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Görevlisi Ufuk Altunç, geceyi ‘İletişim’ kavramının hayatımızdaki önemini vurgulamak için düzenlediklerini, iletişim aracı olarak da tiyatronun kullanıldığını söyledi.

Etkinlikler

Çok sayıda izleyicinin yer aldığı gecede, oyunu izleyenler arasında Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mehmet Harmancı ile Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulisioğlu da vardı.
Üstün Dökmen tarafından kaleme alınan, Derman Atik tarafından uyarlanıp yönetilen oyunda, geçmişin gelecekle buluşmasına seyirci olundu. Hem geçmişe hem de günümüze ironik absürd eleştiriler getiren oyun izleyicileri kahkahaya boğdu. Dansları, kostümleri ve ağdalı konuşmaları ile izleyicileri büyüleyen Padişah-ı Hali Osman, izleyicilerine eleştirel bir yaklaşımla farklı bakış açıları da sundu.

YDÜ 8. Motivasyon Gecesi ayakta alkışlandı

Etkinlikler

Etkinlikte Türkiye’nin sevilen grubu Badem ve Yetenek Sizsiniz finalistleri sahne aldı.

YDÜ 8. Motivasyon Gecesi YDÜ AKKM’yi dolduran öğrencilerin coşkusuyla gerçekleşti.
YDÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü tarafından geleneksel hale getirilen ve bu yıl 8.sinin düzenlendiği Motivasyon Gecesi’nde popüler gruplar sahne aldı. Alkışların durmak bilmediği gecede, Badem Grubu en sevilen şarkıları ile sahnede övgüleri toplayan bir performans sergiledi.

Etkinlikler

Yetenek Sizsiniz Yarışma Programı’nın Türkiye Finalistleri; İllüzyonist Enver Ertaş iki şovuyla izleyicileri hayrete düşürürken, Grup Workout Türkiye break dans ve akrobasi, gösterileriyle Yakın Doğulu öğrencileri kendine hayran bırakıp, şaşırttı. Güzelyurt Sanat Derneği halk dansları ile sahne alırken, Sevgi Çiçeği Kültür Sanat Derneği modern dans gösterileriyle geceye renk kattı. Gecenin sürprizi ise led ışık gösterisi yapan Fire Storm Ekibi oldu.

YDÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Görevlisi Ufuk Altunç’un öğrencileri ile birlikte 8.sini düzenlediği YDÜ Geleneksel Motivasyon Gecesi, YDÜ ailesine yeni katılan öğrencilere hoş geldiniz derken, yurtlarda kalan öğrencilerin hoş vakit geçirmelerini ve tüm YDÜ öğrencilerinin sosyal bir etkinlikte eğlenmelerini sağladı.

YDÜ İletişim Fakültesi 2014’ün son etkinliğinde Zaur Mükerrem’i ağırladı

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin Uluslarası 3. Medya Çalıştayı kapsamında düzenlediği ve 2014’ün son etkinliği olan “Zaur Mukerrem Belgesel Film Gösterimi ve Söyleşisi” 29 Aralık Pazartesi günü saat 18.00 de YDÜ Büyük Kütüphane Salon 4’ de gerçekleştirildi.

Etkinlikler

TC Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi olan Akademisyen ve Yönetmen Prof. Dr. Zaur Mükerrem’e, kısa film gösterimi ve yapılan söyleşinin ardından YDÜ Rektör Prof. Dr. Fahreddin M. Sadıkoğlu, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel adına plaket takdim etti. Mükerrem’in Uzun Metraj Belgesel Film’inin de gösterime sunulduğu etkinlikte, öğrencilerin yoğun katılımıyla birlikte söyleşi gerçekleştirilirken, öğrenciler Mükerrem’in bilgi ve tecrübelerinden yararlanma fırsatı buldular. KKTC genelinde öğrenim gören Azeri öğrencilerin özellikle katılım gösterdiği gözlenen etkinlik, Zaur Mükerrem filmleriyle hafızalara kazındı.

Etkinlikler

Gerçekleştirilen çalıştaya, YDÜ İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu, İletişim Başkanı Tamer Garip ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Ünlen Demiralp katıldı.

YDÜ Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencileri görsel şölen sunmaya devam ediyor

Etkinlikler

YDÜ İletişim Fakültesi, Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü 2014-2015 Güz Dönemi Öğrenci Projeleri Sergisi, halen izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor.

YDÜ Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü’nün (GİT ) geleneksel hale gelmiş her dönem sonu açılan proje sergileriyle öğrenci çalışmaları gözler önüne taşınıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İletişim Fakültesi, Sergi Alanı’nda yer alan ve 20 Şubat 2015’e kadar açık olacak sergide, öğrencilerin bir dönem boyunca ders sorumluları ile birlikte yürüttükleri Bilgisayar Tasarımına Giriş, İllüstrasyon, Grafik Tasarım, Bölüm Projesi, Tipografi, Temel Fotoğrafçılık, Reklam Fotoğrafçılığı ve Stüdyo Fotoğrafçılığı derslerinin projelerine yer veriliyor.

Sergide; Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu sorumluluğundaki Tipografi ve Bölüm Projesi derslerinde, öğrencilerin mezuniyet projeleri, serbest tipografik afiş tasarımları ve kavramsal yüzey çalışmaları yer alırken, Öğr. Gör. Gamze Anıl’ın yürüttüğü Bilgisayar Tasarımına Giriş, İllüstrasyon, Grafik Tasarım ve Yayın Tasarımı derslerinde de; farklı dokularla yüzey değerlendirme, fotoğraflarla karakter oluşturma, kurumsal kimlik, dergi ve gazete tasarımları yer alıyor.

Etkinlikler

Bu çalışmalara ek olarak sergide; Öğr. Gör. Gazi Yüksel’in vermekte olduğu Temel Fotoğrafçılık, Reklam Fotoğrafçılığı ve Stüdyo Fotoğrafçılığı derslerinde uygulanan portre çekimi ve ürün tanıtım projeleri de sanat severlerle buluşuyor.

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencileri gerçekleştirdikleri bu serginin ardından, şimdiden yeni projeler üretme hazırlıklarına başladıklarını belirterek yeni çalışmalarda izleyicileriyle buluşacaklarını açıkladılar.

