Umut ZEKI

Also available in: English

Halen Yakın Doğu Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Bilgisayar Enformatik Sistemleri Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi ve Smart Solutions isimli bilgisayar şirketinde direktör olarak görev yapmakta olan Umut ZEKİ, 1978 yılında KKTC’de doğmuştur.

İlkokulu Çayırova İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Türk Maarif Koleji’nde okuyan ZEKİ, 2001 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Lisans Programından mezun oldu.

2004 yılında yine ayni üniversitenin Fen ve Edebiyat Fakültesi, Bilişim Sistemleri Bölümünde yüksek lisans derecesini aldı. Bu arada Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgi İşlem Merkesi’nde sırası ile Sistem Destek Sorumlusu ve Network Mühendisi olarak görev aldı ve okulun network altyapısı ile ilgili birçok onarım ve yenileme çalışmalarına katıldı.

2004 yılında 1 yıl süre ile IRN Networks’de Web Tasarımcısı olarak çalıştı. Bu süre zarfında birçok büyük şirketin web sayfalarını tasarladı. 2005 yılında kendi işini kurmak amacıyla IRN’den ayrılarak Orange Computer’i kurdu ve devrettiği 2009 yılına kadar ekibi ile birlikte çeşitli firmalara ve son kullanıcılara, bilgisayarla ilgili satış, teknik destek, web tasarımı ve network altyapısı kurulumu alanlarında hizmetlerde bulundu. Bu arada 2006 yılında Girne Amerikan Üniversitesi, Bilişim Sistemleri Yönetimi doktora programını kazandı. Doktora eğitimini 2008 yılında yoğun iş temposundan dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldı. Orange Computer’in Direktörlüğünü yapmaya devam ettiği 2007 yılında Smart Net isimli Internet Cafe’yi devraldı. Orange Computer’i devrettikten sonra günümüze gelene kadar Smart Net’i ve geçen yıl açtığı Smart Net 2’yi işletmeye devam etti. 2010 yılında Atatürk Öğretmen Akademisi Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı.

Bütün bunlara ek olarak 2 yıldan beri Avrupa Birliği Destek Ofisi’nde yarı zamanlı Sistem Yöneticisi görevini yürütmektedir.