Ali MALEK

Also available in: English, العربية

11 Temmuz 1954 tarihinde Kıbrıs’ta Af’ın Karaağaç köyünde doğdu. Babası, yörede bulunan Limni Bakır Madeninde Maden işçisi, annesi ev hanımıydı. İlkokulu Karaağaç köyünde, ortaokulu Poli Hürriyet ortaokulunda ve liseyi Baf Kurtuluş Lisesi Fen bölümünde tamamladı.

Üniversite tahsilini Orta Doğu Teknik Üniversitesi (O.D.T.Ü.) Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamlayıp, 1978 yılında mezun oldu. Mezuniyetini müteakip Kıbrıs’a döndü ve askerliğini Yedek Subay olarak Şubat 1980’de tamamladı. Mart 1980 yılında Ekonomi ve Maliye Bakanlığında Kamu görevlisi (Endüstri Mühendisi) olarak çalışma hayatına başlamıştı.

1984 yılında kazandığı Full Bright bursundan yararlanarak gittiği İngiltere, Bradford üniversitesinde “Proje planlama ve Değerlendirme” konulu, 4 ay süreli lisan üstü eğitim programını başarı ile tamamlamıştı.

1994 yılında Sanayi Dairesi Şube Müdür’lüğüne terfi eden Ali Malek, bir yıl sonra 1995 yılında D.P.Ö, Ekonomik Planlama Dairesi başkanlığına getirildi. Mesai saatleri dışında katıldığı Yüksek Lisans (MBA) programını 1998 yılında “Yüksek Başarı” derecesi ile tamamladı.

Kamu görevinde bulunduğu iş yaşamı boyunca K.K.T.C.’yi temsilen yurt içi ve yurt dışı birçok Uluslararası konferans ve sempozyuma katıldı.

1999 yılında mali yapısı zayıflayan Everest Bankasına Kayyum olarak atandı. Kamu görevinden emekliye ayrıldığı Nisan 2000 tarihine kadar bu görevi devam etti.

1997 yılından itibaren yarı zamanlı (Part-time) Öğretim görevlisi olarak görev yaptığı Y.D.Ü. Ekonomi ve İşletme Fakültesinde, Eylül 2000 tarihinden itibaren tam zamanlı (Full- time) olarak görevini sürdürmektedir.

2006 yılında Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği’ne de atanan Ali Malek, Eylül 2008 tarihine kadar bu görevini sürdürdü.

Yakın Doğu Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği’ne Eylül 2008 tarihinde atandı. Halen Yönetim Kurulu Üyesi ve İç Sistemler sorumlusu olarak görev yapan Ali Malek, evli ve 3 çocuk babasıdır.