Görsel İletişim ve Tasarım alanına ilgi duyan herkese açık olan GİT 2014-2015 Güz Dönemi Öğrenci Projeleri Sergisi, 20 Şubat 2015 Cuma gününe kadar hafta içi her gün 08:00-17:00 saatleri arasında izlenebilir.

YDÜ öğrencilerinden Dağyolu İlkokulu Kütüphanesi’ne kitap bağışı

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi iletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencilerinin, ilkokul öğrencilerine kitap okuma sevgisi kazandırmak amacıyla başlattığı ” Her Kitap Bir Çocuğu, Bir Çocuk Dünyayı Kurtarır ” projesi bu yıl Ağırdağ Dağyolu İlkokulu için hayata geçirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan YDÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Görevlisi Ufuk Altunç, ilkokulların kütüphanelerini zenginleştirerek öğrencilere kitap okuma sevgisini ve alışkanlığını kazandırmak için yürütülen sosyal sorumluluk projelerinin üçüncüsü gerçekleşti. Arabahmet İlkokulu’nda başlatılan kitap bağışları, geçen yıl Atatürk İlkokulu öğrencileri için, bu yıl ise Ağırdağ Dağyolu İlkokulu öğrencileri için hayata geçirilerek, İlkokul öğrencileri güncel kitaplarla yenilenmiş kütüphanelere kavuştu dedi.

Etkinlikler

Altunç, kitapların ilkokul kütüphanelerine kazandırılarak eksiklerin tamamlanmaya çalışıldığını, ihtiyaçlı diğer okullar için bu tip çalışmaların devamının geleceğini kaydetti.
Ağırdağ Dağyolu İlkokulu Müdürü İlksen Kutlar ise, yapılan sosyal sorumluluk projesi için memnuniyetini belirterek, kitaplarla buluşan öğrencilerin mutlu olduklarını ve yeni sosyal sorumluluk projelerinde birlikte olmak istediğini ifade etti.

YDÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen sosyal sorumluluk projesinde, Ağırdağ Dağyolu İlkokulu’na 1 Adet Kitaplık ile birlikte 200’e yakın kitap bağışı ve gereken kırtasiye malzemeleri yardımı yapıldı.

YDÜ Üniversite Gazetesi 100. sayısını okurlarıyla buluşturdu

Etkinlikler

Uluslararası platformlarda kendisini kanıtlamış, 25. yılını geride bırakmış ve 25 binin üzerinde öğrencisiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük özel üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi’nin resmi gazetesi YDÜ Üniversite Gazetesi, 30 Ocak 2015 tarihinde 100. sayısını okurlarıyla buluşturdu.

YDÜ Üniversite Gazetesi, Yakın Doğu Üniversitesi’nin bilim, sanat, spor ve kültür içerikli haberleriyle iki haftada bir okurlarıyla buluşmaya devam ediyor. Gazetede YDÜ İletişim Fakültesi öğrencilerinin ve Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi’nin değerli emekleri ile hazırlanan üniversite haberlerine yer veriliyor. Gazetede ayrıca Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin doktorları tarafından kaleme alınan yaşam-sağlık haberleri, kampüste gerçekleşen kültür-sanat etkinlikleri ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin her biri birbirinden başarılı olan spor kulüplerine ilişkin en son haberlerine de yer verilmektedir.
Gerek çevre bilinci, gerekse gazeteciliğin yeniliğe ayak uydurma çabaları günümüz gazetelerinin yayınlanma biçimini etkilemiştir. Bugün dünyada ve Türkiye’de birçok gazete kağıda veda ederken, yayıncılık hayatlarına internet alanında devam etmektedir. YDÜ Üniversite Gazetesi de okurlarına gazete.neu.edu.tr internet adresi üzerinden ulaşmaktadır. Gazetenin internet üzerinden yayınlanmasında ise Yakın Doğu Üniversitesi WebTeam’in değerli çalışanlarının emekleri söz konusudur.

Gazeteciliğin yeniliğe ayak uydurma çabaları yayınlanma biçimiyle birlikte geleneksel gazeteciliğin 5N 1K formülünü de etkilemiştir. Yazılı dille birlikte görsel dilin anlamı ve etkileri de bu yeniliğin arasında kendisine yer bulmuştur. Bu nedenle 5N 1K’ya 1T (tasarım) de eklenmiştir. YDÜ Üniversite Gazetesi de bu bilinçle sadece içeriği ile değil, görsel diliyle de farkındalık yaratma çabası içerisindedir.

100. sayısını geride bırakan YDÜ Üniversite Gazetesi, üniversitemizin ulusal ve uluslararası anlamda bilime, sanata, kültüre ve spora olan katkılarını paylaşmaya devam edecektir.

YDÜ öğrencilerinden sokak hayvanlarına mama toplama kutusu

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri sokak hayvanları için konserve mama, paketli yiyecek toplama kutusu hazırladı.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ve heyetinin de katıldığı etkinliğe, YDÜ İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ufuk Altunç, Sessiz Kullar Derneği Başkanı Janna Kıral ve proje sahibi YDÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri katıldı. Etkinlikte, sahipsiz ve aç hayvanlar için halkın daha çok ilgi göstermesi çağrısı yapıldı.

Mama Kutusu’nun Anahtarı Altunç Tarafından Krala Teslim Edildi

Lefkoşa Türk Belediyesi, Sessiz Kullar Derneği’nin desteklediği etkinlikte, Ufuk Altunç mama kutusunun anahtarını Dernek başkanı Janna Kral’a teslim etti. Sokak hayvanları için mama kutusuna atılacak konserve ya da paketli mamalar Dernek vasıtasıyla aç sokak hayvanlarına dağıtılacak.

Çağlayan Parkı’na kurulan mama kumbarası ile sokak hayvanlarının yiyecek sorununa katkı sağlamak amaçlanıyor.

YDÜ İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ufuk Altunç, amaçlarının, mamaların konserve olarak kutuya atılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Altunç, sokak hayvanlarının en büyük sorunlarından birinin yiyecek bulmak olduğuna işaret ederek, imkan sahibi herkesi katkı koymaya çağırdı.

