Öğr. Gör. İpek ÖZSOY

Also available in: English, العربية

İpek ÖZSOY, 1985 yılında Güzelyurt’ta doğdu. İlkokul eğitimini Güzelyurt Kurtuluş İlkokulu’nda tamamladıktan sonra (1991-1996), ortaokul ve lise eğitimini Güzelyurt Türk Maarif Koleji’nde tamamladı (1996-2002). Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra (2006-2010) , Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans eğitimini tamamladı (2010-2012). 2013 yılında, Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı’nda halen devam eden Doktora eğitimine başladı. Şu an doktora yeterlilik sınavını geçmiştir, tez aşamasındadır. KKTC’deki Sel Felaketinin Psikolojik Etkileri konulu araştırmayı lisans bitirme, Kuzey Kıbrıs’ta Liselerde Çalışanlarda Yıldırma(Mobbing) ve Yıldırmanın Demografik Özellikler, Kişilik Özellikleri ve Psikolojik Bozukluklarla İlişkisi konulu araştırmayı ise yüksek lisans tezi olarak yaptı. 2015 yılında yapılan KKTC’de Ortaokullarda Psikoaktif Madde Kullanımı Yaygınlığı araştırmasında araştırmacı olarak yer almıştır.

Eğitim hayatı süresince Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde ve Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde klinik psikoloji stajlarını, özel bir kreşte gelişim psikolojisi stajını tamamladı. Özel bir hastanede psikolog olarak çalıştıktan sonra kendi özel kliniğini açtı. 2013-2014 Güz Dönemi’nden itibaren Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

250 saatlik Pozitif Psikoterapi eğitimi, 90 saatlik NAADAC Madde Bağımlılığı Danışmanlığı Eğitimi, 50 saatlik Adli Psikoloji Eğitimi bulunmaktadır. 80 saat Psikodrama Göç Araştırma Grubunda yer almıştır. Konuşmacı ve izleyici olarak birçok konferans, kongre ve sempozyuma katılmıştır. Kıbrıs Psikoterapi Derneği yönetim kurulu üyeliği ve Atatürkçü Yaşam Derneği yönetim kurulu üyeliği bulunmaktadır. TKP-Yeni Güçler Güzelyurt İlçe Sekreteridir. Daha önce Kıbrıs Türk Ruh Sağlığı Derneği, Güzelyurt Sanat Derneği yönetim kurullarında yer almıştır.