Yrd. Doç. Dr. Ömer YARAŞIR

Also available in: English, العربية

10.01.1960’ta Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde doğdu. İlkokul ve ortaokulu Birecik’te okudu. Lise öğrenimini Gümüşhane Mareşal Fevzi Çakmak Öğretmen Okulunda gördü. 1977-1978 Öğretim Yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde başladığı lisans eğitimini 1981 yılında tamamladı. Buna paralel olarak İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü de okudu.

Haziran 1982-1991 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı lise ve Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlikleri görevinde bulundu.

1987’de Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü nezdinde başladığı yüksek lisans ve ardından doktora öğrenimini 1997 yılında tamamladı. Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ve Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesinde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

1997-1998 Öğretim yılında KKTC Uluslararası Amerikan Üniversitesi bünyesinde Türk Dili ve Edebiyatının kurulmasında görev alarak bölüm başkanı sıfatıyla, yardımcı doçent unvanıyla çalıştı.

1998-1999 Öğretim Yılından beri Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi olarak Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi ve bölüm başkan yardımcılığı görevlerini yürüttü. Halen Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi ve bölüm başkanlığı görevini yürütmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Verdiği lisans derslerinin yanı sıra yüksek lisans dersleri de vermiş olup, yönetmiş olduğu lisans ve yüksek lisans tezleri, ortak yayımlanmış iki kitabı, bilimsel toplantılarda sunduğu bildirileri ve çalışmakta olduğu projeleri bulunmaktadır.