Harmancı; Bu İşin Kesin ve Net Çözümü Sokak Hayvanlarına Çağdaş Bir Barınak Yapılması

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı yaptığı konuşmada, sokak hayvanları için en büyük sorunlarından birinin yiyecek bulmak olduğunu doğrulayarak, bu işin kesin ve net çözümü için sokak hayvanlarına çağdaş bir barınak yapılması ve sürdürülebilirliğini sağlamak olduğunu söyledi. Harmancı, halkı sokak hayvanları için duyarlı olmaya çağırdı.

İletişim Fakültesi 2014-2015 Güz Dönemi mezunları diplomalarını aldı

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezuniyet Töreni turuncu salonda gerçekleştirildi. Törene Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu, İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu, akademisyenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Etkinlikler

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü birincisi Tahir Tehdit tüm mezunlar adına bir konuşma gerçekleştirdi.

Daha sonra İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu konuşmasında, “büyük bir sabır ve özveri isteyen bu mesleğin belki de en keyifli anlarından birini yaşıyorsunuz. 4 yıl boyunca; bilgi birikiminizi, duruşunuzu ve değerlerinizi aktardığınız öğrencileriniz mezuniyete hak kazanmış ve karşınızda duruyorlar… kuşkusuz onlarla gurur duyuyorsunuz” dedi.

Fakültemizin en önemli misyonlarından biri olan, Toplumsal konulara duyarlı, araştıran, sorgulayan ve iletişim süreçlerini bilen bireyler yetiştirmeyi başardığımızı düşünüyorum diyen Şekeroğlu; Elbette bu başarıda, Kurucu Rektör’ümüz Sayın Dr. Suat Günsel’in üstün öngörü yeteneği ve Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr. İrfan Günsel’in önderliğinde üniversitemizin üst düzey idari kadrosunun da sonsuz desteği unutulmamalıdır.

Yayınladığımız gazetenin, çektiğimiz filmlerin, yaptığımız araştırmaların, gerçekleştirdiğimiz projelerin, açtığımız sergilerin, düzenlediğimiz etkinliklerin başarısında, güç ve güven hissettirerek yer alan üniversite yönetiminin rolü oldukça büyüktür. Fakültemizin geleneksel hale gelen ve bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Uluslararası Medya Çalıştayı ile Mayıs ayında dokuzuncusunu gerçekleştireceğimiz Uluslararası Fotoğraf Günleri bu desteğe önemli örneklerdendir

Etkinlikler

Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu; “1997 yılında kurulan İletişim Fakültesi, her yıl bilimde ve teknolojide, bir önceki yılın önüne geçmeyi ilke edinmiştir. İçinde bulunduğumuz eğitim dönemi de fakültemiz için oldukça verimli geçmiştir. İletişim Fakültesi’nde bu yıl çift dilde eğitim veren beş lisans bölümüne, dört önlisans, dört yüksek lisans ve bir doktora programına ulaşmanın gururu içerisindeyiz.

Akademik araştırmaların ortamını ve paylaşımını sağlaması amacıyla Center of Excellence’e bağlı olarak kurulan İletişim Araştırmaları Merkezi de öğretim elemanları ve öğrencilerimizin önemli çalışmalarına zemin oluşturmuştur. Ayrıca fakültemiz, dünyadaki birçok önemli ve saygın üniversitenin üyesi olduğu ECREA-Avrupa İletişim Araştırmaları ve Eğitimi Derneği ile EUPRERA-Avrupa Halkla İlişkiler Eğitimi ve Araştırmaları Derneği’ne ve ICA Uluslararası İletişim Derneği ‘ne üye olarak kabul edilmiştir. Önümüzdeki dönem, film-sinema ve tasarım alanında akreditasyon görüşmelerine hazırlık yaptığımız iki saygın derneğe de başvuru yapıldığının müjdesini vermek istiyorum. Fakültemizin böylesine yoğun akademik çalışmalarına koydukları katkıdan dolayı sizlerin huzurunda fakülte öğretim elemanlarına da teşekkürlerimi sunuyorum.

Şekeroğlu velilere de seslenerek; Çok farklı duygularla bugün buradasınız. Sevgiyle, ilgiyle, özenle yetiştirdiğiniz evlatlarınızı yaşam mücadelesine uğurlarken heyecan hissediyorsunuz. Yakın Doğu Üniversitesi; akademik ve idari kadrosuyla bize emanet ettiğiniz bu gençleri iyi yetiştirdi, bundan şüpheniz olmasın. Gelecekteki başarılarından emin olun ve onlara güvenin, gurur duyun. Saygılı, ölçülü, medeni gençler olarak çağdaş dünyaya uyum sağlamaya ve onu geliştirmeye hazırlar” dedi.

Daha sonra mezun öğrencilere hitap eden Şekeroğlu; “Hocalarınızın, ailelerinizin maddi-manevi katkılarını inkâr etmemekle beraber kendi gayret ve özverinizle üniversitemizden mezun olduğunuz için sizi gönülden kutluyorum. Bugüne kolay ulaşmadığınızı biliyorum. Gelecekle ilgili planlarınız, hayalleriniz ve hedefleriniz için çok çalıştınız” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu’da konuşmasında, “sevgili öğrenciler sizlerin bu yerlere gelmenizde çok büyük çabaları gösterenler oldu. Bunlar sizin anne ve babalarınız onlar her türlü fedakarlığı size yaptılar ve sizi bugünlere getirdiler. Hocalarınız ise sizleri 4 sene önce fakülteye kabul ettiler, eğittiler güç verdiler, sizin dünya bakışınızı oluşturdular ve bugünlere getirdiler.

Sevgili öğrenciler hayatınızın bir sayfasını bugün kapatıyorsunuz ve bugüne kadar bu dört yılda aldığınız bilgi ve başarıyla yeni bir enerjiyle yeni bir sayfaya başlıyorsunuz. Bu yolda size başarılar dilerim. Ailelerinizin, hocalarınızın bizlerin en büyük arzusu sizin gelecek başarılarınızdır, gelecek hayatınızda yolunuz ve bahtınız açık olsun” dedi.
Ardından diplomaların verilmesiyle tören son buldu.

YDÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden farklı gelişen çocuklar için etkinlik

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri farklı gelişen çocuklara destek olmak için sosyal sorumluluk projesi düzenledi.

“Onlar hep gülsün” sloganıyla düzenlenen etkinlikte, Özev çocukları hayallerine ilişkin resimler çizdi. YDÜ İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Ufuk Altunç, sanat terapisti Bahar Çıralı ve Özev öğretmenleriyle YDÜ öğrencilerinin yer aldığı proje, hayata farklı gelişen çocukların penceresinden bakmak, bakarken anlamaya çalışmak amacıyla, toplumda duyarlılığı artırmak için düzenlendi.

Etkinlikler

Altunç, farklı gelişen çocukların, toplumda kabul gören, yararlı, üretken bireyler olduklarını halka anlatabilmek ve onlara destek olmak için düzenlenen etkinlikte çizilen resimleri kartpostallara dönüştürdüklerini söyledi.

YDÜ’den hatıra koruluğu

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü ‘Yeniden Yeşile’ etkinlikleri kapsamında öğrencileriyle bine yakın fidanı toprak ile buluşturdu.
Daha yeşil bir Ada için bugüne kadar binlerce fidanı toprakla buluşturan Yakın Doğu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencilerinin düzenledikleri ‘Sen de geleceğin için bir adım at, gelecek için bir fidan dik’ etkinliği düzenledi. Etkinlikte, Aslanköy-Paşaköy yolu üzerinde yeşil alan olarak tayin edilen bölgeye çam, uzun boylu akasya, selvi ve gariptos ağaçlarının fidanları dikildi.

Fidanlığa YDÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Hatıra Koruluğu adı verildi. Etkinliğe Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü, Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ufuk Altunç, YDÜ öğrencileri ve bölge gençleri katıldı.

Altunç, fidan dikmenin öneminden bahsederek, bir ülkedeki ağaç sayısının o ülkenin medeniyet seviyesiyle eşdeğer olduğunu belirtti. Altunç, Paşaköylü gençlerden fidanların bakımı ve korunması için söz aldı.

Work Right sergisi YDÜ İletişim Fakültesi’nde izleyiciye sunuldu

Etkinlikler

Avrupa Konseyi’nin kar amacı gütmeyen bağımsız Paris Merkezli Tasarım birlikteliği olan “Poster For Tomorrow isimli organizasyonuyla işbirliği halinde olan YDÜ İletişim Fakültesi, 133 ülkenin katıldığı “Work Right-Emek Hakkı” afiş sergisi açıldı.

8 Nisan itibariyle, katılımcı ülkelerin yetkin tasarımcılarından oluşturulan jürinin 2014 yılı “Herkes için Adil ve Eşit İstihdam Hakkı” temalı poster yarışmasında jüri olarak görev yapan İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç.Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu yaptığı açıklamada; Avrupa Konseyi’nin kar amacı gütmeyen bağımsız Paris Merkezli Tasarım birlikteliği olan “Poster For Tomorrow”, gençleri sanat ve tasarım çalışmaları ile cesaretlendiren ve bu amaçla özellikle afiş tasarımı ile ifade özgürlüğüne dikkat çekmek ve insan haklarının geliştirilmesi için farkındalık oluşturmayı amaçlayan bağımsız yaratıcı bir organizasyondur. 5 kıtadan 133 ülkenin katılımcı olduğu ve 15,000 poster koleksiyonu bulunan organizasyon 400 sergi ve 6 uluslararası yayına sahip. Farklı kültürlerin ortak sorunları üzerine farkındalık yaratmak ve çözüm önerileri sunmak amacıyla sanatçıların özgün ifade biçimlerini tüm dünyaya yayma misyonu olan organizasyon, 2009’dan bu yana yalnızca sosyal temalar üzerine yarışmalar düzenlemektedir.

Etkinlikler

Yarışma içeriğini dünya çapında tüm insanları etkileyen sosyal konular arasından seçen Poster For Tomorrow’un bu yılki yarışma konusu “Work Right-Emek Hakkı! Herkes için Adil ve Eşit İstihdam Hakkı” olarak belirlenmişti.

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği sergide İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç.Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu sergilenen 100 afişi öğrenciler ve öğretim elemanları eşliğinde değerlendirdi.

8 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında YDÜ İletişim Fakültesi Fuaye alanında izlenebilecek olan ve bir ay süreyle ilgililerini ağırlayacak sergiye tüm öğrenciler ve ilgi duyanlar davetlidir.

YDÜ Radyo Televizyon Sinema Bölümü ödüle doymuyor

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü öğrencilerinden Gökalp Yamen, “İşgal Altındaki Karabağ” temalı Uluslararası Hazar Kısa Film Yarışması’na katılarak “Kristal Hazar 3.’lük Ödülü” almaya hak kazandı.

Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap eşliğinde çalışan Yamen, 16 Şubat’ta gerçekleştirilen ve 60’dan fazla filmin yarıştığı yarışmadan ödülle dönmenin sevincini yaşıyor.

Etkinlikler

İstanbul Ortaköy Feriye Sineması’nda düzenlenen yarışmayı, Hazar ülkelerini mercek altına alan Türkiye’nin ilk ve tek dergisi Hazar World düzenledi.

6. Uluslararası Lions Kısa Film Festivali’nden YDÜ’ye “En İyi Yönetmen” ödülü

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü öğrencilerinden Gökalp Yamen, geçen ay “İşgal Altındaki Karabağ” temalı Uluslararası Hazar Kısa Film Yarışması’na katılarak Kristal Hazar 3.’lük Ödülü’nü almasının hemen ardından bu kez de 6.Uluslar arası Lions Kısa Film Festivali’nden “En İyi Yönetmen” Ödülü ile döndü.

Genç sanatçıları ve hızla gelişmekte olan sinema alanındaki yeni atılımları desteklemek amacıyla düzenlenen Lions Uluslararası Kısa Film Yarışması bu yıl 6. kez düzenlendi. Yarışmada dereceye girenler, kariyerlerine önemli bir başlangıç yapmalarını sağlayacak ödüllerin sahibi oldular.

Caddebostan Kültür Merkezinde gerçekleştirilen gala gecesinde 5 kategoride değerlendirilen onlarca film arasından 8 Film finale kalmaya hak kazandı. Filmlerin gösterimlerinin yapıldığı gecede, nostaljik film müziklerini seslendiren Grup Art İstanbul konser verdi.

Etkinlikler

Gerçekleştirilen coşkulu gala gecesine, Jüri Başkanlığını ünlü oyuncu ve seslendirme sanatçısı Zafer Ergin, Yönetmen Ali Advan, Prof.Dr. Nilüfer Pembecioğlu, oyuncular Turgay Kantürk, Özge Özberk ve Cansel Elçin’in de aralarında bulunduğu değerli isimler ve jüri üyeleri katılırken; sinema ve dizi oyuncuları Menderes Samancılar ve Levent Özdilek ile hazırladığı belgesellerle adından söz ettiren Gazeteci Nebil Özgentürk’e de özel ödüller verildi.

YDÜ Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi olan Gökalp Yamen, Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap danışmanlığında yürüttüğü çalışmalarının “En İyi Yönetmen” Ödülü ile taçlandırılmasının gururunu yaşıyor. Yamen’in daha önceki filmlerinden kazandığı iki 3.’lük ödülü daha bulunuyor.

YDÜ İletişim Fakültesi İzmir’de temsil edildi

Etkinlikler

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen CMC 2015 – 20th International Conference on Corporate and Marketing Communicaton Prof. Dr. Philip Kitchen önderliğinde gerçekleştirildi.
Prof. Dr. Lars Thoger Christensen ve Prof. Dr. Peter Neijens’in onur konuğu olarak konuşma yaptığı konferansta farklı ülkelerden katılan pek çok katılımcının yanında Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğr. Üy. Dr. Nuran Öze ve Öğretim Görevlisi Dilan Çiftçi bildiri sunumu yaptı.

Açılış konuşmasını İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ebru Uzunoğlu’nun gerçekleştirdiği uluslararası kongre, çeşitli katılımcıların sunumlarıyla yoğun bir şekilde gerçekleştirildi.

Toplam 13 oturumun gerçekleştirildiği ve 3 gün süren kongrede, ilk gün 2. oturumda söz alan YDÜ İletişim Fakültesi Öğrt.Üy.Dr. Nuran Öze “Kültür, Tüketim Kültürü ve Halkla ilişkiler: Kuzey Kıbrıs” sunumunu dinleyicilerle paylaştı. 2. Gün 1. Oturumda konuşan Öğretim Görevlisi Dilan Çiftçi ise “Siyasal Pazarlama ve Demokrasi Analizinde Kuzey Kıbrıs 2013 Seçimi” sunumuyla dikkat çekti. Çiftçi’nin İngilizce gerçekleştirilen sunumu İletişim Bilimleri alanında otorite sayılan uluslararası akademisyenler tarafından ayrıca beğeni toplamasıyla konferans başarılı bir şekilde sona erdi.

Türk Sineması’nın 100. Yıl Belgeseli İstanbul’da gösterildi

Etkinlikler

YDÜ Radyo TV ve Sinema Bölümü’nün ‘’Türk Sineması’nın 100. Yıl Belgeseli’’ İstanbul’da Gösterimi Yapıldı

Üsküdar Çamlıca Kız Anadolu Lisesi’nde “Türk Sineması’nın 100. Yıl” Belgeseli Gösterimi
Üsküdar Çamlıca Kız Anadolu Lisesi Türk Sineması 100. Yıl kutlamaları kapsamında Yakın Doğu Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nün “Türk Sineması’nın 100. Yılı” belgeselinin gösterimini gerçekleştirdi.

İletişim Fakültesi Radyo Tv & Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap; Türk Sineması’nın 100. Yılı dolayısı ile konferans ve gösterimlerden oluşan bir dizi etkinlik planlayan Üsküdar Çamlıca Kız Anadolu Lisesi etkinlikler kapsamında YDÜ Radyo TV ve Sinema Bölümü olarak ağırlandık. Değişik üniversitelerden akademisyenlerin Türk Sineması ile ilgili sunumlarla yer aldıkları etkinliklerde, YDÜ Radyo TV ve Sinema Bölümü olarak ‘ Türk Sineması 100. Yıl’ belgeseli ile yer aldık. Ayrıca okul binasında yer alan değişik katlarda bir hafta boyunca YDÜ’nün ve gösterimi yapılan belgeselin tanıtımını da gerçekleştirdik dedi.

Yönetmenliğini YDÜ RTC Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap’ın yaptığı belgeselde Betül Şimşek, Ferda Aşıroğlu ve Serkan Erkök imzaları yer aldı.

YDÜ İletişim Fakültesi öğrencilerle buluşmaya devam ediyor

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi, Kariyer Günleri Etkinlikleri kapsamında öğrencilerle buluşmaya devam ediyor.

YDÜ Koleji Geleneksel 6. Kariyer Günleri Etkinliği’nde öğrencilerle bir araya gelen İletişim Fakültesi, bu kez de YDÜ’nün AKKM’de düzenlenen Kariyer Günü Etkinliği’nde hazır bulunarak İletişim Fakültesi Lisans ve Önlisans tanıtımlarını gerçekleştirdi.

Üniversiteye hazırlık aşamasında bulunan öğrenciler, meslek seçimi ve ilgi alanları doğrultusunda tercih etmeyi düşündükleri bölümler hakkında detaylı bilgi edinirken, İletişim Fakültesi’nin sunduğu olanakları yakından tanıma fırsatı buldular.

YDÜ İletişim Fakültesi; Radyo TV ve Sinema, Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Görsel İletişim ve Tasarım, Film Yapımı ve Yayıncılık, Çizgi Film ve Animasyon’dan oluşan 6 Lisans Bölümü ve Radyo TV Teknolojisi, Film Yapımı, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Görsel İletişim ile birlikte 4 Önlisans Bölümüne sahip.

Yeni açılan ve 2015-2016 eğitim yılında öğrenci alacak olan bölümleri Film Yapımı ve Yayıncılık, Çizgi Film ve Animasyon ile birlikte iki yıllık Film Yapımı ve Fotoğrafçılık & Kameramanlık bölümleriyle zenginleşmeye devam eden İletişim Fakültesi, Kariyer Günleri Etkinlikleri kapsamında tanıtımlarını sürdürüyor.

