Yrd. Doç. Dr. Pelin AGOCUK

13 Mart 1982 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 2004 yılında, YDÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde lisans eğitimine başladı. Lisans eğitiminin son iki yılını başarı bursu ile tamamladı. 2008 yılında, YDÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. YDÜ Medya ve İletişim Çalışmaları Yüksek Lisans Programına burslu olarak devam etti.

Aynı yıl, Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı.

2006 yılından itibaren, YDÜ TV’de kameramanlık, kurgu operatörlüğü, haber koordinatörlüğü ve yönetmenlik görevlerinin yanı sıra, lisans öğrencilerine kamera, kurgu ve tv stüdyo uygulamaları alanlarında kurslar verdi. Üniversitenin ulusal ve uluslararası birçok etkinliğinde aktif görev aldı. 2010-2012 yılları arasında, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi basın departmanında, haber kameramanlığı ve haber koordinatörlüğü görevlerini üstlendi. 2009 yılında yönetmenliğini yaptığı ‘Uyanış’ adlı kısa film, Yüksek Öğretim Dış İlişkiler Akreditasyon Kurulu’nun (YÖDAK) Üniversitelerarası Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında düzenlediği yarışmada kısa film dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

2012 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Medya ve İletişim Çalışmaları Anabilim Dalı yüksek lisans programını tamamladı. Yüksek lisans tezi olarak, “Türk Sinemasında Melodram: 1960-1975 Dönemi Üzerine Bir İnceleme” konusunu araştırdı.

2016-2017 Akademik yılında Yakın Doğu Üniversitesi Medya ve İletişim Çalışmaları Programı’nda “Türk Sinemasında Politikacı Temsili (1960-2015)” konulu tezi ile doktorasını tamamladı.

Yaklaşık iki yıldır Radyo ve Televizyon Teknoloji Önlisans Bölümü Koordinatörlüğü görevine devam etmektedir. Alanı ile ilgili birçok konferansa katıldı ve yayınlar yaptı, 2013 yılından beri YDÜ İletişim Fakültesi’nde ders vermektedir. Sinema, Türk sineması, sinema ve politika, melodram gibi konular genel araştırma alanlarını oluşturmaktadır.