Mine ALTAY

Also available in: English, العربية

Lefkoşa doğumlu. İlkokul eğitimini İngiltere’de aldıktan sonar ortaokul ve lise eğitimini Kıbrıs’ta, Türk Maarif Koleji’nde tamamladı. Üniversite eğitimi için İngiltere’ye dönen Mine Altay, Essex Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler ve Politika mezunu. Gene Essex Üniversitesi’nde Politika üzerine lisansüstü eğitim aldıktan sonra, Yüksek Lisansını İngiltere’de Reading Üniversitesi’nde, Uluslararası Hukuk ve Dünya Düzeni üzerine yaptı.

Uzmanlık alanı olarak Uluslararası Hukuk, Birleşmiş Milletler ve insan hakları düzeni ile Birleşmiş Milletlere üye olmayan ülkelerin dünya düzenindeki pozisyonlarına yoğunlaştı ve Essex Üniversitesi, Georgetown Üniversitesi gibi kurumlarda önemli araştırma projelerinde yer aldı.

Birleşmiş Milletler için de Binyıl Kalkınma Hedefleri ve dünyanın şu anki durumu üzerine rapor hazırladı ve Kalkınma Hedeflerinin uygulama sürecindeki olası iyileştirmeler üzerine hazırlanan öneri araştırma aşamasında yer aldı. Aynı zamanda, nükleer alanda yapılan 123 Anlaşması üzerine de yayınlanmış çalışması bulunmaktadır.
Başlıca hobileri arasında salon dansları, yelken, at binme, yüzme, kitap okuma, doğa yürüyüşleri ve seyahat bulunmaktadır.