İletişim Fakültesi’ni tercih etmeyi düşünen öğrencilerin yoğun ilgi ve katılımının gözlendiği Kariyer Günleri Etkinliği, öğrencilerin İletişim Fakültesi Radyo ve TV Stüdyosu gezisi ile son buldu.

Çocuklar Sevgiyle Dişler Bakımla Işıldasın!

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü tarafından, Kıbrıs Türk Çocuk Esirgeme Kurumu Etüt Merkezi’ndeki 60 çocuğa ağız sağlığı ve diş bakımı konusunda bilgi verilerek, çocukların ağız ve diş kontrolleri yapıldı.

Ders Değil Sosyal Sorumluluk

YDÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi Burçe Kaya’nın, Halkla İlişkilerde Planlama ve Uygulama dersinde Öğretim Görevlisi Ufuk Altunç danışmanlığında hazırladığı; ‘Çocuklar Sevgiyle Dişler Bakımla Işıldasın’ projesi, Kıbrıs Türk Çocuk Esirgeme Kurumu (KTÇEK) Etüt Merkezi’nde gerçekleşti. Etkinlikte, KTÇEK Etüt Merkezi’ndeki 60 çocuğa ağız sağlığı ve diş bakımı konusunda bilgi verildi, çocukların ağız ve diş kontrolleri yapıldı.

Etkinlikler

YDÜ Diş Hekimliği Fakültesi ile İşbirliği

Projede YDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’nden Dt. Özkem Azmi Öge ve Dt. Akın Buğra Pişiren Kıbrıs Türk Çocuk Esirgeme Kurumu Etüt Merkezi’ndeki 60 çocuğun diş ve ağız sağlığı kontrollerini gerçekleştirdi. Öge, çocuklara ayrıca, ağız ve diş sağlığı konusunda bilgiler verdi.

Renkli Fırçalar
KTÇEK Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Coşar, kurum yetkilileri ve öğretmenlerinin de katıldığı etkinlikte çocuklara doğru diş fırçalama kuralları anlatılarak diş fırçalamayı özendirmek ve sürekliliğini sağlamak için diş fırçalama takvimi oluşturuldu. Ağız ve diş kontrolü yapılan her çocuğa, renkli ve yaşlarına uygun diş fırçaları verildi, bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Son Nefesin Ardından İstanbul’da finalist!

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde çekilen “Son Nefesin Ardından” isimli belgeseli Silhouette Kısa Film Festivali’nde finalist oldu. İstanbul’da gerçekleştirilen Silhouette Kısa Film Festivali’ne 127 belgesel film katıldı, 14 belgesel finalist oldu.

Belgeselin yönetmenliğini Ferda Aşıroğlu ve Betül Şimşek üstlenirken, Görüntü yönetmenliğini Aptullah Sayar, Sanat yönetmenliğini Bilal Kavalçalan, kurgu yönetmenliğini Muhammed Osman Gür, Ali Can Yangıncı ve Metin yazarlığını Serkan Erkök üstleniyor.
Naaş (Ölü) yıkama ve kefenlenmenin anlatıldığı “Son Nefesin Ardından” isimli belgeselin anlatıcı rolünü Nuri Göktürk, metin seslendirmesini Hüseyin Turan, Naaş’ı temsil eden oyuncu ise Ömer Hoşgör oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde çekilen belgeselin sponsorluğunu ise Gelengül Prodüksyon şirketi sahiplenirken, YDÜ İlahiyat Fakültesi Öğrt.Üy. ve öğrencileri de destek verdi.

Filmde Renk Kullanımı atölye çalışması gerçekleştirildi

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi, ulusal ve uluslararası alanda yaptığı çalıştaylara bir yenisini daha ekledi.

3. Uluslararası Medya Çalıştayı kapsamında yer alan ve büyük ilgi gören “Filmde Renk Kullanımı/ Colour Correction” konulu atölye çalışması Yakın Doğu Tv stüdyolarında gerçekleştirildi. Sinema filmlerinde yansıtılmak istenen içeriğe-atmosfere uygun renk düzenlemeleri seçeneklerinden yararlanılan bir alan olan “Colour Correction” uygulamalarının yapıldığı atölye çalışmasına İltişim Fakültesi öğrencilerin katılımı yoğun oldu.

Birçok ulusal ve uluslararası başarılı film projelerine imza atan Mustafa Ersenal tarafından yürütülen atölye çalışması, öğrencilere uygulama ve pratik yapma şansı sundu.
Çalıştaya katılan öğrencilere, atölye çalışmasının ardından YDÜ İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu ve Radyo TV Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap eşliğinde sertifikaları dağıtılırken İletişim Fakültesi öğretim üyeleri ve atölye ekibi ile anı fotoğraf çekildi.

“Her Damlada Yardım Mutluluğu” projesi hayata geçti

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Ortopedik Özürlüler Derneği adına, özel baskı, damacana emniyet bandı tasarladı.

Satın alınacak her damacana su ile Ortopedik Özürlüler Derneği’ne katkı sağlanacağını halka yansıtmak amacıyla Ortopedik Özürlüler Derneği yararına damacana su üzerinde bulunan emniyet bandı tasarlanıp uyarlandı.

“Her Damlada Yardım Mutluluğu” sloganıyla yapılan projede, Kuzey Kıbrıs’taki damacana su üreticileri ile anlaşma yapılarak, Dernek adına tasarlanan emniyet bantları bu firmalara teslim edildi. Firmaların almış olduğu emniyet bantları ile Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne tekerlekli sandalye ve koltuk değneği alımlarında katkıda bulunulacak.

Proje, YDÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Görevlisi Ufuk Altunç tarafından, Halkla İlişkilerde Planlama ve Uygulama dersi kapsamında hayata geçirildi. Son sınıf öğrencileri İzzet Dağaştı ve Ayşe Buluttekin’in yürüttüğü projede, Kösedağ Su, Şölen Su, Dogalöz Su, Yeşilırmak Su, Pakcan Su, Ev Su, Buzlat Su firmaları özel olarak üretilen Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği logosunun bulunduğu emniyet bantlarından alarak yardım kampanyasına katıldı. Dernek Başkanı Günay Kibrit, Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’ne teşekkür ederek, bu markalardan özel emniyet bandına sahip damacana su alımında bulunacak her vatandaşın Derneğe yapılan katkıda paydaş olacağını açıkladı.

