Öğr. Gör. Özer KANLI

Also available in: English, العربية

15 Mart 1960’ta Lefkoşa’da doğdum.Şoför bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğuydum.Babam 1960 yılında benim doğmamla birlikte Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nde Büyükelçi’nin makam şoförü olarak çalışmaya başladı.

Küçüklüğümde hep babamın dönemin siyasi olayları ile ilgili değerlendirmelerini anlatımlarını dinlediğimden dolayı olsa gerek siyasete, gazeteciliğe ve hukuka ilgi duydum.22 Aralık 1963’te Tahtakale’den Ortaköy’e göç ettiğimiz için Ortaköy ilkokulu’nda ilköğretimle tanıştım.

1971-1972 ders yılı sonunda sınavda birinci gelerek Türk Maarif Koleji’ne girdim.Ailemin maddi yetersizlik nedeniyle beni ve tek kardeşim olan Önder Kanlı’yı İngiltere’de üniversiteye gönderemeyeceklerini idrak ettiğim gün eğitimdeki heyecanım azalmasına rağmen hedefim doğrultusunda ilerleyebildim.

Bilerek isteyerek basın yayın alanını seçtim.Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo-Televizyon Bölümü’nden mezun oldum.Okul bitiminde bir süre İzmir’de Gazetecilik yapmaya başladım ancak 1983 yılı 15 Kasım’ından hemen sonra büyük ölçüde Cumhuriyet ilanından da olumlu yönde etkilenerek 18 Kasım’da ülkeme döndüm.

Hemen BİRLİK gazetesinde göreve başladım.1985 yılı sonunda askerlik görevimi tamamladım ve açılan münhale başvurarak BRTK’na girdim. BRTK’deki ilk yıllarımda TRT’de program ve haber alanlarında kurslara katıldım.1988 yılında ise İngiltere’de Brighton Pollytechnic’de BBC’de çalışmış kişilerin eğitmenliğinde gerçekleştirilen ve 2 buçuk ay süren gayet kapsamlı bir ve yararlı bir radyo-televizyon haberciliği kursuna katıldım.Daha sonra 1997’de Brüksel’de ve 2000 yılında ABD’de ikişer haftalık mesleki eğitim faaliyetlerinde bulunma fırsatım oldu.

BRTK Haber Merkezi’nde uzun yıllar çalıştıktan sonra 1 Haziran 2009’da BRTK Müdürlüğü’ne atandım. 1998 yılından bu yana YDÜ İletişim Fakültesi’nde radyo-televizyon haberciliği dersi veriyorum. YDÜ’de ülkemin ve Anavatanımız Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençlere katkı sağlamak, onları tanımak, onların düşüncelerini, tutumlarını dinlemek gözlemlemek beni son derece mutlu ediyor.i