Araş. Gör. Ayhan DOLUNAY

Also available in: English, العربية

1991 yılında Girne’de doğdu. Girne Anafartalar Lisesi’nden, 2013 yılında derece ile mezun oldu. Ayni yıl, Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimine başladı. 2013 yılında Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve ayni yıl, Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, tam burslu olarak olarak Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Yüksek Lisans programına kaydoldu ve Hukuk Fakültesinde, Araştırma Görevlisi statüsünde mesleğe başladı. Ayni yıl, “Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması Ve Tenfizinde Kamu Düzeni” adlı makalesi, Prof. Dr. Yıldırım ULER’e Armağan kitabında yayınlandı. YDÜ TV stüdyolarında çekimleri yapılan ve BRT ve Sim TV’de yayınlanan “Yakından Hukuk” adlı televizyon programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. Prof. Dr. Işıl ÖZKAN danışmanlığında hazırladığı “Türk Hukuku ve Kıbrıs Türk Hukukunda Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması ve Tenfizi” başlıklı yüksek lisans tezini, 2015 yılında savundu ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Avukatlık stajını tamamladı ve Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Doktora programına, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında tam burslu olarak başladı ve Öğretim Görevlisi statüsünde mesleğine devam ederken, Yakın Doğu Üniversitesi’nin Hukuk Danışmanlığı görevine getirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi tanıtım etkinlikleri kapsamında, KKTC ve Türkiye’de, birçok Hukuk ve Adalet Semineri gerçekleştirdi. 2015 yılında, “Türk Hukuku ve Kıbrıs Türk Hukuku’nda Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması ve Tenfizi” adlı kitabı, 12 Levha Yayıncılık – İstanbul tarafından basıldı. Ayni yıl, “Vatandaşlık Hukuku Temel İlkelerinin Türk ve Kıbrıs Türk Hukuku Açısından Değerlendirilmesi” adlı makalesi, Türkiye Barolar Birliği Dergisi – Ankara’da yayınlandı. Yine 2015 yılında, Yakın Doğu Üniversitesi’nde gerçekleştirilen, “Kıbrıs Türk Hukuk ve Siyasal Sistemine Genel Bakış” sempozyumu düzenleme komitesinde yer aldı ve sempozyumda, “Kıbrıs Türk Vatandaşlık Sistemine Genel Bakış ve Yeni Vatandaşlık Yasa Tasarısının Değerlendirilmesi” adlı bildiriyi sundu.

Hukuka Giriş ve Telif Hakları dersleri ile, 2016 yılında, Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi statüsünde çalışmaya başladı. South East European University, Skopje & Tetovo, Macedonia – 5th World Conferance on Education (ICED-2016) & Design and Arts (WCDA-2016) adlı konferansta, Doç. Dr. Gökçe Keçeci ile birlikte hazırladıkları “Copyright Problems in the Turkish Republic of Northern Cyprus within the Framework of Communication Ethics” adlı bildiriyi sundu.
2016 yılında, diğer fakültelerdeki akademik çalışmalarının yanı sıra, Bilişim Hukuk dersi ile, Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde de, Öğretim Görevlisi statüsünde çalışmaya başladı.

KKTC ve British uyruğu olan Ayhan Dolunay, iyi derecede İngilizce bilmektedir.