“Ahde Vefa Umut Yolu Erenköy” Uluslararası Aile Filmleri Festivali’nde

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Fevzi Kasap’ın yönetmenliğini üstlendiği “Ahde Vefa/ Umut Yolu Erenköy” filmi, Uluslararası Aile Filmleri Festivali’nde gösterimi yapıldı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan YDÜ İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Kasap; “KKTC’den 5 kısa film ve 6 belgeselden oluşan 11 filmlik “KKTC Kısa Film Seçkisi” Ankaralı sinemaseverlerle buluştu.”dedi.

Ankara’da bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Aile Filmleri Festivali’nde KKTC Kısa Film Seçkisi’nin yanı sıra İran, Japonya,Çin, Türki Cumhuriyetler, Avrupa, Hollywood, Bollywood filmleri de yer alırken, KKTC’de henüz seyirciyle buluşmamış filmlerin de olduğu 11 filmlik seçki, 16-18 Mayıs 2015 tarihlerinde Kızılırmak Sineması’nda oyuncu Engin Altan Düzyatan’ın “festival yüzü” olduğu ve film gösterimleri yanı sıra tiyatro, sergi, konser, söyleşi, workshop, Yeşilçam bölümlerinin de yer aldığı festivale ünlü yapımcı, yönetmen ve oyuncular da destek veriyor.

“Ahde Vefa – Umut Yolu Erenköy” Belgeseli, 1964 Yılında dünyanın değişik ülkelerinden mücadeleye katılan Kıbrıslı Türk üniversite öğrencilerinin Erenköy’de iki yıl süren direnişlerini anlatıyor. Erenköy’e çıkan mücahitlerin öykülerine yer verilen film, yalın bir dille yakın tarihi genç nesillere aktarma kaygısı ile hazırlanmıştır. Filmin Genel Yönetmeni Fevzi Kasap, önemli film festivalleri kapsamında gösterime sunulan “Ahde Vefa/ Umut Yolu Erenköy” ile ilgili olarak, bu sayede Kıbrıs Türk mücadelesinin daha geniş ve entellektüel çevrelere de aktarma fırsatının yakalanmış olduğunu belirterek, YDÜ’nün ve KKTC’nin gururla temsil edileceğinin önemini vurguladı. Film de ayrıca Zeyde Yalıner Örek, Ömer Evre ve Gökalp Yamen görüntü yönetmeni ve drama yönetmeni olarak görev üstlendiler.

4. Öğretim Elemanları Sergisi açıldı

Etkinlikler

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü, “Kitap gibi sessiz ol” adlı “4. Öğretim Elemanları Sergisi” Açıldı.

“Kitap Gibi Sessiz Ol” temasından yola çıkarak, birbirinden değerli Öğretim Elemanlarının hazırladığı çalışmaların sunulduğu “4. Öğretim Elemanları Sergisi” Lefkoşa İsmet Vehit Güney Sanat Merkezi’nde açıldı. Gerçekleştirilen sergide, YDÜ İletişim Fakültesi bünyesinde bulunan Öğretim Elemanlarının çalışmaları yer alıyor. Doç.Dr. Atila Türk, Doç.Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu, Öğr.Gör. Eser Keçeci, Öğr.Gör. Gamze Anıl, Öğr.Gör. Gazi Yüksel ve Öğr.Gör. Mustafa Ersenal, Arş.Gör. Fuat Boğaç Evren, ve Arş.Gör. Merve Akgül’ün eserlerini ortaya koyduğu “Kitap gibi sessiz ol” adlı sergi, 25-31 Mayıs tarihleri arasında izleyiciyle buluşmaya devam edecek.

Etkinlikler

YDÜ İletişim Fakültesi Dekan Vekili ve Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Başkanı Doç.Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu yaptığı açıklamada; “Kitap gibi sessiz ol” sloganından yola çıktık. Sergiye katılan tüm Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü hocaları olarak bir araya gelerek kitap hakkında konuştuk. “Kitapları, okuduklarımızı ne kadar özümseyebiliyoruz?” sorgulamalarıyla kitapları maddesel bir araç olarak değil de, daha ruhsal açıdan ele almak istedik. Okuduğumuz kitapları görsel hale getirdik. Manuel, dijital çalışmalar yapıldı.” ifadelerini kullanırken, “Sergimiz, elle üretilmiş, bir eşi daha olmayan çalışmalar ve dijital çalışmalar olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Kendi çalışmam ise, okumuş olduğum ve etkilendiğim, Kafka’nın “Milena’ya Mektuplar” kitabından yola çıkarak hazırladığım bir çalışma. Kitabın sevdiğim sayfalarını bir araya getirerek, onun sözlerini içselleştirip, kendi ifade biçimlerimi burada dile getirdim.” dedi.

Şekeroğlu, “Bu sene dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Görsel İletişim ve Tasarım Öğretim Elemanları sergisine katılan tüm hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıl beşincisini gerçekleştirmeyi planladığımız sergimizin çoğalarak, artarak, daha da nitelik kazanarak devamını amaçlıyoruz. Sanatın, tasarımın, iletişimin misyonu halkla iç içe ve halka yakın olmayı hedefler.” diyerek düşüncelerini belirtti.

YDÜ İletişim Fakültesi Öğretim Elemanlarından Eser Keçeci ise, geriye dönüşüm ve kalıp tekniği ile çalıştığı eserlerinin hazırlık aşamasının öğrencileriyle birlikte derslerde oluşturulduğunu belirtirken, “Derslerde öğrencilerin yüz kalıplarını alarak gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sergide yer alıyor. Bir plastik sanatçısı olarak diğer sanatçı arkadaşlarımla bir arada bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyorum.” şeklinde aktardı.

