Doç. Dr. Yağmur ÇERKEZ

Also available in: English, العربية

Dr. Yağmur Çerkez 21 Temmuz 1986 yılında Lefkoşa’da doğdu. Lise eğitimimi Türk Maarif Koleji’nde 2003 yılında tamamladı. Lisans eğitimine Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nde devam edip 2007 yılında bölüm birincisi olarak mezun oldu. Daha sonra 2008 yılında yüksek lisans eğitimini İngiltere’deki Kingston Üniversitesi’nin Çocuk Psikolojisi bölümünde ‘Perfectionism in Middle school-aged Children: Its Relations to Parental Authority and Self-esteem’ isimli tez konusu ile tamamladı.

2011 yılında Yakın Doğu Üniversitesi’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Doktora programına başlayıp 2014 yılında doktora eğitimini de ‘Üniversite Öğrencilerinn Katarsis Yaşama Sıklıkları ile Mükemmelliyetçi Kişilik Özelliklerinin İncelenmesi’ isimli tez konusuyla tamamladı. Meslek yaşamına 2008-2009 akademik yılında Atatürk Öğretmen Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak çalışarak başladı.

2010 yılından bu yana Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam ediyor. Öğretim görevlisi olarak, Rehberlik, Çocuk Gelişimi Kuramları, Öğrenme – Öğretme, Öğrenme Psikolojisi, Oyun Gelişimi ve Eğitimi, Grup Rehberliği, Gelişim Psikolojisi, Bireysel Zeka Testleri, İlköğretim ve Ortaöğretimde Rehberlik Çalışmaları, Özel Eğitim, Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri, Psikometri, Çocuklarla Psikolojik Danışmanlık, Bireyle Psikolojik Danışmanlık Uygulaması derslerini verdi.

Kitap bölümü yazarlığı yanında araştırma konuları ve yayınları arasında yüksek lisans ve doktora tezlerinin de konusu olan çocuklarda ve ergenlerde mükemmelliyetçilik, üniversite öğrencilerinde mükemmeliyetçilik, psikolojik danışmanlık öğrencilerinin iletişim becerileri, okul öncesi dönem çocuklarının kişilik gelişimi ve öğretimde grup çalışması gibi konular yer alıyor.