Öğr. Gör. Erdinç GÜNDÜZ

Also available in: English, العربية

24 Ekim 1949’da Baf’ın Esentepe (Aynikola) köyünde doğdu. İlköğrenimimi Köşklüçiftlik İlkokulu’nda tamamladı. Orta öğreniminin ilk üç yılı İngiliz Okulu, (63 olaylarının patlak vermesi üzerine) son üç yılı ise Köşklüçiftlik İngiliz Okulu’nda geçti. 1966-67 ders yılında Köşklüçiftlik İngiliz Okulu’nda mezun oldu. 1967-68 ders yılında ise bitirme sınavlarına katılarak Lefkoşa Türk Lisesi’nden de diploma aldı.

Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’den iki yıl yüksek öğrenim gördü. İki yıl sonunda Kıbrıs’ta Bayrak Radyosu Müzik Bölümü’nde ‘Program Yapımcısı’ olarak göreve başladı.

Müzik eğitimi, keman dersleri ile 1960 yılında başladı. Royal Schools Of Music “Grade” sınavlarını 1963’de zorunlu olarak verilen aradan sonra 1972 yılında tamamladı.

1980 yılında Bayrak Radyosu Müzik Yayınları Sorumlusu oldu.

1985 yılında Almanya’da “Studio Hamburg-Media Consult International”da “Television Production” eğitimi ve diploması; 1986 yılında ise aynı kuruluştan “Television Management” eğitimi ve diploması aldı.

1988 yılında BRT’de “Program Amirliği” görevine atandı. 1990 yılında “BRT Yayın Koordinatörü”ne terfi etti. BRT’den emekliye ayrıldığı 1994 yılına kadar bu görevi yürüttü.

BRT’de görev yaptığı süre içinde, yurt dışında, mesleki çok sayıda seminere katıldı.Yanısıra, Türkiye’de üç kez düzenlenen Antalya Uluslararası Akdeniz Müzik Yarışmasında, uluslararası jüride; İstanbul’da yapılan Uluslararası Pop Show Şarkı Yarışması’nda uluslararası jüride, jüri üyesi olarak görev yaptı.

BRT’den emekli olduktan sonra, 1994 yılında Kıbrıs Medya Grubu’nda göreve başladı. Kıbrıs FM ve Kıbrıs TV’yi kurdu ve Genel Müdürlüğünü yaptı. 2009 yılında Kıbrıs Medya Grubu’ndan ayrıldı.

1964 yılından bu yana, amatör olarak müzik çalışmaları yapmaktadır. Bir üyesi olduğu Sıla 4 grubu ile, 1969-70 yıllarında, tüm Kıbrıs’ı dolaşarak Kıbrıs Türküleri ve manileri araştırması yaptı. Müzik grubu Sıla 4’le, Kıbrıs Türküleri , şarkıları çalışmalarında aktif olarak görev aldı. Türkiye’de yapılmış ve satışa çıkmış beş adet 45’lik plak çalışmasında yer aldı. Uzun bir aradan sonra 2009 ve 2010 yıllarında hazırlanmış, Sıla 4 şarkılarının yer verildiği iki adet CD çalışmasında bulundu. Süreç içinde, Kıbrıs Türk özgün müziğine ve Kıbrıs Türk folklorüne katkıları nedeniyle çeşitli ödüllere değer bulundu.

2004 yılında bu yana Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo-TV Bölümünde yarı zamanlı Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır.