Öğr. Gör. Tamer GARİP

Tamer Garip , Yakın Doğu İletişim Fakültesi Başkanı ve Film Yapım Teknikleri Bölüm Kurucusu.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Film Yapım Teknikleri Bölümünde Öğretim Görevlisi, Film Yönetmeni .

Tamer Garip, Mayıs 2016 yılında Cannes Film Festivali’nde prömiyeri yapılan, 2. uzun metrajlı filmi Dr.Dilara’yı yönetti.

İlk uzun metrajlı filmi 2013 yılında Türkiye ve Kıbrıs’ta sinemalarda vizyona giren İngilizce çekilmiş olan” Code Name Venüs”tür. (Kod Adı Venüs)

Tamer Garip, Lefkoşa Kıbrıs’ta doğdu ve 2004 yılına kadar yaşadığı 1976 yılında İngiltere’ye göç etti. Brighton Üniversitesi “İşletme” bölümünden mezun olduktan sonra Londra Panico Film Okulu’nda okudu ardından Westminster Üniversitesi, Londra Film Çalışmaları alanında yüksek lisans kursuna başladı.

1991 yılında Londra’da, Levis 501, Nissan, BA, Saatchi Saatchi, BMP, TBWA için TV reklamları çekti ve yine ayni yıl “Etkileşimli Reklamcılık Öncüsü” olarak ilan edildi.

1996 yılında, “En iyi CD-ROM yapımcı ödülü”nü kazandı ve Barclays Bank Plc Manchester Gelecek Vizyonu Sergisi’ni üretti ve (Transpay) Barclays Bank Plc ilk e-ticaret internet bankacılığı üretti.

1999’da “En Yenilikçi Teknoloji Ödülü” ve Jonathan Ross tarafından sunulan İngiltere Yell Ödülleri’nde tarafından 2 En İyi Tasarım Ajansı Ödülü’nü kazandı.

2001 yılında internet sektöründe en etkili kişilerden biri olarak seçildi ve Internet Magazine tarafından İngiltere’nin en iyi 12 internet tasarımcılarından biri olarak seçilmiştir.

BBC ve Sky TV yardımı ile, Londra’da Yaratıcı Teknolojileri Okulu kurup 2002-2004 yılları arasında 100’den fazla öğrenciye film yapım tekniklerini öğretti.

2011 yılına kadar Levent Şirketler Grubu CEO’su olarak görev yaptı ve bu sırada Tv’de farklı programlar yaparak toplum sorunlarını irdeledi. Yapmış olduğu Tv programlarından “Bir Ülke Düşünün Ki” kitap olarak basıldı.

Tamer Garip’in Filmleri
Kod Adı: Venüs (2012) – Yönetmen / Yazar / Yapımcı / Senarist
Dr. Dilara (2016) – Yönetmen / Yazar / Yapımcı / Senarist