YDÜ İletişim Fakültesi Arş.Gör. Merve Akgül’de, “ Birbirinden değerli öğretim elemanları ile birlikte çalışmalarımın sergilenmesi gurur verici. Her birimizin alın teri yatıyor bu sergide. Umarım izleyiciler de çok keyif almıştır. Tüm emeği geçen hocalarıma, bizi yalnız bırakmayan dostlarımıza, ailelerimize teşekkürlerimi sunuyorum.” açıklamalarında bulundu.
Gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, Doç.Dr. Atila Türk, elde yapılmış ekslibris ve cam şişe üzerine kolaj tekniği ve karışık teknik uygulamalarıyla sergiye katılırken, YDÜ İletişim Fakültesi Dekan Vekili ve Görsel İletişim Tasarım Bölümü Başkanı Doç.Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu ise, fotografik uygulama, dijital baskı çalışmalarını sunuyor. Öğr.Gör. Eser Keçeci seramik çalışması ile sergide yer alırken, Öğr.Gör. Gamze Anıl, dijital illustrasyon çalışmalarını sergiliyor. Öğr.Gör. Gazi Yüksel, yağlı boya ve fotoğraf çalışmalarını sunarken; Öğr.Gör. Mustafa Ersenal, seramik ve videografi çalışmaları ile sergide yer alıyor. Arş.Gör. Fuat Boğaç Evren, dijital illüstrasyon çalışmaları ve dijital poster çalışmaları ile sergiye katılırken, Arş.Gör. Merve Akgül ise, dijital illüstrasyon tekniği çalışmalarıyla sergide yer alıyor.

“Kitap gibi sessiz ol” adlı sergiye çalışmalarıyla katılan YDÜ İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Öğretim Elemanları ise, farklı konseptleri, farklı bakış açılarını ve eserleri bir arada bulunduran ve dördüncüsü gerçekleştirilen Öğretim Elemanları sergisine katılmaktan duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler.

Polis Müzesi envanterini fotoğrafladı

Etkinlikler

Polis Haftası dolayısıyla Yakın Doğu Üniversitesi ile Polis Genel Müdürlüğü’nün yaptığı işbirliği protokolü çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, YDÜ İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Reklam Fotoğrafçılığı öğrencileri Polis Müzesi envanterini fotoğrafladı.

Etkinlikler

YDÜ Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Reklam Fotoğrafçılığı öğrencilerine, gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, stüdyo dışında, reklam, tanıtım ve fotoğraf uygulamalarına bir örnek teşkil etmesi bakımından iyi bir platform oluşturuldu. Stüdyo ortamında gerçekleştirilen ders uygulamalarından farklı olarak, stüdyo dışında çalışma şartlarına uyum sağlanabilmesi açısından da öğrencilere çalışabilecekleri yeni bir alan sundu. Stüdyo dışında çalışmanın zorlukları ve kolaylıklarına ilişkin, doğru açı ve doğru ışık kullanımının stüdyo ortamı dışında nasıl sağlandığının gösterilmesi gibi teknik uygulamalarla pratik yapma fırsatı bulan öğrenciler, Polis Müzesi’nde yer alan envanterin zengin yelpazesinden yararlanarak çalışabilme olanağı buldular.

Reklam Fotoğrafçılığı dersi Öğretim Görevlisi Gazi Yüksel yaptığı açıklamada, “Müzede oluşturulan stüdyo ortamında fotoğraflanan envanter içerisinde İngiliz döneminden günümüze kadar kullanılan polis kıyafetleri ve ateşli silahların yanı sıra telefon santrali, kelepçeler, kokartlar, düğmeler ve taşıtlar yer alıyor” dedi.

Yeni mezunlar diplomalarını aldı

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi 2014-2015 Bahar Dönemi mezuniyet töreni Turuncu Salon’da gerçekleştirildi.

Etkinlikler

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Rektör Prof. Dr. Ümit Hassan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş, Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, İletişim Başkanı Tamer Garip, İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileler katıldı.

Sahneye çağrılan mezun öğrencilerin ardından, Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü mezun öğrencilerinden Ömer Cumhur Bulduk’un dans gösterisi ve YDÜ mezunlarından Cihat Ballıkaya’nın solo-gitar dinletisi yer aldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu, fakültenin misyonundan bahsederek, toplumsal konulara duyarlı, araştıran ve sorgulayan bireyler yetiştirmeyi başarmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.
Doç. Dr. Şekeroğlu, İletişim Fakültesi’nin bir önceki yılın ilerisine geçmeyi ilke edinmiş olduğunu kaydederken, 2014-2015 eğitim yılının oldukça verimli ve üretken bir yıl olduğunu dile getirdi.

“Akademik araştırmaların ortamını ve paylaşımını hızlandırması amacıyla Center of Excellence’e bağlı olarak kurulan İletişim Araştırmaları Merkezi akademik çalışmalara hız katmış ve önemli projelerin, yayınların oluşumuna zemin oluşturmuştur” ifadelerine yer veren Doç. Dr. Şekeroğlu, bunun yanı sıra, İngilizce eğitim veren bölümlerle fakültenin uluslararası açılım sağlanmış olduğunu da belirtti.

Doç. Dr. Şekeroğlu, geçen yıl 2 ve dört yıllık programını açtıkları Film Yapımı ve Yayıncılık Bölümü’nün yanı sıra, bu yıl da Fotoğrafçılık ve Kameramanlık ile Görsel İletişim önlisans ve Çizgi Film Animasyon lisans bölümlerini de fakülte bünyesine katmış olduklarını duyurdu.
Son olarak mezun öğrencilere seslenen Doç. Dr. Şekeroğlu, “zaman çok kısıtlı; bu yüzden başkalarının hayatlarını ve fikirlerini takip edip onu harcamayın, başka insanların gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi; inandığınız yoldan gidecek cesarete sahip olun” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş ise iletişimin önemine değinirken, mezun öğrencilere yeni hayatlarında başarılar diledi.

Mezun öğrenciler adına konuşan, fakülte birincisi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu Keriman Hacımevlüt ise tüm arkadaşlarına hayatlarında başarılar dilerken tüm dileklerinin gerçekleşmesini temenni ettiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından öğrencilere diplomaları verilirken, tören geleneksel kep atma etkinliğiyle son buldu.

Törenin ardından, öğrenci ve konuklarla birlikte, Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencilerinin açmış olduğu bahar dönemi proje sergisi gezilerek fotoğraf çekildi.